اخبار

بازرسان آژانس ۲۸ دی وارد ایران می‌شوند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور اجرای گام نخست برنامه مشترک ۲۸ دی ماه جاری (۱۸ ژانویه) به تهران سفر می کنند…

«بهروز کمالوندی» روز دوشنبه در گفت وگوی با ایرنا اظهار داشت: بخش مهمی از موارد اجرای برنامه مشترک که ناشی از مذاکرات ایران و ۱+۵ است ، مربوط به توافقات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

وی افزود: درباره شیوه اجرای این مواد و همچنین بخش های مربوط به بازرسی و نظارت در حال مذاکره هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در عین حال خاطر نشان کرد: حضور بازرسان یا نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای اجرای توافقنامه ژنو به منزله استقرار این افراد در ایران نیست.

وی تصریح کرد: موضوعی که روز گذشته در برخی رسانه ها از جمله رویترز مبنی بر راه اندازی دفتر نمایندگی از سوی آژانس مطرح شده بود، نه تنها از جانب ایران بلکه از سوی طرف مقابل نیز تکذیب شد چرا که به هیچ وجه این موضوع مطرح نشده است.

کمالوندی تاکید کرد: مشخص نیست که منبع این خبر چیست و با چه هدفی منتشر شده است.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز گذشته اعلام کرد که ایران و گروه ۱+۵ برای اجرایی شدن توافق ژنو به نام ˈبرنامه اقدام مشترکˈ از روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق ایران باید نیمی از ۱۹۶ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد خود را در طول ۶ ماه و در ۶ نوبت به اکسید تبدیل کند و نیم دیگر آن هم به مواد رقیق شده تبدیل شود که این اقدام به لحاظ کارهای فنی و تکنیکی در کمتر از ۶ ماه انجام می شود
ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا