اخبار

آیا فرانسه به سمت چپ گرایش پیدا کرده است؟

انتخابات فرانسه، ائتلاف چپ، رای راست افراطی را پایین آورد. اما خطر فلج سیاسی در  پاریس همچنان  نمایان است…

بر پایۀ گزارش های انتشار یافته،جبهه نوین مردمی بالاترین تعداد نماینده در مجلس شورای ملی فرانسه را بدست آورد. هنوز آمار ها دقیق نیستند ولی این جبهه با بیش از ۱۷۰ نماینده در صدر قرار گرفته است. پیروزی شگفت انگیز جناح چپ، تلاش مارین لوپن برای به قدرت رساندن جناح راست افراطی را با شکست مواجه کرد. اکنون فرانسه با یک پارلمان معلق مواجه است و احتمال مذاکرات پیچیده‌ای برای تشکیل دولت از روز دوشنبه شروع می‌شود.

جبهه جدید خلق (NFP) به نیروی غالب در مجلس ملی تبدیل شد، اما با عدم تأمین اکثریت مطلق، احتمال‌ها شامل تشکیل دولت اقلیت توسط NFP یا تشکیل ائتلاف گسترده و ناپایدار است.

این نتیجه ضربه سختی به رئیس‌جمهور امانوئل مکرون وارد کرد و اقتصاد دومین منطقه یورو را در حالت تعلیق قرار داده دوره‌ای از بی‌ثباتی سیاسی را تنها چند هفته قبل از میزبانی بازی‌های المپیک پاریس در چشم انداز قرار می دهد.

مکرون با پارلمانی بسیار پراکنده مواجه است که ممکن است نقش فرانسه را در اتحادیه اروپا و فراتر از آن تضعیف و انجام هرگونه برنامه داخلی را سخت کند.

چپ ۱۸۲ کرسی، اتحاد مرکزی مکرون ۱۶۸ و جبهه ملی لوپن (RN) و متحدانش ۱۴۳ کرسی را به دست آوردند.

نخست‌وزیر گابریل آتال گفت استعفای خود را تقدیم خواهد کرد، اما مشخص نیست که رئیس‌جمهور فوراً آن را بپذیرد یا نه. آتال گفته است آماده است تا در نقش سرپرست موقت دولت باقی بماند.

احزاب NFP – شامل حزب کمونیست فرانسه، جناح چپ رادیکال فرانسه تسلیم ناپذیر، سبزها و حزب سوسیالیست – شب گذشته اولین مذاکرات خود بعد از پیروزی در انتخابات را آغاز کردند.

احزاب عضو جبهه جدید خلق در حال مذاکره برای تعیین استراتژی آینده هستند. ژان-لوک ملانشون، رهبر فرانسه تسلیم ناپذیر، بر این باور است که نخست‌وزیر باید از میان اعضای این جبهه انتخاب شود. با این حال، اختلافات درونی احزاب این جبهه بر سر انتخاب نخست‌وزیر مناسب همچنان پابرجاست.

برخی از شخصیت‌های میانه رو، از جمله ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر سابق مکرون، گفتند آماده هستند تا روی یک پیمان برای تضمین یک دولت پایدار کار کنند.

برای اجتماع ملی لوپن، این نتیجه با هفته‌هایی که نظرسنجی‌ها به طور مداوم پیش‌بینی می‌کردند به راحتی پیروز خواهد شد، فاصله زیادی داشت.

ائتلاف‌های چپ و مرکز پس از دور اول رأی‌گیری هفته گذشته با انصراف ده‌ها نامزد از رقابت‌های سه‌جانبه برای ایجاد یک رأی متحد ضد اجتماع ملی، توانست راست افراطی را شکست دهد.

جردن باردلا که آماده نخست وزیری می شد در اولین واکنش خود، همکاری بین نیروهای ضد اجتماع ملی را “ائتلافی ننگین” خواند که به گفته او فرانسه را فلج خواهد کرد.

لوپن گفت با این حال رأی‌گیری روز یکشنبه، که اجتماع ملی در آن نسبت به انتخابات قبلی پیشرفت زیادی کرده، بذرهای آینده را کاشته است: “پیروزی ما تنها به تعویق افتاده است”.بازارهای مالی نیز به نتایج انتخابات واکنش نشان دادند و یورو پس از اعلام پیش‌بینی‌ها کاهش یافت. تحلیلگران اقتصادی معتقدند که تشکیل دولت پایدار با یک پارلمان معلق دشوار خواهد بود و این مسئله می‌تواند تاثیرات منفی بر اقتصاد فرانسه و اتحادیه اروپا داشته باشد.

ملانشون: رئیس جمهور باید خواسته مردم را بپذیرد و ائتلاف «جبهه مردمی» اداره کشور را به دست بگیرد

پس از اعلام نتایج شمارش آراء، ژان-لوک ملانشون، رهبر حزب چپگرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» طی سخنانی اعلام کرد: «مردم ما توسل به بدترین راه حل را رد کردند که تسکین بزرگی برای اکثریت کشور است.»

او تاکید کرد که اکنون امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه باید خواسته مردم را بپذیرد و این ائتلاف «جبهه مردمی» است که باید اداره کشور را برعهده بگیرد.

او خطاب به ماکرون و نخست‌وزیر او گابریل اتل گفت: «باید به خواست مردم احترام گذاشته شود. هیچ سازشی پذیرفته نمی‌شود. رئیس جمهور باید تعظیم کند، نخست‌وزیر باید برود. رئیس جمهور وظیفه دارد “جبهه مردمی جدید” را فرابخواند. ما تمام برنامه‌های خود را اجرا خواهیم کرد.»

دبیراول حزب سوسیالیست: این رأی فرصتی است تا به بازبینی سیاست‌ها بپردازیم

اولیویه فور، دبیراول حزب سوسیالیست و نماینده پارلمان فرانسه ضمن استقبال از این نتیجه اعلام کرد: «اگرچه این رای از وقوع بدترین اتفاق جلوگیری کرد؛ اما آن را باید تنها یک مهلت دانست.»

او افزود: «ضروری است که روی بازبینی واقعی سیاست‌ها کار شود تا یک بار دیگر امکان تشکیل یک ملت یکپارچه فراهم شود.»

جردن باردلا: این نتیجه به آینده‌ای باثبات برای فرانسه منجر نخواهد شد

جردن باردلا، رئیس حزب راست افراطی «تجمع ملی» طی سخنانی «مشارکت تاریخی» فرانسوی‌ها در این انتخابات و حمایت «وطن پرستان» از حزبش را ستود و در مقابل، به تقبیح ائتلاف راست میانه فرانسه با رقبای این حزب با هدف عدم پیروزی «تجمع ملی» پرداخت.

او افزود که این نتیجه، برای میلیون‌ها فرانسوی «آینده‌ای باثبات» به ارمغان نمی‌آورد و به نکوهش «ترتیبات انتخاباتی» پرداخت که باعث می‌شود به دلیل نداشتن اکثریت در مجلس، اوضاع کشور به هیچ سرانجامی نرسد.

او یکبار دیگر تاکید کرد که حزب «تجمع ملی» در هیچ سازش سیاسی شرکت نخواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا