اخبار

! هراس رژیم از دادگاهی کردن موسوی و کروبی

پورمحمدی: اگر دادگاه موسوی و کروبی برگزار می‌شد دوباره شاهد کشمکش‌ و راهپیمایی‌ می‌بودیم/ احمد شهید یک عمله سیاسی است…

ایسنا : مصطفی پورمحمدی طی سخنانی در همایش بزم اندیشه با اشاره به وضعیت سران معترضان انتخابات ۸۸، اظهار کرد: ما برای ایجاد ثبات و تداوم آن در فضای کشور نیازمند این هستیم تا امنیت را برقرار نماییم. با این حال باید دانست که برخی از تصمیمات محصول تفکر جمعی در حوزه تصمیم‌گیران اصلی نظام بوده و در هر زمینه‌ای گزینه‌های مختلفی برای تصمیم‌گیری وجود دارد.

پورمحمدی افزود: با این حال بازتاب هر کدام از این تصمیمات مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت کم‌ضررترین راه انتخاب می‌شود.

وی در خصوص برگزاری دادگاه موسوی و کروبی خاطرنشان کرد: مطمئنا اگر در این زمینه دادگاهی برگزار می‌شد دوباره شاهد کشمکش‌ها، درگیری‌ها و راهپیمایی‌ها می‌بودیم و در حال حاضر نظام تشخیص داده تا این افراد در محدودیت باشند.

وزیر دادگستری تصریح کرد: با این حال ما از هیچ چیز نمی‌ترسیم اما باید توجه داشت که در جایی زندگی می‌کنیم که تمام قطب‌های قدرت اعمال ما را نشانه گرفته‌اند.

پورمحمدی مصلحت کشور را به عنوان عاملی تعیین‌کننده در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور توصیف کرد و افزود: مصلحت کشور اقتضا نمی‌کرد که مجازات این افراد اعمال شود چرا که ممکن بود باعث زندانی و یا کشته شدن و همچنین راهپیمایی‌ها و کشمکش‌های جدیدی می‌بودیم. مهم آن است که کشور ما توانست با تدبیری مناسب از این فتنه‌ها عبور کند با این حال باید توجه داشت که تاریخ و مردم در این رابطه قضاوت خواهند کرد.

پورمحمدی در پاسخ به سوالی در مورد گزارش ناظر سازمان ملل در خصوص حقوق بشر در ایران، گفت: در این رابطه احمد شهید به عنوان یک حقوقدان شروع به کار نکرد بلکه وی یک عمله سیاسی بود و از روز اول فعالیت خود شروع به صدور بیانیه‌های خلاف واقعیت داد. با این حال بنا نیست که ما از خود ضعف نشان داده و باید جایگاه باصلابت جمهوری اسلامی ایران را حفظ کنیم.

وی اظهار کرد: درخواست ما این است تا برای ارزیابی شاخص‌های حقوق بشر در ایران یک عنصر بدون وابستگی و جهت‌گیری‌های سیاسی در این رابطه فعالیت کند و در این مورد احمد شهید را گزارشگری بی‌طرف نمی‌دانیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا