زحمتکشان

نان از سنگ استخراج می شود و من آنرا هر شب از چهره ی غبار آلود پدرم در می یابم!

بازهم حقوق های معوقه در سطح کارخانه های دولتی،خصوصی ،دشواری امنیت شغلی کارگران و تعطیلی و اخراج ها ،با استفاده از تصاویر آرشیو وبلاگ کارگری…

ما پیشتر نیز با شمارش چندین فقره از اعتراضات کارگران پیرامون عدم دریافت به موقع حقوق های معوقه ، شما را درجریان این کشاکش نابرابر نیروی کار و سرمایه در ایران قراردادیم .( لینک خبر ها * )،بفاصله اندکی بار دیگر این مشکل رخ می نماید.

کارگران دراشکال گوناگونی پیرامون این مشکل و دریافت حقوق های خود واکنش نشان می دهند. در زیر پاره ای گزارشات انعکاس یافته در سطح سایت ها و خبرگزاری های داخل را به عینه انعکاس می دهیم . این خبر ها گواه مشکل این دوره کارگران بر سر این مطالبه بیواسطه وبی پاسخ مانده کارگران را نشان می دهد. درشرایطی که دولت جدید از برداشتن موانع موجود که عمدتا حاصل گسترش تحریم ها و کمبود وسایل اولیه برای چرخش کارخانه ها و عدم تولید کافی و گسترش واردات در  برابر تولید داخلی بود ، انگار مشکل موجود همچنان به قوت خود باقی است و دراین میان دولت و بخش خصوصی به مانند یکدیگر و بشکل قانونی نانوشته در عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران عمل می نمایند .

تجمع کارگران کاشی تبریز کف در اعتراض به تاخیر ۲ ساله در پرداخت مزدشان

جمعی از کارگران «کاشی تبریز کف» در اعتراض به ۲۸ ماه حقوق معوقه شان در محوطه کارخانه خبر داد.

«کریم صادق‌زاده» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: بیش از دو سال است که حقوق ۲۵۰ کارگر کاشی تبریز کف شهرستان مرند به دلیل افزایش مشکلات مالی به تاخیر افتاده است.

وی بیان اینکه از تیر ماه سال جاری حق بیمه این کارگران پرداخت نشده است، افزود: سوء مدیریت در این کارخانه باعث شده این واحد با مشکلات زیاد مالی رو به رو شود به گونه ای که که هم اکنون توان ادامه حیات ندارد.

این فعال کارگری در ادامه درباره سوابق مدیریتی کارفرمای این واحد تولیدی گفت: این کارفرما علاوه بر مدیریت کارخانه کاشی تبریز کف که در حال تعطیل شدن است مدیریت دو واحد دیگر در استان به نامهای نساجی تبریز و سراب بافت را بر عهده دارد که هر دو در شرف تعطیلی کامل قرار دارند و تعداد زیادی از کارگران شان نیز بیکار شده‌اند.

وی تصریح کرد:  بخشی از مشکل کارخانه کاشی کف، ماشین آلات و تجهیزات فرسوده است که به نوسازی نیاز دارند. فرسودگی این کارخانه به حدی زیاد است که حتی بانکهای طلب کار تمایلی برای مصادره کارخانه به عنوان طلب شان ندارند.

به گفته صادق‌زاده، از کارگران این واحد تعدادی نیز با سوابق بالا در شرف بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان آور هستند که به سبب پرداخت نشدن سهم ۴ درصد کارفرما به تامین اجتماعی، امکان بازنشتگی ندارند.

تاخیر ۴ ماهه در پرداخت مستمری و پاداش معلمان بازنشسته

معلمانی که در مهرماه سال جاری بازنشسته شده‌اند هنوز پاداش پایان خدمت، حکم بازنشستگی و مستمری ۳ ماه گذشته‌شان را دریافت نکرده‌اند.

«محمد تقی سبزواری» از فعالان صنفی فرهنگیان در این باره به ایلنا گفت: معلمانی که در ابتدای مهر ماه سال جاری بازنشسته شده‌اند بعد از گذشت نزدیک به ۴ ماه هنوز پاداش پایان خدمت و مستمری شان در ماه‌های مهر، آبان و آذر را که در مجموع بیش از ۴۰ میلیون تومان می‌شود، دریافت نکرده‌اند.

وی با انتقاد از خلف وعده «حمیدرضا حاجی بابایی» وزیر سابق آموزش و پرورش مبنی بر پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان یک هفته پس از بازنشستگی، ادامه داد: روال پرداخت پاداش پایان خدمت در آموزش و پرورش پاسخگوی سیر صعودی تورم در کشور نیست، چرا که پرداخت این پاداش همواره با تأخیر مواجه است که این موضوع با تورم بالای ۳۵ درصد عقلانی بنظر نمی‌رسد.

به گفته سبزواری، این نحوه پرداخت پاداش مسلماً ارزش سرمایه گذاری بازنشستگان فرهنگی را به نصف کاهش می دهد و این با نفس پرداخت پاداش در تضاد است چرا که پاداش بازنشستگی باید بتواند گره ای از مشکلات مالی بازنشستگان را باز کند.

این فعال صنفی معلمان در پایان تصریح کرد: پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی طی سالیان گذشته بین ۶ تا ۹ ماه طول کشیده است بنابراین تاخیر ۴ ماهه سال جاری خیلی جای تعجب ندارد.

kar...

تأخیر ۷ ماهه در پرداخت حقوق کارگران «فن آوران اروند»

 یک فعال کارگری در آبادان از تعویق ۷ ماه حقوق ۶۰ کارگر کارخانه صنایع تبدیلی «فن آوران اروند»، به دلیل کمبود مواد اولیه تولید خبر داد.
«مصطفی نظری»، نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرهای آبادان، خرمشهر و اروند کنار در این باره به ایلنا گفت: کارخانه «فن آوران اروند» که در زمینه تولید الکل از نی شکر فعالیت دارد به دلیل آنچه «نداشتن ملات» (نی شکر) ذکر می‌کند، تولید را کاهش داده و از پرداخت حقوق کارگران خودداری می‌کند. او با بیان اینکه کارگران فقط در مرداد ماه مبلغ کمی از حقوق‌شان را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند، افزود: معوقات مالی کارگران علاوه بر حقوق خرداد، در ماه‌های تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر سال جاری نیز پرداخت نشده است.
به گفته این فعال کارگری، دلیل کاهش تولید و تعویف هفت ماهه در پرداخت حقوق کارگران در حالی از جانب کارفرما مطرح می‌شود که این ماده اولیه تولید، به دلیل مزارع کشت و صنعت عظیمی همچون «هفت تپه» و «کارون شوشتر»در استان خوزستان، به وفور قابل دسترس است.

نظری در خاتمه افزود: کارگران به دلیل کوتاه بودن مدت قرارداد و ترس از اخراج، قدرت پی گیری مطالبات صنفی خود را ندارند.

تجمع کارگران کارخانه قند کامیاب در مقابل فرمانداری خمینی‌شهر

 نماینده کارگران کارخانه قند کامیاب از تجمع صبح امروز جمعی از کارگران این کارخانه در مقابل فرمانداری خمینی شهر اصفهان خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود، در تشریح دلایل تجمع امروز قند کامیاب به ایلنا گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند کامیاب خمینی شهر اصفهان که بین ۴ تا ۱۱ ماه است به سببب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی مداوم خط تولید، حقوق نگرفته‌اند، صبح امروز – یکشنبه – در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما و مسئولان استانی نسبت به مشکلات صنفی‌شان در ابتدا در داخل کارخانه تجمع کردند و سپس به سمت فرمانداری خمینی شهر حرکت کردند.

نماینده کارگران با بیان اینکه این واحد بیش از ۱۵۰ کارگر دارد که به دلیل تعطیلی‌های مکرر کارخانه امنیت شغلی‌شان را در مخاطره می‌بینند، افزود: آخرین بار این کارخانه از ۲۳ تا ۲۷ آذر ماه بمدت ۴ روز به دلیل انباشت تدریجی بدهی‌ها تعطیل شد که با وساطت مسئولان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و فرمانداری خمینی شهر مجددا کارخانه تولید خود را از سر گرفت.

این فعال کارگری انباشت بدهی‌ها به سازمانهای مختلف را یکی از عوامل توقف تولید در این کارخانه دانست و در این زمینه افزود: صبح امروز نیز اداره گاز شهرستان خمینی شهر به دلیل انباشت بدهی‌های کارخانه، گاز را قطع کرد و مجددا تولید در این کارخانه متوقف شد.

نماینده کارگران قند کامیاب یاد آور شد: همچنین کارخانه قند کامیاب به سازمان تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان بدهکار است و این موضوع باعث شده این سازمان به بهانه پرداخت نشدن طلب‌اش، با اعمال فشار به کارگران از تمدید اعتبار دفترچه‌های درمانی آنان خودداری کند.

به گفته این کارگر کارخانه قند کامیاب، بخش اعظمی از مشکلات این واحد تولیدی، تامین نشدن مواد اولیه تولید به دلیل بد حسابی‌های مالی کارفرما به فروشندگان مواد اولیه بوده است.

او در باره نتیجه مذاکرات کارگران با مسئولان فرمانداری گفت: مسئولان فرمانداری خمینی شهر با حضور در تجمع امروز، از کارگران خواسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند و تا زمانی که مطالبات خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند به کارخانه باز نگردند.

نماینده کارگران قند کامیاب افزود: طبق وعده‌های فرمانداری، کارفرما موظف شده است ضمن پرداخت حقوق ایام بیکاری کارگران، با پرداخت بدهی‌های اداره گاز، مجددا کارگران را به کارخانه بازگرداند.

پرداخت حقوق معوقه کارگران پولاد سازان فرآیند، پس از یک هفته اعتراض

نماینده کارگران کارخانه «پولاد سازان فرآیند» شهرستان شهریار از پرداخت حقوق معوقه کارگران پس از یک هفته اعتراض صنفی خبر داد.

«حاجی‌زاده» نماینده کارگران پولادسازان فرآیند به ایلنا گفت: حقوق ۱۰۰ کارگر این کارخانه به دلیل آنچه از سوی کارفرما «کمبود منابع مالی» عنوان می‌شود از آبان ماه سال جاری به تاخیر افتاده بود به همین دلیل در یک هفته گذشته کارگران در واکنش، دست از کار کشیده و فعالیت تولیدی کارخانه را متوقف کرده بودند.

او افزود: با اعتراض یک هفته‌ای کارگران، کارفرما مکلف شد حقوق عقب افتاده کارگران را روز یکشنبه (دیروز) پرداخت کند.

به گفته این فعال کارگری، این واحد تولید کننده انواع مخازن پالایشگاهی در شهرک صفا دشت شهرستان شهریار مبالغ کلانی از برخی شرکتهای سفارش دهنده محصولاتش طلب دارد که به موقع نتوانسته است این مطالبات را وصول کند، به همین دلیل کمبود منابع مالی دامن‌گیر کارخانه شده است

حاجی‌زاده در ادامه به توقف تعدادی از ماشین‌آلات تولید این کارخانه در گمرک اشاره کرد و توضیح داد: بخش دیگری از مشکلات کارخانه پولاد سازان فرآیند مربوط به طولانی بودن ساز و کار اداری  آزاد سازی برخی از دستگاه‌های وارداتی این کارخانه از گمرک است که تولید در این کارخانه و فعالیت کارگران را با مشکل مواجه کرده است.

نماینده کارگران کارخانه پولاد سازان فرآیند در ادامه با بیان اینکه اگر این واحد تولید کننده انواع مخازن نتواند در آینده سفارشات جدید کاری بگیرد دچار مشکل تامین منابع مالی خواهد شد، در خاتمه اظهار داشت: در حال حاضر معوقات حقوقی کارگران این کارخانه پرداخت شده اما کارگران نگرانند که مبادا دوباره با افزایش مشکلات مالی کارخانه که به تبع کاهش سفارشات در این واحد تولیدی اتفاق افتاده است، شغل‌شان را از دست بدهند.

مسئولان شهرداری آبادان پاسخگوی ۸ ماه طلب حقوقی کارگران شهری نیستند

رئیس شورای اسلامی کار کارگران شهرداری منطقه دو آبادان از پرداخت نشدن مطالبات معوقه هشت ماهه نخست سال ۹۱ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شهرداری منطقه دو آبادان خبر داد.

«اصغر منفرد» در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: افزایش حقوق قانونی حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شهرداری منطقه دو آبادان در سال ۹۱ بعد از گذشت ۸ ماه از سال در آذر ماه افزایش یافت و این در حالی‌است که مابه‌التفاوت افزایش دستمزد هشت ماه نخست سال گذشته تا کنون که ۱۰ ماه از سال ۹۲ می‌گذرد، به کارگران پرداخت نشده است.

او با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری آبادان پاسخ گوی مطالبات معوقه کارگران نیست، افزود: با نامه نگاری‌هایی که اعضای شورای کارگری در این زمینه با مسئولان شهرداری کرده‌اند، با وجود دستوراتی که شهردار منطقه درخصوص پرداخت معوقات سال گذشته کارگران شهرداری داده است اما مدیران پایین دستی شهرداری به بهانه کمبود منابع مالی این معوقات را پرداخت نمی‌کنند.

این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنان خود، به رعایت نشدن بهداشت و ایمنی کار در مورد کارگران شهرداری منطقه دو آبادان اعتراض کرد و گفت: شهرداری منطقه دو آبادان حداقل‌های بهداشت و ایمنی کار را در مورد کارگران رعایت نمی‌کند.

او در این زمینه با ذکر مثالی گفت: اگر کارگری در حین کار دچار مصدومیت شود، در سطح منطقه حتی یک جعبه کمک‌های اولیه برای انجام مداوای مقدماتی وجود ندارد.

منفرد همچنین در این زمینه تصریح کرد: طبق قانون کار کارفرما موظف است هر شش ماه یکبار به کارگر خود لباس کار و کفش ایمنی تحویل دهد این در حالیست که در طول چند سالی که کارگران در شهرداری منطقه دو آبادان مشغول کارند لباس و کفش ایمنی دریافت نمی‌کنند

رئیس شورای اسلامی کارگران شهرداری منطقه دو آبادان در ادامه سخنان خود درباره مشکلات بیمه تکمیلی کارگران شهرداری منطقه دو آبادان گفت: با وجود آنکه کارگران شهرداری تحت پوشش بیمه تکمیلی سینا قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرما ماهانه به طور منظم حق بیمه کارگران را به بیمه گذار پرداخت نمی‌کند، کارگران امکان استفاده از خدمات بیمه تکمیلی را ندارند

نماینده کارگران منطقه دو شهرداری آبادان در مورد مشکلات مربوط به بازنشستگی تعداد ۴۰ نفر از هم‌کارانش اظهار داشت: این تعداد کارگر که مشمول بازنشستگی پیش از موعد تحت قانون مشاغل سخت زیان آور هستند، به دلیل آنکه کارفرما بر اساس قانون کار، سهم ۴ درصدی خود را به بیمه تامین اجتماعی واریز نکرده است، با وجود بیش از ۲۰ سال کار امکان بازنشسته شدن ندارند.

کاشی سمند تعطیل شد؛ بیکاری ۱۵۰ کارگر

دبیر خانه کارگر سمنان از تعطیلی کارخانه کاشی سمند و بیکاری ۱۵۰ کارگر این کارخانه خبر داد و گفت: ۶ ماه از معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران پرداخت نشده است.

«حبیب‌الله محقق» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه کاشی سمند که یکی از تولید کنندگان کاشی و سرامیک در استان سمنان است، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کاهش منابع مالی ذکر شده، تعطیل شده است.

او با بیان اینکه ۱۵۰ کارگر این کارخانه هم اکنون بیکار شده‌اند، افزود: از مجموع کارگران حدود ۸۰ نفر تا امروز به اداره کار شکایت کرده‌اند و باقی کارگران که امیدوار به بازگشایی کارخانه و بازگشت بکار بودند، پس از آنکه متوجه شدند کارخانه دیگر فعالیت نخواهد کرد، به اداره کار مراجعه کرده و در حال طی مراحل اداری شکایت خود هستند.
دبیر خانه کارگر سمنان با اشاره به مشکلات معیشتی بیش از ۱۵۰ کارگر به تبع تعویق ۶ ماه حقوق، افزود: علاوه بر ۶ ماه حقوق؛ بیمه، عیدی و پاداش سال ۹۱ کارگران نیز پرداخت نشده است.
به گفته محقق، پیش از این نیز این واحد تولیدی به سبب مشکل فنی در یکی از کوره‌ها، به صورت نیمه فعال درآمده بود و کارگران با هشدار به مسئولان، نگران امنیت شغلی خود شده بودند.
محقق در ادامه اظهار داشت: کارخانه کاشی سمند در مقایسه با رقبای خود، توانایی بسیار بالایی در فروش محصولات خود دارد و سالانه بخش زیادی از تولیدات خود را صادر می‌کند، اما کارگران معتقدند، آنچه باعث تعطیلی این کارخانه شده ضعف مدیریت در این کارخانه است.
این فعال کارگری در ادامه، پیرامون بدهی‌های این واحد به سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: بدهی‌های بیمه‌ای کاشی سمند به تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان است.

تجمع کارگران تراکتورسازی تبریز در اعتراض به تعویق ۸ ماهه حقوق

 دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز از تجمع کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز در مقابل سازمان صنایع و معادن آذربایجان‌ شرقی در اعتراض به تعویق ۸ ماهه در پرداخت حقوق شان خبر داد.

 «کریم صادق‌زاده» در این باره به ایلنا گفت: ۲۵۰ کارگر ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز در ۸ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده و مهم‌تر از همه با بلاتکلیفی، تعطیلی خط تولید و رها شدن کارخانه از سوی مالک آن (شرکت سرمایه گذاری ملت) روبرو هستند و مسئولان ارشد استان نیز خود را از این موضوع کنار کشیده‌اند.

 وی در تشریح مطالبات صنفی کارگران گقت: پرداخت حقوق عقب افتاده، سنوات کارگران بازنشسته شده، تمدید دفترچه‌های تأمین اجتماعی، پرداخت بدهی‌ها به سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها و از سرگیری دوباره تولید، از جمله خواسته‌های کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز است.

 به گفته صادق زاده، کارگران انتظار داشتند پس از تجمع در مقابل استانداری در تاریخ ۲۷ آذر ماه، مسئولان دولت یازدهم برای رفع مشکلات آنان دست به کار شوند اما در این خصوص اقدامی نشد.

این فعال کارگری افزود: کارگران به ناچار در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما و مسئولان استان نسبت به مشکلات صنفی شان ابتدا در داخل کارخانه و سپس در مقابل سازمان صنایع و معادن استان تجمع کردند.

صادق‌زاده تصریح کرد: این واحد صنعتی به علت عدم وجود مدیرعامل و هیات مدیره قانونی در ۱۰ ماه گذشته با انواع بدهی‌های انباشته به بانک‌ها، سازمان مالیات، بیمه، سازمان خصوصی‌سازی و شهرداری‌ روبه رو است.

وی در ادامه بیان کرد: مطالبات تجمع کنندگان غیرقانونی نیست و آن‌ها فقط خواستار پاسخگویی و حل مشکلات شان توسط مسئولان استان هستند.

صادق زاده درباره نتیجه مذاکرات کارگران با مسئولان استان گفت: مسئولان در این تجمع از کارگران خواستند به خانه‌های خود بازگردند تا در اسرع وقت با تشکیل جلسه ویژه کمیسیون کارگری در استانداری و فرمانداری نسبت به تحقق خواسته‌های آن‌ها اقدام شود.

وی تصریح کرد: ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز قبل از واگذاری با تولید سالانه ۶۰۰ دستگاه انواع لودر تنها تامین کننده این دستگاه در کشور بود اما بعد از واگذاری، تولید سالانه به ۳۳ دستگاه کاهش یافته است.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز در پایان اظهار داشت: مشکلات کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی نتیجه اجرای نادرست سیاست‌های کلان کشور در واگذاری‌ واحدهای صنعتی، تجاری و… از سوی متولیان امر در دولت‌های گذشته است

۱۵۰ کارگر «پارس جنوبی» پس از دو ماه کار بی‌حقوق، اخراج شدند

یکی از شرکت‌های پیمانکاری مستقر در فاز ۱۳ منطقه پارس جنوبی با گذشت پنج ماه از اخراج ۱۵۰ کارگر، بیش از ۲ ماه حقوق این کارگران را پرداخت نکرده است

«رسول رحیمی» که خود از کارگران اخراجی این شرکت پیمانکاری است در این باره به ایلنا گفت: شرکت پیمانکاری «صنعت سپاهان صادق» که از پیمانکاران تامین کننده منابع انسانی در شرکت «آذر خاک» (مجری طرح توسعه فاز ۱۳ منطقه پارس جنوبی) است، بعد از آنکه منابع مالی مورد نظرش از سوی شرکت آذرخاک تأمین نشد، ضمن توقف فعالیت‌اش، تمامی ۱۵۰ کارگری که به واسطه این شرکت کار می‌کردند را اخراج کرد

او با بیان اینکه معوقات مالی کارگران شرکت پیمانکاری «صنعت سپاهان صادق» مربوط به دو ماه‌ تیر و مرداد و ده روز از حقوق شهریور ماه سال جاری است، افزود: با وجود آنکه کارفرما، با کارگران زیر مجموعه خود تسویه حساب کرده است، اما هیچ وجهی بابت طلب کارگران پرداخت نکرده است.

این فعال کارگری در بخش دیگری از این گفتگو، با بیان اینکه در نتیجه تاخیر و تعلل در پرداخت حقوق، کارگران از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند، گفت: در منطقه وپژه پارس جنوبی شرایط طاقت فرسای آب و هوایی و قوانین غیر عادلانه روابط کار و بد حسابی کارفرمایان باعث شده تا نیروهای انسانی تحت فشار قرار گیرند.

پیمانکار: فقط یک ماه حقوق نداده‌ام

در این زمینه «منوچهر جمالی» مدیر عامل شرکت پیمانکاری «صنعت سپاهان صادق» تنها پرداخت نشدن یک ماه و ده روز از حقوق کارگران را تایید کرد و دلیل تأخیر در پرداخت حقوق کارگران را پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار اصلی، شرکت «آذر خاک» دانست.

او با بیان اینکه در ۹ ماه گذشته «آذر خاک»  صورت وضعیت‌ها ی مالی شرکت «صنعت سپاهان صادق» را پرداخت نکرده است، به ایلنا گفت: ما برای دریافت مطالبات کارگران و شرکت ناچار شده‌ایم  به مراجع قضایی شکایت کنیم.

 او با بیان اینکه معوقات مالی ۱۵۰ کارگر مربوط به یک ماهه مرداد و ده روز از شهریور است، افزود: حقوق تیر ماه کارگران پرداخت شده و فقط حقوق حدود ۱۵ نفر از کارگران در این ماه به تاخیر افتاده است.

 مدیرعامل شرکت پیمانکاری «صنعت سپاهان صادق» گفت: همچنین این شرکت بابت بدهی‌های مالی خود به سازمان تامین اجتماعی ۱۲۰ میلیون تومان بدهکار است.

 این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه در نتیجه این تاخیر و تعلل در پرداخت حقوق، کارگران از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند، گفت: در منطقه وپژه پارس جنوبی شرایط طاقت فرسای آب و هوایی و قوانین غیر عادلانه روابط کار و بد حسابی کارفرمایان باعث شده تا نیروهای انسانی تحت فشار مضاعف قرار بگیرند.

 کارگران «کنتورسازی ایران» بیش از دو ماه حقوق نگرفته‌اند

 مسئول نهاد کارگری کارخانه «کنتور سازی ایران»، از تعویق دو ماه و ۱۵ روز حقوق ۴۱۰ کارگر این کارخانه به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود منابع مالی ذکر می‌شود، خبر داد.

 «داوود آخوندی» رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه به ایلنا گفت: کارفرمای کارخانه کنتور سازی ایران (واقع در استان قزوین) از آبان ماه سال جاری هیچ حقوقی به کارگران  پرداخت نکرده است و این درحالی است که کارگران روزانه با تولید حدود ۸ هزار کنتور، سود قابل توجهی را نصیب کارخانه می‌کنند.

 نماینده کارگران کنتورسازی ایران افزود: علاوه بر حقوق، بخشی از مشکلات کارگران مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه از جانب کارفرماست که به صورت مداوم به تامین اجتماعی پرداخت نشده و طبعا باعث ایجاد فاصله در سوابق کارگران شده است.

 او در ادامه، بدهی بیمه‌ای کارخانه کنتور سازی ایران به تامین اجتماعی را حدود ۱۲ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: در این مورد این کارخانه از اداره تامین اجتماعی استان تذکرات متعددی را دریافت کرده است.

 به گفته این فعال کارگری، مشکلات کارخانه و کارگران از پنج سال گذشته، زمانی آغاز شد که این واحد تولیدی از وزارت نیرو به بخش خصوصی انتقال یافت.

 آخوندی بخش دیگری از مطالبات کارگران را پرداخت نشدن حق بن کارگری از سال ۹۱ تا کنون ذکر کرد و درباره سایر مطالبات کارگران گفت: کارگران کنتورسازی ایران عیدی و پاداش شش ماهه نخست سال جاری را نیز دریافت نکرده‌اند.

 مسئول نهاد کارگری کارخانه کنتورسازی ایران بهانه کارفرما را پرداخت نشدن حقوق کارگران، دریافت نکردن طلب کارخانه از شرکت‌های دولتی سفارش دهنده ذکر کرد و گفت: طبق اظهارات کارفرما، خریدار محصولات این کارخانه که وزارت نیرو و سایر ادارات برق در سراسر کشور هستند، بدهی‌های خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا