بین‌المللی

برگزاری راهپیمایی سکوت در اسپانیا در حمایت از زندانیان

بیش از یکصد هزار نفر در شهر بیلبائو در شمال اسپانیا برای حمایت از زندانیان گروه جدایی‌طلب باسک راهپیمایی کردند. این راهپیمایی قرار بود در سکوت برگزار شود و به همین شرط مجوز گرفته بود اما گزارش شده است برخی از شرکت‌کنندگان در آن شعارهایی در حمایت از گروه جدایی‌طلب باسک، اتا، سر دادند. خانواده…

بیش از یکصد هزار نفر در شهر بیلبائو در شمال اسپانیا برای حمایت از زندانیان گروه جدایی‌طلب باسک راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی قرار بود در سکوت برگزار شود و به همین شرط مجوز گرفته بود اما گزارش شده است برخی از شرکت‌کنندگان در آن شعارهایی در حمایت از گروه جدایی‌طلب باسک، اتا، سر دادند.

خانواده قربانیان حملات گروه اتا گفته‌اند که این راهپیمایی، توهین به رنج آنان بوده است.

در هفته‌های گذشته دادگاه عالی اسپانیا حکم داد که چندین عضو گروه اتا از زندان آزاد شوند.

دادگاه حقوق بشر اروپا پیش‌تر اسپانیا را محکوم کرده بود که قوانینی را عطف به ما سبق کرده بود تا مانع از آزادی زودهنگام این زندانیان شود.

خیلی از این زندانیان به قتل محکوم شده‌اند. گروه جدایی‌طلب باسک، اتا، در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که مبارزه مسلحانه را کنار می‌گذارد.

برآورد شده که در جریان عملیات این گروه در چهار دهه گذشته، بیش از ۸۰۰ نفر کشته شده‌اند. دولت‌های پیاپی اسپانیا هیچ‌گاه حاضر نشده‌اند با این گروه مذاکره کنند.

منابعی در شهر بیلبائو به خبرگزاری افه گفته‌اند که عده‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار نفر به راهپیمایی روز شنبه پیوستند.

این راهپیمایی با شعار حمایت از “حقوق بشر، درک متقابل و صلح” برگزار شد.

پس از آن‌که یک قاضی مانع از انتقال زندانیان گروه اتا به جایی نزدیک‌تر به خانواده‌شان شد، احزاب جدایی‌طلب و ملی‌گرای باسک خواستار برگزاری این راهپیمایی شدند.

در ماه گذشته میلادی، یک گروه از زندانیان درخواستش برای عفو عمومی را پس گرفت. این‌طور گفته شد که آنان در پی مذاکره با دولت‌های اسپانیا و فرانسه هستند. بخش بزرگی از منطقه باسک در فرانسه است.

گروه جدایی‌طلب باسک، اتا، بیش از نیم قرن است که برای استقلال منطقه باسک با دولت مرکزی اسپانیا درگیر بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا