بین‌المللی

دو هزار اسلامگرای اروپایی در صفوف القاعده ی سوریه

مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه، نسبت به موج اسلامگرایانی که این کشور را به قصد جنگ در سوریه ترک می کنند، ابراز نگرانی کرده است …

مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه، نسبت به موج اسلامگرایانی که این کشور را به قصد سوریه ترک می کنند، ابراز نگرانی کرده است. او گفته است این پدیده بزرگترین خطری است که فرانسه را در سال های آینده تهدید می کند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، وزیر کشور فرانسه با اشاره به دامنه ی این پدیده افزود که در سال های پیش رو فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی در وضعیتی دشوار و شکننده با این پدیده روبرو خواهند شد.
وی در ادامه تصریح کرده است: هر چند اسلامگرایان فرانسوی درگیر در خشونت های افغانستان، مالی یا سومالی اندک به نظر می رسند، اما دست کم هفتصد اسلام گرای فرانسوی مستقیم یا غیرمستقیم در جنگ داخلی سوریه مشارکت دارند.
مانوئل والس که این سخنان را با استناد به گزارش های سرویس های اطلاعاتی کشورش ایراد میکرد همچنین گفت که ۲۵۰ اسلامگرای فرانسوی یا اسلامگرایان خارجی ساکن فرانسه هم اکنون در جنگ داخلی سوریه شرکت دارند، حدود صد تن دیگر آنان در حال سفر به سوریه هستند، صد و پنجاه نفر دیگرشان برای شرکت در این جنگ ابراز تمایل کرده اند، هفتاد و شش نفر آنان از این جنگ بازگشته اند و بالاخره بیست و یک نفرشان نیز در این جنگ کشته شده اند.
مانوئل والس سپس گفته است که در هفته های گذشته شمار اسلامگرایان فرانسوی که مایل بودند راهی سوریه شوند به شدت افزایش یافته و در میان داوطلبان دوازده کودک نیز وجود داشته است. وزیر کشور فرانسه سپس تصریح نموده است که به کارگیری و اعزام اسلامگرایان داوطلب سفر به سوریه نه از طریق مساجد که به وسیله ی شبکه ی اینترنت صورت می پذیرد.
مانوئل والس تأکید کرده که این پدیده تنها منحصر به فرانسه نیست، بلکه شامل کلیه کشورهای اروپایی و غربی، حتا استرالیا، کانادا، آمریکا و به ویژه کشورهای مغرب نیز می شود.
در دسامبر گذشته وزرای کشور فرانسه و بلژیک در بروکسل هشدار دادند که شمار فزاینده ای از جوانان اروپایی پس از ورود به سوریه در صفوف سازمان ها و گروه های وابسته به القاعده می جنگند و به همین دلیل خطری بالقوه برای کشورهای اتحادیه ی اروپا و متحدان شان به شمار می روند. وزرای کشور فرانسه و بلژیک معتقدند که بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از جوانان اروپایی وارد سوریه شده اند، در حالی که شمار آنان در ژوئن گذشته ۶۰۰ نفر برآورد می شد.
وزیر کشور فرانسه در پایان اظهارات امروزش تصریح کرده است که مهمترین خطر این افراد برای منافع فرانسه و کشورهای اروپایی بازگشت شان از سوریه است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا