گوناگون

جان باختن کولبران، فاجعهٔ پیش‌بینی‌شده

تیراندازی نیروهای جمهوری اسلامی به کولبران در نوسود: یک کولبر کشته شد و شش نفر مجروح شدند….

روز دوشنبه ۱۸ تیر، هفت کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود کشته و زخمی شدند. کولبر نیوز صبح روز دوشنبه از کشته شدن یک کولبر و زحمی‌شدن پنج کولبر دیگر خبر داده بود. ساعتی بعد این رسانه که اخبار کولبران را منتشر می‌کند از شناسایی یک مجروح دیگر و افزایش شمار مجروحان این رویداد به شش نفر خبر داد.
نام کولبران مجروح، مسیح مرادی، ایوب مرادی، مهدی بشارتی، مهران عبدی، پیمان ویسی و صمیع زارعی اعلام شده است. این شش نفر اهل روستای زیران از توابع بخش کلاشی جوانرود هستند. هویت کولبر جان باخته هم ایوب محمدی گزارش شده است. بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی بدون هشدار قبلی به این کولبران تیراندازی کردند .
برپایه گزارش کولبرنیوز، ایوب محمدی پس از انتقال به بیمارستان قدس پاوه بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد و شش کولبر مجروح، در بخش مراقبت‌های این بیمارستان تحت درمان قرار دارند. پیش از کشته‌شدن این کولبر و طبق گزارش وب‌سایت کُردپا از ابتدای سال جاری در کردستان ایران ۱۷ کولبر کشته و ۸۱ کولبر دیگر زخمی شده‌اند. شش نفر از این کولبران کودک بودند و زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند.
کولبری، در شهرهای مرزی کردستان، پدیده‌یی جدید نیست. پیش از این موردهای پرشماری از شغل فاجعه‌آمیز کولبری گزارش شده است، موردهایی که در آن‌ها کولبران به‌دلیل شلیک گلوله از سوی مأموران مرزی، جان ‌خود را ازدست داده اند.
کولبری، صرف‌نظر از خطرهای جانی‌ای که برای کولبران محروم به‌همراه دارد، کاری بی‌نهایت دشوار و طاقت‌فرسا و در حد “اعمال شاقه” است. روی ‌آوردن به کولبری، صرف‌نظر از درآمدِ کم‌ یا زیاد آن، انتخابی است از سرِ استیصال و محرومیت به‌خاطر امر شرافتمندانهٔ داشتنِ شغل. مردم محروم و زحمتکش ما در شهرهای مرزی کشور سالیانی متمادی است که با پیامدهای فاجعه‌بار کولبری برای نان‌آوران پیر و جوان خود روبرو بوده‌اند. دولت‌ها به‌جز اقدام‌هایی سرکوبگرانه، در حل معضل شغلی این مردم کاری نکرده‌اند. بدون توجه مسئولانه و جدی به نیازهای مادی- ازجمله نان، مسکن و بهداشت- و به‌وجود آوردن شرایط برخورداری از شغل مطابق معیارهای پذیرفته‌شده،این فجایع برای زحمتکشان روستاها و شهرهای مرزی میهن‌مان همچنان از سوی طبیعت و حکومت تکرار خواهند شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا