چرخاندیدگاه‌ها

“جبهه نوین مردمی” لوپن را شکست داد

نویسنده‌: هانس‌گِئورگ هِرمَن

مترجم: سیمین بهزاد

انتخابات فرانسه: پیروزی چپ متحد. نه به مکرون رئیس دولت و نه به جناح راست از سوی اکثریت مردم

غریو شادی در میدان جمهوری، پاریس، عصرِ یکشنبه (۱۷ تیر) پس از اعلام نتایج انتخابات

۵۰ سال بود که مردم فرانسه در چنین ابعاد گسترده‌ای از انتخابات استقبال نکرده بودند. مشارکت فوق‌العاده چشم‌گیر رای‌دهندگان (۶۶.۷ درصد)، همه‌ی پیشگویان سیاسی را غافلگیر کرد و در دور دوم روز یکشنبه (۱۷ تیر)، چپ به عنوان برنده‌ی انتخابات زودهنگام پارلمانی گزیده شد. اتحادی که برای اولین بار از سال ۱۹۳۶ تحت پرچم “جبهه نوین مردمی” شکل گرفت موفق شد، روز یکشنبه مارش پیشروی جناح راست افراطی  را سد کرده و به قوی‌ترین نیرو در مجمعِ ملیِ تازه منتخب تبدیل شود. مجمعی که اولین جلسه‌ی عمومی خود را در ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) تشکیل خواهد داد. از نتایج انتخابات می‌توان نتیجه گرفت که ائتلاف چپ با ۱۸۲ نماینده، از همه‌ی احزاب جلوتر است و بر اساس قانون اساسی می‌تواند عهده‌دار ریاست دولتی گردد.

گابریل اتل (Gabriel Attal)، نخست وزیر کنونی و محبوبِ رئیس جمهور، صبح روز دوشنبه (۱۸ تیر) استعفای خود را ارائه کرد اما مکرون درخواست استعفای او را نپذیرفت. بر اساس نتایج به دست آمده، ائتلاف دست راستی “با هم” (آنسامبل) به ریاست مکرون، با ۱۶۸ نماینده در پشت “جبهه مردمی” و راست افراطی RN که مملو از فاشیست‌های شناخته‌شده است، با ۱۴۳ کرسی در جایگاه سوم، قرار گرفته‌اند. در روزهای نخست پس از دور اول انتخابات، ژردن باردلا، کاندیدای اصلی RN در نظرسنجی‌ها و در رسانه‌های کشور به عنوان رئیس احتمالی جدید دولت معرفی شده بود. او نتیجه‌ی انتخابات را فقط یک شکست “موقت” نامید. شکستی که منعکس‌کننده‌ی نظر واقعی مردم فرانسه نیست. او وعده داد که در انتخابات ریاست جمهوری آینده در سال ۲۰۲۷ پیروز خواهد شد. گرچه جنبش مارین لوپن در سه سال آینده پست ریاست دولتی نخواهد داشت، اما این ائتلاف توانست در مقایسه با انتخابات بهار ۲۰۲۲، ۵۴ کرسی به تعداد کرسی‌های خود افزوده و به این ترتیب قوی‌ترین حزب واحد در پارلمان به شمار آید. قابل ذکر است که “جبهه مردمی” از چهار و ائتلاف مکرون از سه حزب مجزا تشکیل شده است.

رسانه‌ها پیش‌تر از راست افراطی لوپن به عنوان برنده‌ی انتخابات استقبال می‌کردند (پاریس، ۷ ژوئیه ۲۰۲۴)

سخنگویان” جبهه مردمی”ژان لوک ملانشن  برای (La France insoumise LFI)، اولیویه فور (Olivier Faure)، برای سوسیالیست‌ها (PS) و مارین توندلیه (Marine Tondelier) از حزب سبزها (EE-LV) در عصر انتخابات وعده دادند: «ما حکومت خواهیم کرد. نقطه به نقطه پیرو برنامه‌ی مشترکمان.» این برنامه شامل سه خواسته‌ی اساسی‌ست: لغو لایحه‌ی “اصلاح حقوق بازنشستگی” رئیس جمهور و کاهش سن بازنشستگی از ۶۴ به ۶۰ سالگی، لغو “تشدید بیمه بیکاری” در زمان مکرون که به سود کارفرماست و ملغی کردن قوانین اخراج مهاجرانِ ناخواسته.مصوبه‌ی پارلمان و اتحادیه اروپا.

هنوز مشخص نشده است که چه کسی می‌تواند حکومت اقلیت آینده را به نمایندگی از “جبهه مردمی” عهده‌دار شود. ائتلاف “جبهه مردمی” دارای اکثریت مطلق نیست. با این حال، دولت جدید می تواند مانند کابینه‌ی اقلیت مکرون در دو سال گذشته، با احکامی در ماه‌های آینده کارش را پیش ببرد و به عنوان مثال، بودجه را بدون رأی پارلمان با استفاده از ماده ۴۹.۳ قانون اساسی تصویب کند. همچنین خواسته‌های ملانشن هنوز مشخص نیست فردی که شرکای ائتلافی او قطعاً نمی‌خواهند او را رئیس دولت کنند. سناتور یانیک ژادو (Yannick Jadot) از سوی حزب سبزها در صبح روز دوشنبه در کانال تلویزیونی France Info اعلام کرد، شخص مورد نظر ما باید به طور “دموکراتیک” انتخاب و تا آخر هفته همراه با کابینه معرفی شود. رهبر حزب سبزها، مارین تندلیه (Marin Tondelier) جزو کسانی محسوب می‌شود که قادر به کسب اکثریت آراء می‌باشند.

منبع: روز‌نامه‌‌ی “دنیای جوان” (Junge Welt) آلمان

نویسنده‌: هانس‌گِئورگ هِرمَن (Hansgeorg Hermann)

سه‌شنبه ۹ ژوئیه ۲۰۲۴  /  ۱۹ تیر ۱۴۰۳

مترجم: سیمین بهزاد

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا