اخبار

ر‍ژه دلالان در بازار داغ معاملات اوراق وام مسکن

هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات مسکن که تا پیش از این ۳۹هزار تومان قیمت داشت پس از تصویب افزایش وام به ۳۵ میلیون تومان به هر فقره ۶۰ هزار تومان رسیده است…

افزایش وام مسکن و آزاد شدن فروش مسکن مهر دو امتیازی که به دلیل اجرایی شدن در یک زمان موجب رونق و همچنین التهاب بازار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در چند روز اخیر دو تصمیم مهم در وزارتخانه راه و شهرسازی اتخاذ شد یکی آزاد شدن فروش مسکن مهر و دیگری افزایش وام مسکن که در نگاه اول به سود مردم و خبری خوشایند به حساب می‌آید اما با فروکش کردن هیجان می‌توانیم با نگاهی باز‌تر و از زاویه‌ای دیگر لایه‌های زیرین مسئله را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بنا به این گزارش، اگر در مطرح شدن این دو موضوع قانون تاخر و تقدم اعمال می‌شد بدون شک می‌توانست در بازار نابسمان مسکن اثر گذار‌تر باشد به نظر کار‌شناسان همراه شدن موضوع‌های فوق توامان با هم، بازار را با افزایش تقاضا برای واحدهای کمتر از ۷۰ متر روبرو خواهد کرد که این موضوع می‌تواند بستر مناسبی برای دلال‌ها جهت ملتهب کردن بازار فراهم کند.

مدت طولانی نیست که قیمت مسکن با کاهش مواجه شده البته پرداختن به نرخ ناعادلانه متراژ مسکن باوجود کاهش ۴۰ درصدی در مجال این گزارش نمی‌گنجد اما روزنه‌ای برای خانه دار شدن مردم محسوب می‌شود ولی تصمیمات اخیر با وجود نیت خیر وزارت راه و شهرسازی و دست اندر کاران امر نویدبخش خبرهای خوبی نیست.

مهدی موذن رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا تصمیمات گرفته شده را به نفع آینده بازار مسکن ندانست و اذعان داشت: بلاشک به دلیل امکانی که دولت فراهم کرد متقاضیان واحدهای کوچک افزایش می‌یابند و در این واحد‌ها شاهد رونقی فرا‌تر از حد معمول خواهیم بود.

وی تصریح کزد: رونقی که پیش خواهد آمد موجب واسطه‌گری و سودهای کلان برخی فعالین بازار مسکن می‌شود که خروجی آن ملتهب شدن بازار در زیربناهای کوچک است همچنین به نظر نمی‌رسد در متراژهای بالا شاهد تغییری باشیم.

موذن در خصوص چگونگی پیشگیری از چنین اتفاقی گفت: اگر امتیاز‌ها با فاصله زمانی ۶ ماهه یا یک ساله داده می‌شد می‌توانست اثر بهتری در بازارداشته باشد، بدون شک بازار پررونق منهای التهاب می‌تواند خوشایند هر کسی باشد.

سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با انتقاد به مدیریت بازار مسکن در طول سالیان افزود: جای تاسف دارد با وجود اینکه موضوع مسکن، اساسی‌ترین دغدغه مردم است در هیچ زمانی به دلیل فقدان یک متولی اصلی که در زمان‌های حساس و خاص بتواند تصمیمات کار‌شناسانه و منطبق با نیازهای بازار مسکن بگیرد سروسامان نگرفت.

گفتنی است به غیر از موارد ذکر شده، بازار اوراق مشارکت نیز بسیار داغ شده است و قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات مسکن از ۳۹هزار تومان در روزهای قبل از تصویب افزایش سقف وام به مرز ۶۰ هزار تومان رسیده است و متقاضیان وام‌های جدید برای دریافت کف تسهیلات که ۳۵ میلیون تومان است باید بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را پرداخت کنند که با توجه به استقبال متقاضیان احتمال افزایش قیمت در روزهای آتی دور از ذهن نخواهد بود

با این حال بانک‌مسکن برای جلوگیری از سرایت سفته‌بازی‌های سیال به بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن، از روز دوشنبه برای تنظیم بازار وام‌خرید ۹۰۰ هزار فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی منتشر می‌کند، تا ظرفیت اوراق قابل خرید و فروش در این بازار ۴۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

شهریار شهمیری کار‌شناس بورس در خصوص رونق گرفتن بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن به خبرنگار ایلنا گفت: با شرایط پیش آمده شاهد فعالیت دلالان خواهیم بود اما نمی‌توان آن را مسئله فراگیری بدانیم و با آگاهی روزانه به مردم می‌توانیم آن را کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: فکر نمی‌کنم این امر عمومی شود و به صورت فراگیر شاهد چنین فعالیت‌هایی باشیم.

گمان می‌رود داستان طولانی خرید مسکن همچنان ادامه خواهد داشت و با هر تصمیم جدیدی که مسئولان و متولیان مسکن در جهت تسهیل راه انجام می‌دهند ابتدا راه برای فعالیت متخلفین هموار می‌شود شاید این بدان معناست که باید تصمیمات جامع‌تر و با کارشناسی بیشتری گرفته شود تا اتخاذ یک تصمیم جدید مشکلات جدید را با خود همراه نکند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا