حقوق بشر

عفو بین‌الملل: احمدرضا جلالی در معرض خطر اجرای حکم اعدام است

سازمان عفوبین‌الملل در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، نسبت به اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی دوتابعیتی ایرانی- سوئدی در ایران، هشدار داد….

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی-سوئدی، اردیبهشت سال ۱۳۹۵ وقتی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او سپس در دادگاه انقلاب به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شد، اتهامی که او از همان ابتدا رد کرده است.

عفو بین‌الملل در ادامه نامه سرگشاده خود تأکید کرده که روند بازداشت و محاکمه این پژوهشگر دوتابعیتی، ناعادلانه بوده و او باید علاوه بر دسترسی به مراقبت‌های پزشکی لازم، از شکنجه و بدرفتاری بیشتر مصون بماند.

این نهاد حقوق بشری همچنین خوستار تحقیقات و محاکمه سریع و مستقل پیرامون آمران، عاملان، و کمک‌کنندگان به اقدامات غیرقانونی علیه احمدرضا جلالی شد.

ویدا مهران‌نیا،‌ همسر احمدرضا جلالی، روز ۱۵ تیرماه به رادیوفردا گفت که همسرش به‌دلیل «مشکل شدید معده در پی اعتصاب‌های پیشین»، «ضعف جسمانی شدید» و «ضربان قلب و فشار خون پایین» به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

خانم مهران‌نیا نهم تیرماه در شبکهٔ اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشته بود: «وضعیت جسمی احمدرضا بسیار بسیار ضعیف است و با ورود به روز چهارم اعتصاب غذا، زندگی‌اش در معرض خطر جدی قرار دارد».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا