اجتماعی

شکوری‌راد: هدفمندی یارانه‌ها شکست خورده است

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با حمایت از «کمپین نه به یارانه»، گفت: صاحبنظران، روشنفکران، فعالان مدنی و دلسوزان کشور باید لزوم اجرای این طرح را برای مردم تشریح کنند. علی شکوری‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه “طرح هدفمندی یارانه‌ها شکست خورده است”، اظهار کرد: در این طرح قرار بود یارانه سوخت به تدریج…

علی شکوری‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه “طرح هدفمندی یارانه‌ها شکست خورده است”، اظهار کرد: در این طرح قرار بود یارانه سوخت به تدریج حذف شود و بصورت نقدی در اختیار طبقات ضعیف قرار بگیرد تا تورم ناشی از آن، به این اقشار فشار نیاورد.

وی افزود: با تغییر نرخ ارز، آن موضوع از اساس از بین رفت، به دلیل اینکه وقتی قیمت بنزین ۱۰۰ و ۴۰۰ تومان – بصورت قیمت رایانه‌ای و آزاد – بود، قیمت واقعی‌اش با دلار حدود ۱۰۰۰ تومان، ۱۰۰۰ تومان بود و دولت برای آن باید ۶۰۰ تا ۹۰۰ تومان یارانه می‌پرداخت.

شکوری‌راد ادامه داد: اکنون با قیمت ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان و دلار ۳۰۰۰ تومان، دولت در عمل ۲۳۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان بابت هر لیتر بنزین یارانه به مصرف‌کنندگان بنزین می‌دهد.

این نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: در عمل، آن طرح هدفمندی به طور کلی از بین رفته و تنها چیزی که از آن باقیمانده این است که دولت باید علاوه بر آن یارانه، یارانه نقدی هم پرداخت کند.

شکوری‌راد با بیان اینکه “آنچه برای این دولت به ارث رسیده، افزایش یارانه‌های غیرمستقیم و همچنین پرداخت یارانه مستقیم است”، گفت: دولت باید از محلی که وجود ندارد، این مبالغ را پرداخت کند. بنابراین با این وضع نمی‌توان انتظار بهبود وضع اقتصادی کشور را داشت.

وی در ادامه ضمن اینکه پرداخت یارانه‌ها را با چنین وضعیتی کاری عبث و بیهوده دانست، تاکید کرد: صاحبنظران، روشنفکران، فعالان مدنی و دلسوزان کشور باید لزوم اجرای این طرح را برای مردم تشریح کنند.

شکوری‌راد با تاکید بر اینکه “قطع یارانه برای اقشار ضعیف، صحیح و امکان‌پذیر نیست”، افزود: بویژه اقشاری که مصرف بیشتری دارند و در عمل، هم یارانه مستقیم و هم غیرمستقیم را دریافت می‌کنند، باید منصفانه از دریافت یارانه انصراف دهند تا دولت اجازه یابد که کارهای خود را دنبال کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا