زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ در حوزه بیمه تکمیلی؛ فقط یک نام عوض شده!

هیچ روزنه امیدی جهت مرتفع نمودن این مشکلات درمانی در صندوق بازنشستگی کشوری وجود ندارد؛ اعلام کردند: اینهمه بیمه‌گر معروف و شناخته شده در کشور ما فعال هستند، اما این چه معمای ابهام‌انگیزی‌ست که بدترین آنان برای دومین صندوق‌ بازنشستگی کشور انتخاب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نامه‌ی بازنشستگان که یک رونوشت از آن برای نمایندگان مجلس شورا ارسال شده، آمده است: در حوزه درمانی ما بازنشستگان کشوری هیچگونه اتفاقات امید آفرینی رخ نداده است، فقط یک نام عوض شده است؛ با بیمه‌گری قرارداد منعقد شده است که نزد مراکز درمانی ناشناخته است، حتی زیرساخت‌های لازم جهت پاسخگوی ارباب رجوع به اندازه کافی ندارد. باز روال غلط گذشته و سیکل معیوب، قرار است انجام  گردد، اوراق درمانی به دفاتر این بیمه گر داده شود تا پس ازبررسی‌های لازم با تاخیر کسری به حساب بازنشسته بیمار واریز شود.

آن‌ها با بیان اینکه هیچ روزنه امیدی جهت مرتفع نمودن این مشکلات درمانی در صندوق بازنشستگی کشوری وجود ندارد؛ اعلام کردند: اینهمه بیمه‌گر معروف و شناخته شده در کشور ما فعال هستند، اما این چه معمای ابهام‌انگیزی‌ست که بدترین آنان برای دومین صندوق‌ بازنشستگی کشور انتخاب می‌شود؛ این حرکات تردید آمیز موجب بی اعتمادی ما بازنشستگان از مدیران این صندوق فراهم می‌شود.

 

کارگران شهرداری قوچان معوقه مزدی طلبکارند

جمعی از کارگران شهرداری قوچان از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از قرار معلوم کارگران مجموعه شهرداری قوچان در استان خراسان رضوی، حقوق اردیبهشت ماه خود را به صورت پایه حقوق بدون اضافه کاری دریافت کرده‌اند. حقوق خرداد ماه آن‌ها نیز هنوز پرداخت نشده است.

طبق اظهارات این کارگران؛ اخیرا در جلسه‌ای که از سوی برخی مسئولان شهری برگزار شده، آن‌ها وعده پیگیری مطالبات کارگران را داده‌اند.

آن‌ها با انتقاد از اوضاع معیشتی خود گفتند: با وجود همه مشکلاتی که در زمینه دریافت حقوق با آن مواجهیم، توقع داریم مسئولان شهرداری قوچان به مساله معیشت و پرداخت دستمزد کارگران مجموعه خود رسیدگی کنند.

کارگران در خاتمه از شهردار و شورای شهر خواستند که حقوق معوقه را پرداخت کنند.

 

ضرب و شتم کارگران چرم‌دوز اخراجی در هند توسط پلیس

در پی درگیری پلیس و پرسنل امنیتی با کارگران معترض به اخراج در مونگلای هند، بیش از ۲۲ نفر به شدت زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه بیزنس استاندارد، هزاران کارگر اخراجی شرکت چرم‌دوزی EPZ هندوستان در جریان اعتراضات خود توسط پلیس ضد شورش این کشور مورد ضرب و شتم قرار گرفته و متفرق شدند.

اتحادیه‌های کارگری هندوستان، سرکوب کارگران معترض را سیاست ثابت دولت راستگرای ناندرا مودی در این کشور معرفی می‌کنند.

روز یکشنبه، معترضان در اجتماع بیش از هزار نفری خود در منطقه مونگلای هند ادعا کردند که حدود ۱۸۰۰ کارگر از هفت کارخانه تولیدکننده کیف و چمدان چرم هند مجبور به امضای قرارداد دوماهه شده و سپس اخراج شدند.

در پی درگیری پلیس و پرسنل امنیتی با کارگران معترض به اخراج در مونگلا، بیش از ۲۲ نفر به شدت زخمی شدند.

معترضان گفتند که پلیس در جریان اعتراضات از صبح تا ظهر شش ساعت به سرکوب شدید کارگران پرداخت و در این میان از گلوله‌های اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی و ضرب و شتم برای متفرق کردن کارگران استفاده کرد.

به گفته مقامات پلیس، حداقل ۳۰ نفر از اعضای پلیس نیز زخمی شده‌اند که اتحادیه‌ها این ادعا را رد می‌کنند.

طبق قوانین هند، کارفرمایان قبل از اخراج موظفند به کارگران سه ماه حقوق و دو ماه پاداش پرداخت کنند و از پنج ماه قبل اخراج به کارگران اطلاع دهند که تمامی این موارد در این اخراج‌ها نقض شده است.

کارگران این برنامه اعتراضی را به دلیل‌ عدم پرداخت حقوق معوق قبل از اخراج توسط کارفرمایان برگزار کردند. آن‌ها همچنین ادعا کردند که پرسنل امنیتی؛ کارگرانی که قصد رهبری تجمع مسالمت‌آمیز را داشتند، بازداشت کرده و اجتماعات را به خشونت کشاندند.

بایزید، یکی از کارگران این شرکت می‌گوید: «هشت ماه است که در این شرکت کار می‌کنم. اکنون بدون اطلاع قبلی ما را اخراج کردند و این درحالی است که در پنج ماه آخر دو ماه حقوق هم نگرفتیم. ما عملاً قربانی بی‌عدالتی هستیم.»

پلیس به جای کارفرمایان در اظهارنظری گفته بود که اعتراضات بی‌مورد است زیرا کارگران قانونی اخراج شدند! این اظهارات و مداخله پلیس در امور روابط کار باعث برافروخته‌تر شدن خشم کارگران شده است.

 

سرنوشت نامعلوم ۲کارگر ناپدید شده معدن شازند/ جستجو‌ها ادامه دارد

اجساد دو کارگر از زیر آوار معدن شازند هنوز خارج نشده است و امدادگران همچنان در حال تحقیق و جستجو برای اطلاع از سرنوشت آنان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک منبع کارگری در شازند از سرنوشت نامعلوم اجساد دو کارگر مفقودی شن و ماسه شازند در حالی خبر داد که تا لحظه تنظیم این خبر عملیات جستجو و نجات ادامه دارد.

از قرار معلوم تا این لحظه، خبری از پیدا شدن اجساد «آیت‌الله رضایی» و «مجتبی نجفی» نیست و فقط یک دستگاه بیل مکانیکی بدون کابین پیدا شده که خبری از رانندها نبوده است.

گویا حجم زیاد آوار سنگ که بیش از یک میلیون ۷۰۰ هزارتن بر آورد می‌شود، کار آواربرداری را بسیار دشوار کرده است اما هم اکنون کارگران و خانوادهای قربانیان معدن شازند در حال کمک به امدادگران هستند.

از همان لحظات اولیه تیم‌های عملیاتی و واکنش سریع گروه‌های امداد و نجات استان مرکزی به همراه چندین قلاده سگ جستجو و تعدادی ماشین آلات معدنی به منطقه محل حادثه اعزام شده‌اند و امدادرسانی همچنان ادامه دارد.

روز حادثه (یکشنبه ۲۷خرداد ماه) پیکر دو مفقودی «محمد بوالحسنی»، «نصرت اله یارمحمدی» که ناپدید شده بودند، از محل حادثه یافت شدند و تلاش برای پیدا کردن نفر سوم و چهارم از سوی امدادگران و مردم محلی بعد از گذشت ۲۵ روز همچنان ادامه دارد.

هم اکنون تیم مستقر مهندسی قدر ۴۲، مجدد از ظرفیت سگ‌های جسدیاب برای یافتن ۲ پیکر بهره‌گیری کرده اما تاکنون جسد این کارگران پیدا نشده است.

 

آغاز دور جدید اعتراضات مزدی کارکنان آمازون در انگلیس

تظاهراتی در شمال و جنوب انگلستان، ولز و اسکاتلند برگزار شد که در آن، کارکنان انبار آمازون در کاونتری حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از مجله بیزینس، کارکنان شعبه آمازون شرکت آمازون بار دیگر برای اولین بار در سال ۲۰۲۴ در اعتراض به‌ عدم افزایش حقوق به اعتصاب دست زدند.

اعتراضات مزدی در انبارهای آمازون در سرتاسر بریتانیا همزمان با آغاز رای گیری در اتحادیه کارکنان این مجموعه شروع شد.

شنبه گذشته تظاهراتی در شمال و جنوب انگلستان، ولز و اسکاتلند برگزار شد که در آن، کارکنان انبار آمازون در کاونتری حضور داشتند.

در یک راهپیمایی جداگانه در خارج از مقر آمازون در لندن، کیت بل، معاون اتحادیه کارکنان آمازون به سخنرانی علیه شرکت پرداخت.

در این اعتراضات کارگران شرکت با چاپ مدل معکوس لبخند معروف نشان تجاری آمازون، خشم و عصبانیت نیروی کار را نسبت به این شرکت به‌صورت نمادین روی جعبه‌ها نشان دادند.

 

مصدومیت ۲ کارگر و یک آتش نشان در آتش سوزی یک رستوران

به دنبال آتش سوزی در یک رستوران سنتی در منطقه جاجرود تهران، ۲کارگر به همراه یک آتش نشان دچار مصدومیت شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک آتش سوزی در محل یک رستوران سنتی در جاجرود در منطقه لواسان استان تهران به وقوع پیوست. در محل این رستوران سنتی که با دکور تمام چوب و مواد آتش زا تزئین شده بود، به طور کامل دچار آتش سوزی شد و آتش نشانان به اطفای حریق پرداختند.

از قرار معلوم؛ در این حادثه ۲ کارگر به همراه یک‌آتش نشان دچار دودگرفتگی شدند که همه مصدومان توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

 

نجات جان ۴ صیاد در آب‌های چابهار

چهار خدمه یک قایق صیادی در آب‌های بندر چابهار از غرق شدن نجات یافتند.

به گزارش ایلنا، یک قایق صیادی با ۴ خدمه که مشغول صیادی در آبهای  بندر چابهار بود به دلیل نقص فنی و وضعیت نامساعد جوی دچار حادثه شد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: گروه تجسس و نجات پس از دریافت پیام کمک این قایق صیادی، با حضور به موقع ۴ خدمه را در محدوده سواحل چابهار نجات دادند.

سیداحمد هاشمی تاکید کرد: صیادان ضمن دادن اطلاعات منطقه صید به مالک شناور حتما تجهیزات ایمنی از قبیل لایف رافت، حلقه نجات و جلیقه نجات به تعداد پرسنل شناور به همراه داشته باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا