زحمتکشان

دامداران مطالبات گذشته‌ را می‌خواهند

یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی شیرخام مصوب دولت که برای چهارماه پایانی امسال درنظرگرفته شده هنوز پرداخت نشده است و دامداران از اینکه تدبیری برای پرداخت مطالبات معوق و آینده بازار این محصول اندیشیده نشده، نگران هستند…

هیات دولت یازدهم پس از مطرح شدن پیشنهاد دامداران برای افزایش قیمت شیر خام در پی حذف نرخ ارز مرجع از واردات نهاده‌های تولید تصمیم گرفت با تصویب یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی قیمت این محصول را ثابت نگه دارد.

اما براساس مصوبه دولت، این یارانه مختص محصولی‌ است که دامداران از اول آذر ماه به کارخانه‌ها تحویل می‌دهند؛ به گونه‌ای که دامداران مازاد بر نرخ مصوب قبلی مبلغی را به ازای تحویل هر کیلوگرم شیرخام کارخانه‌های صنایع لبنی به عنوان یارانه دریافت می‌کنند تا نه آن‌ها قیمت محصولشان افزایش یابد و نه کارخانه‌ها.

البته با توجه به یارانه ۱۹۰ تومانی دولت که به ازای تحویل هر کیلوگرم شیر خام به دامداران داده می‌شود به نظر می‌رسد این یارانه برای حدود یک میلیون و ۵۸۰ هزار تن شیر خام است اما دامداران می‌گویند مابقی مطالباتشان که همان علوفه یارانه‌ای است و دولت بابت تحویل شیر خام به کارخانه‌ها از اول تیر ماه تعهد کرده کجا می‌رود و آیا دولت می‌توانند مطمئن باشند که سال آینده قیمت این محصول ثابت می‌ماند؟

سیروس روستا – رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی دامداران – در این باره به ایسنا گفت:‌ از اول تیر که نرخ ارز مرجع برای واردات نهاده‌های تولید حذف شد قیمت تمام شده شیر از ۱۱۱۰ تومان به بیش از ۱۳۰۰ تومان افزایش یافت و بر همین اساس دولت در همان زمان متعهد شد به ازای تحویل هر کیلوگرم شیر خام به قیمت ۱۱۱۰ تومان به دامداران علوفه یارانه‌ای بدهد.

وی افزود:‌ دامداران علیرغم این که طی ماه‌های گذشته محصول خود را به کارخانه‌ها به همان قیمت قبلی تحویل داده‌اند هیچ علوفه یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند که دولت برای ساماندهی به وضعیت تولید و طلب دامداران باید به مطالبات پنج ماهه این قشر تولیدکننده نیز توجه کند.

به گزارش ایسنا، رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی دامداران تاکید کرد:‌ اگر دولت نمی‌خواهد علوفه یارانه‌ای پنج ماه گذشته را بدهد باید حدود ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر یارانه اختصاص یابد تا دامداران متضرر نشوند.

گرچه دولت از ابتدا، زمان اختصاص یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی شیر به دامداران را از اول آذر امسال اعلام کرد که با احتساب تحویل حدود از ۴۰۰ هزار تن شیر خام در هر ماه، این حساب و کتاب درست به نظر می‌رسد اما برای تثبیت مداوم بازار شیر خام باید برای مطالبات گذشته دامداران و آینده تولید و بازار مصرف این محصول استراتژی و برنامه‌ریزی بلندمدت‌تری داشته باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا