زحمتکشان

فاصله ۶۷ درصدی بین درآمد و هزینه کارگران

به گزارش گروه اشتغال «خبرگزاری دانشجو» رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشورگفت: افزایش دستمزد کارگران نقشی در بیکاری و تورم ندارد و امروز نیروی کار فاصله ۶۷ درصدی بین درآمد و هزینه دارد…

حسن صادقی بعدازظهر جمعه در برنامه مناظره شبکه یک سیما افزود: کارگران بر اثر سیاستهای اقتصادی دولتها در فقر مزمنی بسر می برند ، اما کارفرما در حاشیه امنیتی دولت قرار دارند.

وی ضمن انتقاد از شیوه بودجه نویسی دولتها اظهار داشت : دولت پیشین بودجه متورمی را به کشور تحمیل کرد و حاصل آن سیر صعودی تورم در جامعه است .

به اعتقاد این پیشکسوت جامعه کارگری ،امروز شمار کارگرانی که دستمزد ماهانه آنها به یک میلیون تومان برسد ، بسیار کم است و حتی با این رقم هم در شرایط کنونی نمی توان از عهده هزینه های زندگی برآمد .

وی گفت: دولت برای سال آینده افزایش دستمزد کارگران به میزان ۱۸ درصد را در نظر گرفته ، درحالی که ۳۷ درصد تورم داریم.

صادقی اضافه کرد: کارفرمایان باید واقعیت جامعه را بپذیرند و متناسب با شرایط از نیروی کار حمایت لازم را به عمل آورند .

وی تصریح کرد: آمارهای مطرح در حوزه تامین اجتماعی حاکی است، ۶۷ درصد نیروی کار حداقل دستمزد را دارند و باید این قشر مورد پشتیبانی دولت قرار گیرند .

درادامه حسین فروتن مهر عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان کل کشور در گفتگو با ایرنا گفت : میزان تورم سال ۹۲- ۱۳۹۱ در وزارت کار برابر با ۲۵ درصد مورد موافقت قرار گرفت ،درحالی که کارفرمایان میزان دستمزد را ۴۶٫۹۲ درصد افزایش دادند .

به گفته وی ، طی دوره ۸۵- ۱۳۷۵ میزان تورم ۳۰۰ درصد بود ، درحالی که میزان افزایش دستمزد برابر با ۶۰۰ درصد بود ، اما این رشد هم مشکلی را حل نکرد .

فروتن مهر یادآور شد : قرار بود نرخ تورم یک رقمی شود ، اما به ۳۰ درصد رسید و با هرنرخی که تصور شود دستمزدها افزایش یابد ، بدون مدیریت لازم مشکل برطرف نخواهد شد .

وی تصریح کرد:امروز رشد هزینه ها برای تداوم فعالیت تولیدی هم مشکل ساز شده و باید تدابیری اتخاذ شود که همه ارکان جامعه از آن برخوردار شوند .

این عضو تشکل مذکور ، اظهارامیدواری کرد : دولت یازدهم در آغازین دوره فعالیت خود نسبت به شنیدن سخن و مشکلات جامعه کارگری و کارفرمایی وقت و فرصت لازم را اختصاص دهد.

براساس این گزارش ، سوال نظرسنجی تلویزیونی این برنامه ، آیا موافقید دستمزد کارگران ، به اندازه تورم افزایش یابد ، حتی اگر باعث افزایش بیکاری یا گرانی شود ، با استقبال حدود ۸۰ درصدی پاسخگویان مواجه شد .

همچنین براساس اظهارات مجری این برنامه ، از دستگاه ذیربط دولت برای شرکت در این مناظره هم دعوت شده بود ، اما نیامدند .

قطره

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا