جوانان

نمایندگان مجلس همچنان در «ﺗﻌﻘﻴﺐ دانشجویان ﺳﺘﺎﺭﻩ‌ﺩﺍﺭ»

روزنامه قانون گزارش داده است که شماری از نمایندگان اصولگرای ﻣﺠﻠﺲ نهم ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺩﺭ «ﺗﻌﻘﻴﺐ دانشجویان ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺩﺍﺭ» و خواهان ادامه محرومیت از تحصیل این دانشجویان هستند، و به همین دلیل در کمیسیون اصل ۹۰ علیه وزیر علوم شکایت کرده‌اند…

به نوشته این روزنامه، زهره طبیب‌زاده نوری و محمود نبویان دو نماینده اصولگرای وابسته به جبهه پایداری و همچنین جبار کوچکی‌نژاد یکی از نمایندگان رشت، سه نماینده‌ای هستند که بر ادامه محرومیت از تحصیل دانشجویان ستاره‌دار تاکید دارند و به همین دلیل خواهان بازرسی پرونده دانشجویان ستاره داری هستند که در دولت روحانی به دانشگاه بازگشته‌اند.

این روزنامه از قول مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم نوشته است: «رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هفته آینده کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس حاضر خواهد شد و در این نشست شکایت سه نفر از نمایندگان تهران از فرجی‌دانا، درباره ممانعت این وزارتخانه از اعمال حق نظارت نمایندگان مجلس در رابطه با پرونده دانشجویان ستاره‌دار با حضور خود وزیر و رییس هیات نظارت وزارتخانه بررسی می‌شود.»

مصطفی افضلی فرد به روزنامه قانون گفته است: «نمایندگان شکایت کننده خواستار این هستند که پرونده دانشجویان ستاره‌دار در اختیارشان قرار داده شود تا اگر ابهاماتی درباره این دانشجویان وجود دارد رفع شود ولی وزیر اجازه این کار را نداده است.»

قاسم جعفری نماینده بجنورد و جاجرم در مجلس نهم نیز ضمن حمایت از شکایت سه نماینده اصولگرا علیه رضا فرجی دانا در کمیسیون اصل ۹۰ به روزنامه قانون گفته است: «آنچه ما انتظار داریم اجرای درست قانون است و ما می‌خواهیم اگر کسی برابر قانون تخلفی انجام داده که باید محرومیتی متوجه او باشد، چه محرومیت جزایی و چه محرومیت انضباطی مرتبط با دانشگاه، باید برابر قانون با او برخورد شود.»

به گفته قاسم جعفری، نمایندگان شکایت کننده علیه رضا فرجی دانا تاکید دارند که «برابر موازین قانونی تعدادی افراد از تحصیل محروم شده‌اند ولی الان به تحصیل بازگردانده شده‌اند و این نمایندگان می‌خواهند بدانند که چرا این افراد مجددا مشغول به تحصیل شده‌اند و باید پرونده آن‌ها بررسی شود.»

این نماینده مجلس محروم شدن دانشجویان از تحصیل در دوره هشت ساله دانشجویان را «برابر موازین قانونی» عنوان کرده اما درعین حال گفته است: «البته اگر کسی هم بی‌اساس از تحصیل محروم شده باشد باید از وی عذرخواهی کرده و محرومیت او را برداشت.»

شکایت ۳ نماینده، وزیر علوم را به کمیسیون اصل ۹۰ کشاند

مجلس همچنان در تعقیب ستاره‌دارها

گروه مجلس، معصومه معظمی– وزارتخانه علوم و تحقیقات دولت یازدهم، یکی از وزارتخانه‌های پر خبر دولت جدید است. وزارتخانه‌ای که به جای اینکه موضوعات علمی‌و دانشگاهی باعث سرو صدای آن باشد، مباحث حاشیه‌ای ناشی از فشار نماینده‌های مخالف دولت باعث خبرسازی آن وزارت خانه شده است. وزارت علوم در ابتدای معرفی کابینه امید، موفق نشد وزیردار شود و به مدت سه ماه با سرپرست اداره شد. پس از کش و قوس‌های فراوان میان مجلس و دولت، بالاخره بهارستانی‌ها تصمیم گرفتند به سومین وزیر و سرپرست معرفی شده برای این وزارت خانه اعتماد کنند و فرجی دانا را به این وزارت خانه بفرستند. وزیری که پس از توفیقی و میلی‌منفرد سکان هدایت دانشگاه‌ها را به دست گرفت تصور می‌کرد افراطی‌هایی که برای رای نیاوردن دو وزیر پیشین آسمان و ریسمان زیادی بافته بودند و موضوعات سیاسی را دستاویزی برای رد صلاحیت آن‌ها قرار دادند، این بار ساکت شده و اجازه می‌دهند وی معاونان خود را از بین افرادی انتخاب کند که مجلسی‌ها قبل از وی به آن‌ها اعتماد نکرده بودند. موضوع انتصاب‌ها خود عاملی شد که واکنش‌های منفی برخی مجلسی‌ها و اعضای کمیسیون آموزش برانگیخته شود. این افراد به نیابت از برخی همفکرانشان فشار‌ها را بر فرجی دانا زیاد کردند و موضوع انتصاب‌ها و بازگشت به تحصیل دانشجویان ستاره دار را تا حدی دنبال کردند که وزیر علوم گفت: از رفتن به کمیسیون آموزش دیگر خسته شده است. اقدامی‌که به زعم بسیاری از نمایندگان، رفتاری سیاسی بود که این افراد در مقابل انتصابات سیاسی وزیر علوم انجام می‌دادند. موضوعی که پس از طرح سوال‌‌ همان افراد، و اعلام متقاعد نشدن از پاسخ وزیر، فرجی دانا را به صحن علنی کشاند و دومین کارت زرد مجلس نهم را به وزیر علوم داد.
حالا پس از گذشت مدت نه چندان دور از گرفتن کارت زرد فرجی دانا از مجلس، سه تن از اعضای کمیسیون آموزش مجلس، شکایتی از وزیر علوم را تقدیم کمیسیون اصل نودم قانون اساسی کرده‌اند. طبیب‌زاده، نبویان و کوچکی‌نژاد، سه نماینده شکایت کننده از فرجی دانا به کمیسیون اصل ۹۰ هستند. جالب است که در گفت‌وگو با یکی از اعضای کمیسیون اصل ۹۰، اسم یکی از نمایندگان شکایت کننده از فرجی دانا به اشتباه کوچک‌زاده عنوان شده بود.
 دانشجویان ستاره‌دار می‌توانند به کمیسیون اصل نود شکایت کنند
مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس در گفت‌وگو با «قانون»، از حضور رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هفته آینده کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس خبر داد و گفت: در این نشست شکایت سه نفر از نمایندگان تهران از فرجی‌دانا، درباره ممانعت این وزارتخانه از اعمال حق نظارت نمایندگان مجلس در رابطه با پرونده دانشجویان ستاره‌دار با حضور خود وزیر و رئیس هیأت نظارت وزارتخانه بررسی می‌شود.
افضلی فرد افزود: نمایندگان شکایت کننده خواستار این هستند که پرونده دانشجویان ستاره‌دار در اختیارشان قرار داده شود تا اگر ابهاماتی در باره این دانشجویان وجود دارد رفع شود. ولی وزیر اجازه این کار را نداده است و این موضوع به ممانعت وزارت علوم در استفاده از بعد نظارتی نمایندگان استنباط شده است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت که بر این اساس سه نفر از نمایندگان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات از وزیر علوم شکایت کرده‌اند و فرجی دانا باید در هفته آینده در کمیسیون اصل ۹۰ پاسخگو باشد.
وی گفت: بر اساس توضیحاتی که داده می‌شود مشخص خواهد شد که در طرز کار اشکالی وجود داشته یا روند قانونی است. البته پس از استماع توضیحات در صورت نیاز مکاتبات میان کمیسیون و وزیر علوم صورت خواهد گرفت، سپس پرونده تکمیل شده و جمع بندی می‌شود. افضلی فرد افزود: معمولا قبل از اینکه پرونده به محاکم قضایی برسد در صورت اینکه شکایت درست تشخیص داده شود، خواسته نمایندگان توسط وزیر اعمال می‌شود، ولی به طور قانونی در صورتی که نظر آن‌ها تامین نشود، پرونده به محاکم قضایی فرستاده می‌شود.
وی اظهار داشت که این نوع شکایت مستند به قانون است و نباید کسی ازشأن نظارتی مجلس ممانعت کند. البته بیان می‌کنم پرونده دانشجویان برای رفع ابهام بررسی می‌شده است و با بررسی ابهام‌ها برطرف خواهد شد. سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ یادآور شد: در صورتی که برای دانشجویان ستاره دار درباره طرز کار دستگاه‌های اجرایی ذی ربط حقی ضایع شده باشد، آن‌ها می‌توانند به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کنند.
  شکایت از وزیر علوم به «اصل ۹۰» رسید
همچنین جبار کوچکی‌نژاد، یکی از نمایندگان شکایت کننده از وزیر علوم به کمیسیون اصل ۹۰ گفت: در مورد انتصابات و همچنین دانشجویان ستاره‌دار آمارهای ضد و نقیضی به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شد. از آنجایی که این آمار‌ها قابل استناد نبود، خانم طبیب‌زاده یکی از اعضای کمیسیون آموزش به نمایندگی از کمیسیون پیگیر این موضوع شد تا بررسی‌های لازم در مورد پرونده‌های مربوطه انجام شود.
این عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: منظور از بررسی‌ پرونده‌ها این بود که چرا این دانشجویان ستاره‌دار شده‌اند و علت اصلی مشخص شود اما متاسفانه وزارت علوم از در اختیار گذاشتن اطلاعات به نمایندگان مجلس امتناع کرده است که این رویه خلاف قانون است.
وی تاکید کرد: وظیفه‌ نظارتی یکی از وظایف نمایندگان است و باید در هر مسئله‌ای اطلاعات لازم در اختیار نماینده‌ درخواست کننده قرار گیرد و از آنجایی که این کار از طرف وزارت علوم امکان پذیر نشده است شکایت خود را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرده‌ایم.
 حمایت از انتصاب همفکران
در ادامه، محمود نگهبان سلامی‌در گفت‌وگو با «قانون» گفت: با توجه به رویکرد فکری که فرجی دانا دارد طبیعی است که از افراد همفکر خود در وزارت تحت خدمتش استفاده کند تا بهتر بتواند مشکلات آن حوزه تخصصی را با تکیه بر توانمندی آن‌ها رفع کند ولی این انتصابات با واکنش برخی نمایندگان اعضای کمیسیون آموزش مواجه شد. وی افزود: این موضوع تنها به انتصاب‌ها برنمی‌گردد و درباره دانشجویان ستاره دار هم موزدی وجود داشت. دانشجویانی که بنا به مشکلاتی از تحصیل محروم شده بودند و با تعهد می‌توانستند به دانشگاه برگردند و رفع ستاره شوند، با مشکلاتی روبه رو شدند.
نگهبان سلامی‌دلیل شکایت این سه نماینده از وزیر علوم به کمیسیون اصل ۹۰ را اینطور بیان کرد که این نمایندگان خواستار بررسی پرونده دانشجویان ستاره شدند ولی وزیر علوم از انجام این کار با استناد به تبصره‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی از انجام‌این کار ممانعت کرد، لذا این نمایندگان هم این اقدام را جلوگیری از انجام وظیفه نظارتی مجلس دانستند.  وی افزود:  نمایندگان شکایت کننده معتقدند که حق نظارتی آن‌ها با این کار کم‌رنگ شده است.
 برخورد با دانشجویان ستاره‌دار طبق موازین‌قانون
قاسم جعفری نیز در این باره به «قانون» گفت: آنچه ما انتظار داریم اجرای درست قانون است و ما می‌خواهیم اگر کسی برابر قانون تخلفی انجام داده که باید محرومیتی متوجه او باشد، چه محرومیت جزایی و چه محرومیت انضباطی مرتبط با دانشگاه، باید برابر قانون بااو برخورد شود. وی افزود: البته اگر کسی هم بی‌اساس از تحصیل محروم شده باشد باید از وی عذرخواهی کرده و محرومیت او را برداشت.
این عضو کمیسیون آموزش اظهار کرد: سوال نمایندگان شکایت کننده این است که برابر موازین قانونی تعدادی افراد از تحصیل محروم شده‌اند ولی الان به تحصیل بازگردانده شده‌اند این نمایندگان می‌خواهند بدانند که چرا این افراد مجددا مشغول به تحصیل شده‌اند و باید پرونده آن‌ها بررسی شود.
وی افزود: وزیر اگر ادله و مستنداتی درباره این دانشجویان دارد می‌تواند به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه کند ولی اگر ادله‌ای ندارد باید پاسخگو باشد.  جعفری درباره این موضوع که در این برخوردهای تنش زا خود دولتی‌ها هم دخیل هستند گفت: یک طرف قضیه خود دولتی‌ها هستند مثلا آقای ترکان گفته است کسانی که از اعتدال خوششان نمی‌آید با دولت مخالفند و از مردم می‌خواهیم که به این افراد برای مجلس آینده رای ندهند. ما از مشاور ارشد رئیس جمهور توقع چنین رفتاری را نداریم، وی باید بداند که بیش از یک سال از عمر مجلس فعلی مانده است و حق این اظهار نظر‌ها را ندارد.
این نماینده دوره نهم مجلس افزود: از وزارت علوم می‌خواهیم که به جای فرعیات به پروژه‌های تحقیقاتی و تکنولوژیکی بپردازد که شکوفایی اقتصادی داشته باشد و به کارهای سیاسی کاری نداشته باشد. این معلوم است که اگر درگیر کارهای سیاسی شود، هرکار سیاسی دردسر سیاسی دارد و حالا که وارد کار سیاسی شده‌اند باید پاسخگو باشند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا