مقالات

دعوتنامه جدید زنگنه برای انگلیسی‌ها با پیش شرط غول‌های نفتی برای ایران

زنگنه وزیر نفت رسما برای شل و برتیس پترولیوم دو غول نفتی انگلیس برای بازگشت به ایران دعوتنامه ارسال کرده است اما این دو شرکت که جز بدهکارترین شرکت نفتی جهان به ایران هستند، بازگشت خود را در گروی لغو کامل تحریم‌ها اعلام کرده‌ند…

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با بلوکه کردن درآمدهای نفتی و گازی ایران توسط شل و برتیش پترولیوم به عنوان دو شرکت بزرگ نفت و گاز انگلیس، بیژن زنگنه وزیر نفت برای بازگشت این دو غول نفتی اروپا دعوت نامه ارسال کرده است.

در این بین پس از آنکه وزیر نفت در حاشیه اجلاس ماه گذشته اوپک در وین برای برخی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز اروپا و آمریکا همچون استان اویل هیدروی نروژ، انی ایتالیا، توتال فرانسه، اکسون موبیل و کونوکو فیلیپس آمریکا، او.ام.وی اتریش و ویتول سوئیس مذاکره و یا به صورت غیر مستقیم پیشنهاد جدید همکاری ارائه کرد، اخیرا برای دو غول نفتی انگلیس برای بازگشت به صنعت نفت ایران دعوت نامه ارسال کرده است.

لرد لامونت رئیس اتاق مشترک انگلیس و ایران در حاشیه مذاکرات جک استراو با مسئولان اتاق بازرگانی ایران، اعلام کرد: زنگنه وزیر نفت ایران از دو شرکت انگلیسی دعوت به همکاری کرده است.

این مقام انگلیسی همچنین از سفر قریب الوقوع زنگنه به لندن برای مذاکره با شرکت های نفت و گاز اروپایی و به ویژه انگلیسی خبر داده است.

در همین حال ،سید مهدی حسینی رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی در وزارت نفت از برگزاری دومین کارگاه معرفی ویژگی‌های قراردادهای اصلاح شده نفتی ایران در لندن تا بهار سال آینده خبر داده و تاکید کرده است: به برگزاری این کارگاه در اروپا خوش بین هستم.

از سوی دیگر با وجود درخواست‌های چند باره زنگنه وزیر نفت ایران برای بازگشت شرکت‌های بزرگ نفت و گاز اروپایی و آمریکایی به صنعت نفت کشور، برخی از شرکت‌های بزرگ نفتی برای بازگشت به ایران یک پیش شرط تعیین کرده اند.

پائولو اسکرونی مدیرعامل شرکت نفتی انی ایتالیا (Eni) آذر ماه سالجاری در گفتگو با وزیر نفت ایران، گفته بود: البته آغاز همکاری‌های مشترک نفتی با ایران به لغو تحریم‌ها بستگی دارد، اما انی امیدوار است که آنها به زودی رفع ‌شوند.

به گزارش مهر، هر چند وزیر نفت ایران به طور رسمی از دو شرکت بزرگ نفتی و گازی انگلیس برای بازگشت به صنعت نفت دعوت کرده است اما هم اکنون ایران از شرکت شل بیش از ۲ میلیارد دلار طلب نفتی دارد.

از سوی دیگر دولت انگلیس اواسط دی ماه سالجاری اعلام کرده است: با وجود آغاز تولید گاز از میدان مشترک ایران و انگلیس “رهوم” اما منابع مالی متعلق به شرکت ملی نفت ایران از محل استخراج گاز از این میدان تا اطلاع ثانوی در حسابی بلوکه خواهد شد.

مهر
***

خصوصی سازیِ صنعت نفت

صنعتِ ملی نفت ایران و سرنوشتِ آن، یکی از مهم‌ترین و محوری‌ترین مباحث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری قلمداد می‌شود. تمرکزِ دولت حسن روحانی بر تغییر و اصلاحِ قراردادهای نفتی، درپیش گرفتنِ سیاستی جدید در صادرات گاز، و واگذاریِ مجتمع‌های پتروشیمی به بخشِ‌ خصوصی، نشانگر اهمیت صنعت ملی نفت ایران در راهبردِ اقتصادی- اجتماعی رژیم ولایت‌فقیه است، راهبردی که برپایه نسخه‌ها و توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تهیه و تدوین گردیده است و اجرا می‌شود.
دراین زمینه، پس از اعلام طراحی و تدوینِ قراردادهای جدید نفت و گاز- که مشارکت در تولید و مالکیتِ چاه‌ها و میدان‌های نفتی را به انحصارهای فراملی و شرکت‌های بزرگ نفتی امکان‌پذیر می‌کند، قائم مقام وزارت نفت با تاکید بر اینکه پس از توافقِ ژنو، مشتریان خارجی می‌توانند نفت ایران را با بیمه و کشتی‌های خود خریداری کنند، از خرسندیِ شرکت‌های بزرگ نفتی به‌دلیل تغییرِ نوع قراردادها و واگذاری تسهیلات برای سرمایه‌گذاری خبرداد. همچنین خبرگزاری مهر، ۱۵ آذرماه، نوشت: ”پیشنهاد نفتی ایران به غول‌های نفتی آمریکا… همزمان با دیدار وزیر نفت ایران و مدیرعامل انی [شرکت بزرگ نفتی ایتالیایی] بیژن زنگنه وزیر نفت به‌طورِرسمی خواستار بازگشت ۷ غول نفتی جهان ازجمله شرکت‌های اکسون موبیل و کونوکو فیلیپس آمریکا به صنعت نفت ایران شد.“ در ادامه گزارش، با اشاره به حضور شرکت‌های انگلیسی به‌ویژه بریتیش پترولیوم در صنعت نفت ایران و توصیه‌های این شرکت به مقام‌های وزارت نفت در زمینه نوع و ماهیت قراردادهای نفتی جدید، یادآوری می‌گردد: ”شرایط قراردادهای نفتی ایران، بهتر از شرایط قراردادی عراق پس از سقوط رژیم صدام‌حسین خواهد بود. عراقی‌ها به‌جای شریک کردن خارجی‌ها در تولید نفت، هزینه عملیات این شرکت‌ها را پرداخت می‌کنند… وزیر نفت ایران همچنین در وین با مدیران شرکت‌های انگلیسی – هلندیِ شل، ویتول سوئیس، و او- ام- وی اتریش دیدار و گفتگو کرده‌ است.“ آنچه که ”شرایط بهترِ قراردادیِ ایران نسبت به عراق“ نامیده شده است، بنابر گزارش‌های منتشر شده، عبارت‌ است از: واگذاریِ مالکیت و تولیدِ مشترک به انحصارهای فراملی، به‌این معنا که، شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی مانند انیِ ایتالیا و توتالِ فرانسه با حضور و سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز ایران، بخشی از تولید و مالکیت چاه‌ها را نیز صاحب می‌شوند.
رژیم ولایت‌فقیه از موضعی بسیار ضعیف و شکننده می‌کوشد انحصارهای فراملی و شرکت‌های بزرگ نفتی را به‌حضور در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران دعوت‌ کند. از سوی دیگر، بنابر برآوردهای معتبرِ جهانی، هم‌اینک تقاضایِ خرید نفت به‌دلیل بحران اقتصادی منطقه یورو و معضل‌های اقتصادی آمریکا، در پایین‌ترین سطح قرار دارد و از دیگر سو تحریم‌های امپریالیستی به‌نقشِ ایران در بازار جهانی لطمه‌های جدی وارد ساخته ‌است. به‌این دلیل‌ها رژیم ولایت‌فقیه امتیازهای بسیار زیادی به شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی و دیگر شرکت‌های اروپایی واگذار می‌کند که با حقوق و منافع و حقِ حاکمیتِ ملی کشور در مغایرت قرار می‌گیرند. این اقدام‌ها سرآغاز برنامه خصوصی‌سازیِ صنعت ملی نفت ایران است. بی‌دلیل نبود که معاون امورِ بین‌المللی و بازرگانی وزیر نفت، در مصاحبه با ایلنا، ۵ آذرماه، گفته‌ بود: ”شرکت‌های خارجی درحال برنامه‌ریزی برای مشارکت دوباره با ایران هستند… با توجه به ظرفیت‌های صنعت نفت و گاز ایران به عنوان اولین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا، شرکت‌های خارجی برای مشارکت با ایران برنامه‌ریزی می‌کنند. ما هم تلاش داریم تا با بازیگری در قراردادهای نفتی که ظرف چندماه آینده نهایی می‌شود، وارد فاز جدیدی از همکاری‌های بین‌المللی شویم و از سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی استفاده کنیم.“
به‌این ترتیب سیاستِ خصوصی‌سازیِ صنعت ملی نفت ایران با دقت و زیرِ پوششِ اصلاحِ‌ قراردادهای نفت و گاز- مرحله به مرحله- درحالِ پیاده‌شدن است.

به نقل از نامه مردم، شماره ۹۳۷، ۹ دی ماه ۱۳۹۲

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا