زحمتکشان

چند خبر کارگری

* با تصمیم دولت؛ ۴۲۵ کارگر معدن سنگرود بیکار می‌شوند
حوادث کار: سقوط سه کارگر ساختمانی از ارتفاع ۳۵ متری در مشهد*
جزئیاتی از حادثه سقوط سه کارگر در مشهد از ارتفاع ۳۵ متری*
نامه کارگران “اسکانیا” به روحانی و نمایندگان*
اخراج ۲۰۰ نفراز کارگران شهرداری سنندج‎*…

با تصمیم دولت؛ ۴۲۵ کارگر معدن سنگرود بیکار می‌شوند
نماینده کارگران معدن سنگ‌رود گفت: با تصمیم وزارت صنعت‌، معدن و تجارت و شرکت فولاد ایران به زودی این واحد معدنی منحل و تمامی ۴۲۵ کارگر معدنچی بیکار خواهند شد.

«مرتضی نیک‌‌پور» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: مقدمات انحلال این معدن، در ۹ آذرماه سال جاری و به بهانه زیان‌ده بودن این معدن استخراج زغال‌سنگ‌ انجام شده است.

وی با بیان اینکه قرار است چهارشنبه این هفته در تهران جلسه‌ای قطعی برای رسیدگی به این موضع برگزار شود، گفت: طبق اطلاعات بدست آمده در حالی که در این جلسه نمایندگانی از شرکت فولاد و وزارتخانه‌های صنعت و دارایی حضور دارند، جای نمایندگان وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی خالی است.

به گفته این کارگر معدنچی مسئولان وزارت صنعت و شرکت فولاد درحالی معدن زغال سنگ سنگرود را زیان دیده اعلام کرده‌اند که در حال حاضر پیمانکار این معدن ماهیانه درآمد قابل توجهی کسب می‌کند.

نیک‌پور گفت: تلاش برای انحالال معدن سنگ رود در حالی است، که مدت ۱۹ ماه و ۱۰ روز از سابقه کار این کارگران به دلیل مخالف سازمان تامین اجتماعی جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی‌شود.

وی یادآور شد: این مدت سابقه مربوط به سالهای میانه دهه ۸۰ است که در آن زمان مسئولیت استخراج معدن به پیمانکران متعددی سپرده شده بود و در حالی که کارگران آماده کار بودند فعلیت معدن متوقف شده بود.

مسئول شورای اسلامی کار گفت: سازمان تامین اجتماعی بابت این مدت بالغ بر یک میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده است اما مسئولان سازمان تامین اجتماعی اکنون این بخش از سابقه کارگران را سخت و زیان آور ثبت نمی‌کند.

نیک‌پور افزود: به همین دلیل اکنون کارگران معدنچی سنگرود برای بازنشستگی با مشکل کمبود سابقه مواجه‌اند.

۴۲۵ خانواده کارگری درآمدشان را از دست می‌دهند

در همین رابطه «غلامحسین فلاحتی» مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان به خبرنگار ایلنا گفت: چنانچه معدن سنگ رود منحل شود، حداقل ۴۲۵ خانواده کارگری در منطقه لوشان با مشکل قطع منبع درآمد مواجه خواهند شد.

وی بابیان اینکه معدنچیان این معدن در حال حاضر نیز زیر نظر پیمانکار مشغول استخراج زغال سنگ هستند، گفت: مسئله زیان‌ده بودن معدن از حدود دو سال پیش مطرح شده است.

این مقام کارگری در استان گیلان با طرح این احتمال که ممکن است موضوع انحلال زغال سنگ سنگ‌رود با هدف خصوصی سازی این واحد معدنی صورت گرفته باشد، گفت: درست نیست معاش و زندگی ۴۲۵ خانواده کارگری دستخوش چنین بهانه‌گیری‌هایی قرار گیرد.

گفتنی است در سال ۸۵، مسئله تعطیلی این معدن مطرح شده بود که پس از مسافرت کارگران به تهران و برپایی تجمعاتی، این اقدام از برنامه دولت احمدی‌نژاد کنار گذاشته شد.
***
حوادث کار: سقوط سه کارگر ساختمانی از ارتفاع ۳۵ متری در مشهد
صبح امروز در مشهد سه کارگر ساختمانی بر اثر ریزش داربست، از ارتفاع ۳۵ متری یک ساختمان بلند در حال ساخت سقوط کردند و اطلاعات تأیید نشده، حاکی از مرگ یک نفر از آنان است.

به گزارش ایلنا، گفته می‌شود علت وقوع این حادثه که ساعت ۱۰ صبح امروز (یکشنبه) در خیابان راهنمایی، چهار راه سلمان رخ داده، مهار نشدن داربست‌ها بوده است.

***

جزئیاتی از حادثه سقوط سه کارگر در مشهد از ارتفاع ۳۵ متری

«شاهدان عینی به عوامل آتش‌نشانی گزارش داده‌اند که دوتن از کارگران در هنگام سقوط خود را بین طبقات نجات می‌دهند و با شتاب به زمین برخورد نمی‌کنند اما یکی از کارگران به زمین برخورد می‌کند و پس از تحویل به اورژانس، بر اثر شدت جراحات جان می‌بازد.»

یکی از پرسنل آتشنشانی مشهد که صبح امروز در محل سقوط سه کارگر از ارتفاع ۳۵ متری ساختمانی در حال احداث حضور داشته است، در گفتگو با ایلنا جزئیاتی از حادثه امروز را تشریح کرد.

این حادثه در ساعت ۱۰ صبح امروز در محله مرفه نشین «احمدآباد» زمانی رخ داد که کارگران مشغول باز کردن داربست‌های نمای یک ساختمان حدود ۵۰ متری بودند که بر اثر‌‌ رها شدن ناگهانی داربست‌ها، هر سه کارگر از ارتفاع ۳۵ متری سقوط کردند.

شاهدان عینی به عوامل آتش‌نشانی گزارش داده‌اند که دوتن از کارگران در هنگام سقوط خود را بین طبقات نجات می‌دهند و با شتاب به زمین برخورد نمی‌کنند اما یکی از کارگران به زمین برخورد می‌کند و پس از تحویل به اورژانس، بر اثر شدت جراحات جان می‌بازد.

گفته می‌شود یکی از کارگران نجات یافته از ناحیه دست دچار شکستگی شده و دیگری دچار جراحاتی در ناحیه سر شده است.

همچنین منابع ما در اورژانس مشهد خبر داده‌اند که از مجموع سه کارگری که در جریان سقوط داربست برج سلمان مجروح شده‌اند، یک نفر به طور سرپایی مداوا شد و دو نفر دیگر به بیمارستان‌های امام‌رضا و شهید کامیابی منتقل شده‌ بودند که تلاش‌ها برای زنده ماندن یکی از آنان بی‌ثمر بوده است.

***
نامه کارگران “اسکانیا” به روحانی و نمایندگان

چند صباحی است که شرکت عقاب‌افشان با مشکلات بسیاری مواجه شده و کارکنان همواره بیم بیکاری دارند زیرا بسیاری از نیروهای این شرکت خانه‌نشین شده‌اند.
به گزارش روزنامه جهان صنعت، به منظور رفع مشکلات، این شرکت اقدام به نوشتن نامه‌ای نموده تا از این طریق حرف خود را به گوش مسوولان برساند.
بخشی از این نامه به شرح زیر است:
ما کارگران شرکت عقاب‌افشان که خانواده‌ای ۱۲۰۰ نفره به شمار می‌آمدیم، در این ۱۵ سال که از عمر شرکت می‌گذرد با امیدی وافر نگاهمان به پیشرفت بود و شبانه‌روز در جهت کسب رزق و روزی حلال گام می‌برداشتیم؛ با‌کیفیت‌ترین محصولات را با استانداردهای جهانی تولید می‌کردیم؛ آموزش‌های فشرده و سختگیرانه‌ای را گذراندیم و در تولید محصولات به کار بستیم تا راحتی و امنیت هموطنان عزیز را فراهم آوریم و با رعایت تمامی استانداردها توانسته‌ایم بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی را فتح کنیم و ارزآوری مناسبی را عاید کشور نماییم اما چند ماهی است که با نگرانی‌های توام با ترس به روزهای آتی نگاه می‌کنیم.
نگرانی‌هایی که با هجمه‌های فراوان چند ماه اخیر و شکل‌گیری فضای ناعادلانه علیه این شرکت ایرانی و علیه تلاش‌های صادقانه ما، روز‌به‌روز افزایش یافت و همچنان ادامه دارد. نگرانی از نادیده شدن و نادیده گرفتن دستاوردهای بسیاری که این خانواده برای اعتلای کشور داشته است.
نگرانی از غفلت و ندیدن همراهی ما با مردم در روزهای سخت توسط برخی مسئولین عزیز!
مسئولین عزیز ما در این سال‌ها همراه شما و مردم بودیم؛ همراهی در روزهای سختی که دشمن چرخه اقتصاد ما را نشانه گرفته بود، اما چرخ تولید ما با همت تمام مدیران و مهندسان و کارگران می‌چرخید تا امید را همچنان در کشور زنده نگه دارد و به دشمنان قسم‌خورده وطن بفهماند که سرداران جنگ اقتصادی با تاسی از سرداران بزرگوار جنگ تحمیلی به دفاع از کیان وطن گام نهاده‌اند و لحظه‌ای عقب نخواهند نشست.
ما کارگران خانواده شرکت عقاب‌افشان چند صباحی است با نگرانی سر به بالین می‌نهیم.
نگرانی ما از گسترش نامهربانی‌هایی است که دلیل و علت موجهی برایش نمی‌یابیم، اما می‌بینیم روز‌به‌روز در حال گسترش است. فضای منفی که علیه خانواده ما در شرکت عقاب‌افشان بوجود آمده است، در ماه‌های اخیر بسیاری از همکاران ما را به ناچار خانه‌نشین کرد.  آنان با چشمانی گریان به جمع بیکاران کشور پیوستند.
همکارانی که کشورمان سالیان سال برای تربیت آنان هزینه کرده بود، اما به علت جو منفی و ناعادلانه‌ای که علیه ما راه انداخته شد و ابطال بسیاری از قراردادهای بین‌المللی این شرکت، به اجبار بیکار شدند و ظرفیت‌های بی‌بدیل و فرصت‌های بسیار به بی‌رمقی و ناامیدی تبدیل گردید.
برخی همکارانی که سال‌های سال با هم می‌خندیدیم، عرق می‌ریختیم و در پی کسب روزی حلال شکرگزار خدا بودیم، در حال حاضر در کنار ما نیستند و آن دلیلی ندارد جز اظهارات غیرکارشناسانه برخی که تلاش ما و حاصل دسترنج خانواده ما را با تهمت‌های ناروا نادیده گرفتند و سبب متوقف شدن روند تولید شدند، بدون اینکه لحظه‌ای حاضر شوند صدای ما را در خانه ما بشنوند.
ما هنوز هم نگران هستیم که هجمه‌های ناعادلانه متوقف نشود و تعداد افرادی که در مجموعه ما کار خود را از دست داده‌اند بیش از پیش شود که اگر خدایی نکرده این اتفاق بیفتد عواقب جبران‌ناپذیری برای ما و ۱۵ هزار خانواده‌ای خواهد داشت که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از محل تولید محصولات این شرکت ارتزاق می‌کنند.
ما عاجزانه از شما می‌خواهیم به یاری خانواده ما بشتابید و امیدهای فرزندان این خاک را بار دیگر زنده نگه دارید. خانواده ما در سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» به کمک و یاری شما نیاز دارند تا وظیفه اقتصادی خود را به صورت حماسی انجام دهند و کشور را به سمت دستیابی به اهداف عالی نظام مقدس و نیز ملت ایران پیش ببرند.

***
اخراج ۲۰۰ نفراز کارگران شهرداری سنندج‎
شهرداری سنندج در اقدامی ضد کارگری ۲۰۰ نفر از کارگران منطقه ۱، ۲، ۳ وهمچنین منطقه بهاران را اخراج کرد.

به گزارش تارنمای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری این کارگران قرار داد یک ساله با شهرداری داشتند و درحالی اخراج شده اند که هنوز موعد قرار دادشان به پایان نرسیده است.

قابل ذکر است کارگرانی که بر سر کارهایشان باقی مانده اند با نصف حقوق کار می کنند وتنها ازترس اخراج حاضر به اعتراض نیستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا