اخبار

آغاز روند اجرایی توافق ژنو از امروز

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز گزارش داد انتظار می رود که اعضای گروه ۱+۵ و ایران از امروز دوشنبه توافق هسته ای موقت با تهران را در ازای محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران اجرا کرده و تحریم های خود را در بخش محصولات پتروشیمی، طلا و فلزات برای چندین ماه به حالت تعلیق درآورند…

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با اشاره به دیدار وزرای امور خارجه اتحادیه در بروکسل از لغو تحریم های ایران در پی انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن به تعهدات تهران برای اجرای توافق ژنو اشاره شده است.

در پی برگزاری مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در تاریخ ۳۰ دسامبر (۹ دی ماه) در ژنو، ۲۰ ژانویه به عنوان آغاز روند اجرایی قطعنامه اعلام شد، اما تیم مذاکره کننده ایران در آن زمان ضمن تأیید این تاریخ به عنوان توافق اولیه برای اجرای تفاهم، تصمیم نهایی در مورد آن را منوط به تفاهم بر سر چند مورد اختلافی بین دو طرف کردند که قرار بود در مذاکرات اخیر بین هلگا اشمید و عباس عراقچی مورد بررسی قرار گیرد.
***
عراقچی: اجلاس اروپا درباره توافق ژنو امروز برگزار می شود/ آمریکا با دستورالعملی لغو تحریمها را آغاز می کند
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اعلام آغاز اجرای برنامه اقدام مشترک از امروز ، گفت: اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا امروز در بروکسل تشکیل می شود و قانون مربوط به تحریم ها را بر اساس توافقات ژنو اصلاح می کند.

سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر صمن اعلام این مطلب که اجرای توافقنامه ژنو از امروز آغاز می شود ، بیان کرد: مقدمات تکمیلی برای تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد در ایران از صبح امروز آغاز شده و امروز تعلیق انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر این مطلب که اقدامات ایران و کشورهای ۱+۵ به صورت همرمان امروز آغاز خواهد شد،؛ اظهار داشت :اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل امروز تشکیل می شود و قانون مروبط به تخریم ها را بر اساس توافقات ژنو اصلاح می کنند.

عراقچی تصریح کرد: آمریکایی ها نیز دستورالعمل های لازم برای اجرای تعلیق تحریم ها بر علیه ایران را ار امروز آغاز خواهند کرد واین دستورالعمل ها را به شرکت های مختلف که طرف قرارداد با ایران هستند ، اعلام می کند.

بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و کشورهای ۱+۵ برنامه توافق اقدام مشترک قرار بود از امروز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ماه ) آغاز شود . بر اساس این توافق ایران و ۱+۵ در یک روز مشترک اقدامات متقابل در توافق ژنو را انجام می دهند.

بازرسان آژانس برای اجرای برنامه اقدام مشترک و نظارت بر تعلیق غنی سازی ایران از روز پنجشنبه وارد تهران شده اند. اقدامات تکمیلی برای انجام تعلیق غنی سازی ۲۰ از صبح امروز آغاز شده و احتمالا تا بعد ازظهر امروز تکمیل خواهد شد و غنی سازی ۲۰ درصد ایران تا بعد از ظهر تعلیق می شود.

آغاز اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو؛
صالحی: غنی سازی ۲۰ درصد را امروز داوطلبانه تعلیق می کنیم

ایرنا : علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام آغاز اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز بر اساس توافق ژنو، غنی سازی ۲۰ درصد را بصورت داوطلبانه تعلیق می کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در سرازیری حل و فصل بحران ساختگی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران هستیم، افزود: اجرای توافق ژنو مقدماتی دارد و اقداماتی را که دو طرف باید انجام دهند، لحظه ای نیست.

وی تصریح کرد: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از دو روز پیش برای فراهم کردن مقدمات اجرای توافق وارد ایران شدند و اکنون در نطنز هستند تا امروز اتصالات بین آبشارهای سانتریفیوژ در نطنز و فردو را قطع و غنی سازی ۲۰ درصد را تعلیق کنیم.

***

قطع اتصالات ۲ آبشار در نطنز و ۴ آبشار در فردو

صالحی با بیان اینکه به دلیل اختلاف هشت ساعته جمهوری اسلامی با آمریکا و اختلاف دو و نیم ساعته با اروپا امروز روز بلندی است، ادامه داد: عمده ترین اقدام تعلیق داوطلبانه غنی سازی ۲۰ درصدی است که اتصالات ۲ آبشار در نطنز و چهار آبشار در فردو قطع می شود و تا حوالی ظهر تولید ۲۰ درصد عملا متوقف می شود.

وی با اشاره به دیگر اقداماتی که امروز اجرایی می شود، گفت: قرار بوده در تاسیسات اراک، آب سنگین وارد محوطه راکتور نشود و بازرسان امروز از انبارها بازرسی کردند و مشخص شد که آب سنگین نداریم.

وی خاطر نشان کرد: متعهد شدیم سوختی که تا حالا تولید کردیم از حدود ۱۰۰ مجتمع ۱۰ تا ۱۱ تا سوخت انتقال نیافته باشد که بازرسان اراک را چک کردند و دیدند که این ها در اصفهان بود و به اراک منتقل نشده است.

***
بازدید بازرسان از اصفهان

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همچنین بازرسان امروز از اصفهان بازدید کردند که یکسری اقدامات را برای ساخت سوخت اراک متوقف کنیم .

وی با بیان اینکه این اقدامات شش ماهه است، گفت: طی این مدت باید مشخص شود که چند میله، قرص و چه میزان پودر تولید شده و ۶ ماه بعد حسابرسی شود تا به اندازه امروز باشد که این اقدام هم انجام شد.

***

راکتور اراک هنوز تکمیل نشده است

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه راکتور اراک هنوز تکمیل نشده است که بخواهد فعالیت آن تعلیق شود، گفت: در برخی رسانه ها حتی رسانه های داخلی نیز این موضوع به اشتباه منعکس شده است.

وی تصریح کرد: راکتور اراک هنوز عملیاتی نشده و تست های سرد آن نیز انجام نگرفته است.

صالحی در عین حال طراحی راکتور ۴۰ مگاواتی اراک توسط متخصصان داخلی را پیشانی افتخارات ایران در برنامه های صلح آمیز هسته ای دانست و گفت: یکی از افتخارات نیز غنی سای ۲۰ درصد است.

وی خاطر نشان کرد: حجم و پیچیدگی های این موضوع به حدی است که احساس غرور برای مردم عزیز ایران است از این جهت که کارشناسان داخلی آن را طراحی کرده و در حال ساخت آن هستند.

وی تصریح کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد کار در راکتور اراک باقی مانده است، کارهای ساختمانی و عمرانی آن هم باقیمانده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا