اجتماعی

مدیرکل محیط زیست تهران: جرم آلوده‌کنندگان هوا «معاونت در قتل» است

روزنامه های شهروند و شرق خبر داده‌اند که مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران طی سخنانی در نماز جمعه تهران گفته است جرم آلوده‌کنندگان هوا «معاونت در قتل» است…

روزنامه شهروند از قول مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران از «مرگ سالانه ۲۷۰۰ تن بر اثر آلودگی هوا» خبر داده و نوشته است: «محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران که به مناسبت هفته هوای پاک در نماز جمعه سخنرانی می‌کرد، از علمای فقهی و حقوقی خواسته به مسئله آلودگی هوا ورود پیدا کنند».

به نوشته این روزنامه، محمدهادی حیدرزاده در نماز جمعه تهران گفت: «اگر مرگ بر اثر آلودگی هوا را بر اساس ادله فقهی و حقوقی بتوانیم نوعی قتل به حساب بیاوریم، کسانی که آلوده‌کننده هستند و به تکالیف دستگاهی خود عمل نمی‌کنند، جرم‎شان معاونت در قتل محسوب می‌شود و این مسئله برخورد جدی حقوقی و فقهی را می‌طلبد».

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین گفته است: «شهر تهران از نظر کودکان سرطانی جزء شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود و این شهر، سال جاری فقط سه روز هوای پاک داشته است».

روزنامه شهروند با اشاره به این که «پیگیری فقهی آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ و کسانی که به این دلیل می‌میرند، حالا سال‌هاست که مطرح می‌شود» از قول بهمن کشاورز وکیل دادگستری درباره «طرف اصلی دعوای مقتولان آلودگی هوا» نوشته است: «از دید کلان، مسئله آلودگی هوا و آثار آن در تحلیل نهایی درباره دولت و نظام است»، چرا که «اقدام جدی و موثر را صرفا از دولت می‌توان توقع داشت و از مردم کاری ساخته نیست».

بهمن کشاورز تاکید کرده است که درباره مطالبه خسارت و دیه از سوی قربانیان و آسیب‌دیدگان آلودگی هوا «در موارد نادری طرف دعوا ممکن است اشخاص حقوق خصوصی باشند و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، طرف دعوا دولت است»، چرا که «دولت شخصیت حقوقی واحد است و افراد ذی‌نفع باید خسارات خود را اعم از ضرر و زیان یا دیه با طرح دعوا علیه دولت مطالبه و برای اثبات مدعای خود دلایل‎شان را ارائه کنند».

محسن رهامی، حقوقدان، نیز طی یادداشتی در روزنامه شهروند نوشته است: «قوه قضائیه مرجع اصلی پیگیری مرگ شهروندان در اثر آلودگی هوا» است.

این حقوقدان با اشاره به این که «در مباحث فقی مسئله‌ای به نام سببیت در قتل داریم، به این معنی کسی یا کسانی بدون این‌ که مستقیما در کشتن دیگران دخالت داشته باشند بنا به تسبیب، سبب مرگ شخص دیگری شوند» نوشته است در این صورت «اگر احراز شود که سبب مرگ، همان غذای آلوده یا آب آلوده و مسموم بوده، کسی که آن را آلوده کرده، شرعا قاتل محسوب می‌شود».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا