اخبار

غنی سازی ۲۰ درصدی متوقف شد!

ایران اعلام کرد در اولین گام اجرای برنامه اقدام مشترک به تعهدات غنی سازی ۲۰ درصد در سایت نطنز تعلیق و فرایند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد نیز آغاز شد …

مدیرکل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در اولین گام اجرای برنامه اقدام مشترک به تعهدات خود عمل کرد، گفت: غنی سازی ۲۰ درصد در سایت نطنز تعلیق و فرایند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد نیز آغاز شد.

«محمد امیری» روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: در راستای اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو، جمهوری اسلامی ایران با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، تولید غنی سازی ۲۰ درصد را در سایت نطنز تعلیق کرد.
این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: اتصالات بین زنجیره های دو قلو در نطنز برای تولید ۲۰ درصد (خط تولید اورانیوم ۲۰ درصد) بسته شد.
وی اضافه کرد: در واقع، در بازدید امروز بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی ماسیمو آپارو رییس بخش B پادمانی آژانس تولید اورانیوم ۲۰ درصد به وسیله جداسازی سیلندرهای خوراک های زنجیره و قطع خطوط ارتباطی دراین تاسیسات متوقف شد.

سانتریفیوژها از این پس اورانیوم ۵ درصد تولید می کنند
امیری در پاسخ به این پرسش ایرنا در باره وضعیت سانتریفیوژهایی که اورانیوم ۲۰ درصد انجام می دادند، اظهار داشت: از این پس دستگاه های سانتریفیوژی که برای تولید غنی سازی ۲۰ درصد استفاده می شدند، برای غنی سازی ۵ درصد استفاده می شوند.
مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران درباره فرایندهای اکسید کردن و رقیق سازی نیز گفت:
فرایند اکسید کردن نیمی از ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد که از امروز آغاز شده است، در طول ۶ ماه و هر ماه ۱۵ کیلو گرم خواهد بود.
وی افزود: همچنین نیم دیگر ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد که قرار است بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو رقیق سازی شود، در طول سه ماه و هر سه هفته یک سیلندر خواهد بود.

اجرای موفق تعهدات دو طرف مقدمه توافق نهایی است
مدیرکل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه اقدامات ایران و ۱+۵ همزمان می باشد، تصریح کرد: درصورتی که ایران با اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل روبرو شود برنامه صلح آمیز هسته ای خود را به سرعت به حالت اولیه بر می گرداند.
امیری اظهار داشت: اجرای موفق تعهدات دو طرف، مقدمه ای برای توافق نهایی و جامع است.

آژانس تایید کرد
رویترز گزارش داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ایران براساس توافق هسته ای با گروه ۱+۵، غنی سازی اورانیوم درسطح ۲۰درصد را به حالت تعلیق در آورده است.
خبرگزاری انگلیسی رویترز افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی با اعلام این خبر درگزارش خود آورده است ایران رقیق سازی ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰درصد را نیز آغاز کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا