دیدگاه‌ها

قاچاق سوخت از نیروگاه ها همچنان ادامه دارد

یکی از مدیران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اعلام این که در حال حاضر گزارش‌های زیادی وجود دارد که بخشی از سوخت ارسالی به نیروگاه‌ها به خارج از شبکه توزیع منتقل می‌شود گفت: اراده جدی جهت نظارت و کنترل در این زمینه از سوی مسوولان نیروگاهها مشاهده نمی شود. ..


خروج قاچاقی سوخت از نیروگاه ها:مقام شرکت نفت: اراده جدی برای کنترل وجود ندارد
سیاستِ خصوصی‌سازیِ صنعت ملی نفت ایران با دقت و زیرِ پوششِ اصلاحِ‌ قراردادهای نفت و گاز- مرحله به مرحله- درحالِ پیاده‌شدن است.!

احمد واحدیان ابوترابی در گفت وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود گلایه وزیر سابق نفت از قاچاق سوخت در نیروگاه‌ها، نظارت دقیق‌تری بر این واحدها صورت نمی‌گیرد؟ گفت: در این زمینه پیگیری های زیادی توسط شرکت ملی پخش انجام شده و جلسات متعدی با حضورمسوولان توانیر برگزار شده است.

وی ادامه داد: اما متاسفانه به دلیل نداشتن رابطه حقوقی بین مناطق شرکت ملی بخش و نیروگاهها، عدم خرید مستقیم سوخت و پرداخت بهای آن توسط نیروگاهها و حمل رایگان آن توسط نفتکشهای تحت پوشش شرکت ملی پخش، اراده جدی جهت نظارت و کنترل بر رسید و دریافت سوختهای ارسالی، توسط مسوولان نیروگاهها مشاهده نمی شود.

ابوترابی شرکت پخش

به گفته رییس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق فرآورده های نفتی با وجود این که نیروگاه‌های کشور به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده گازوئیل و عمده‌ترین مصرف‌ کننده ‌نفت کوره هستند اما متاسفانه نظارت عالیه در این حوزه به صورت کامل توسط مسوولان نیروگاهها انجام نمی شود.

ابوترابی اظهار کرد: اگرچه نسبت به گذشته با توجه به برگزاری دوره های آموزشی وتاکیدات مکرر شرکت ملی پخش، وضعیت بهتر شده اما در حال حاضر گزارش‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که درصدی از سوخت ارسالی به نیروگاه‌ها منحرف و یا به صورت کامل در نیروگاهها تخلیه نمی شود و به خارج از شبکه توزیع منتقل می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که خروج فرآورده از نیروگاه ها چگونه انجام می شود؟ گفت: به طرق مختلف سوء استفاده می شود اما نکته مهم این است که متاسفانه در پایان هرماه نیروگاهها نسبت به تایید لیستهای محموله های ارسالی توسط انبارهای نفت به نیروگاهها اقدام می کنند. این در حالیست که اگر مسوولان نیروگاه‌ها نسبت به حجم و کیفیت سوخت دریافتی تردید داشته باشند می‌توانند از کارشناسان شرکت ملی پخش در استانها درخواست کنند که این موضوع را بررسی کنند .

او در مورد اقدامات صورت گرفته برای مقابله با قاچاق سوخت در نیروگاه‌ها توضیح داد: جلسات مشترکی با مسوولان نیروگاه‌ها و شرکت توانیر برگزار شد که نتیجه آن برگزاری برنامه‌های آموزشی، انتقال دانش انبار‌داری سوخت به نیروگاه‌ها، بازدید‌های میدانی، اعزام و استقرار کارشناسان فنی جهت استاندارد‌سازی عملیات ذخیره‌سازی سوخت نیروگاه‌ها در مناطق ۳۷ گانه و استفاده از سیستم‌های مانیتورینگ ارسال و رسید فرآورده نفتی در نیروگاه‌هاست.

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا