زحمتکشان

تحصن ۴۰۰ کارگر پلی اکریل در مقابل دفتر مدیرعامل

بیش از ۴۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان در اعتراض به ادامه سیاست کوچک سازی کارخانه که با وجود نامهٔ فرمانداری شهرستان مبارکه مبنی بر توقف این روند در حال انجام است، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند…

یکی از نمایندگان کارگران با اعلام این خبر به ایلنا گفت: بیش از ۴۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان ساعت ۷ صبح امروز (۳۰ در ماه) در مقابل مسجد کارخانه تجمع کرده و بعد از راهپیمایی در محوطه کارخانه به ساختمان اداری رفته و در مقابل دفتر مدیرعامل تحصن کردند.

وی با اشاره به نامهٔ فرمانداری شهرستان مبارکه در تاریخ ۱ دی ماه مبنی بر توقف سیاست کوچک سازی در کارخانه پلی اکریل اصفهان، افزود: سیاست کوچک سازی با گذشت یک ماه از ابلاغ این مصوبه هنوز متوقف نشده است و کارگران نیز به همین دلیل به اعتراض مجدد دست زده‌اند.

وی با اشاره به انتقال بخش «اکریلیک ۲» به شرکت «الیاف زاینده رود» که در مراحل پایانی خود قرار دارد و بر اساس سیاست کوچک سازی کارخانه پلی اکریل اصفهان انجام می‌شود، بیان کرد: کارگران ناراضی بعد از تحصن در مقابل دفتر مدیر عامل به بخش اکریلیک ۲ رفته و تابلوهای الیاف زاینده روز را از سر در این بخش پایین آوردند و پس از وقفه‌ای کوتاه، بار دیگر در مقابل دفتر مدیر عامل کارخانه تحصن کردند که این تحصن همچنان ادامه دارد.

گفتنی است بر اساس سیاست کوچک سازی، بخش‌های مختلف کارخانه پلی اکریل اصفهان به شرکت‌های کوچک تری در حال واگذاری است به طوری که آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکریلیک ۲ به «الیاف زاینده رود»، اسکله سازی به «شرکت خدمات بندری» و خدمات به شرکت «پهن گستر» انتقال پیدا می‌کند.

این نماینده کارگری با اشاره به توقف تولید در بخش اکریلیک ۲ از فردا (۱ بهمن ماه) به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود مواد اولیه خوانده می‌شود، گفت: به بیش از ۱۸۰ کارگر بخش اکریلیک ۲ گفته شده که از فردا بر سر کارشان حاضر نشوند چرا که به دلیل کمبود مواد اولیه، ادامه تولید امکان پذیر نیست اما وضعیت حقوق این کارگران هنوز روشن نشده است.

وی افزود: مدیرعامل به حراست کارخانه دستور داده که بخش اکریلیک ۲ را پلمپ کنند تا کارگران از فردا نتوانند وارد این بخش شوند در حالی که شنیده شده است مواد اولیه شرکت (اکریلو نیتریل) در بندر ماهشهر وجود دارد.

وی افزود: حتی اگر این موضوع صحت نداشته باشد با رفع بخشی از تحریم‌ها که امروز یا فردا اتفاق می افتد، مشکلات پیش روی ورود مواد اولیه به کشور تسهیل می‌شود و نباید مشکل خاصی باشد.

این نماینده کارگری در پایان اظهار داشت: کارگران معتقدند تعطیلی بخش اکریلیک ۲ به منظور خلوت سازی کارخانه از کارگران معترض، و در ادامهٔ اجرای سیاست کوچک سازی در غیاب کارگران انجام خواهد شد.
***
پیش از تعیین مزد ۹۳، نرخ واقعی تورم اعلام شود
با افزایش فشار معیشتی بر زندگی کارگران و ناتوانی کارفرمایان در بهبود این شرایط، دولت این بار باید با دست پر و برنامه‌ای جدی وارد میدان شود و از هر طریقی که می‌تواند شکاف عمیق دستمزد نیروی کار و تورم را جبران کند.

یک فعال کارگری در بجنورد معتقد است حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ باید به گونه‌ای محاسبه شود که هم کارفرما توان پرداخت آن را داشته باشد و هم کارگران بتوانند با دریافت آن میزان مزد و حقوق، هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

«فرهاد هدایتی» دبیر خانه کارگر بجنورد بر لزوم افزایش متناسب دستمزد با نرخ تورم تاکید کرد و به ایلنا گفت: دریافت حقوق متناسب با نرخ تورم همواره یکی از دغدغه‌های مزدبگیران بوده و به این منظور لازم است ابتدا نرخ واقعی تورم محاسبه و اعلام شود.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه افزایش متناسب مزد کارگران با تورم می‌تواند از کوچک شدن سبد خانوار‌های کارگری جلوگیری کند، افزود: با افزایش فشار معیشتی بر زندگی کارگران و ناتوانی کارفرمایان در بهبود این شرایط، دولت این بار باید با دست پر و برنامه‌ای جدی وارد میدان شود و از هر طریقی که می‌تواند شکاف عمیق دستمزد نیروی کار و تورم را جبران کند.

به گفته این فعال کارگری، در روزهایی که کارگران و اقشار ضعیف جامعه بازار‌های مختلف گرانی را تجربه کرده اند و مردم هر روز با موج تازه‌ای از گرانی‌ کالاهای اساسی مواجه می‌شوند، موضوع تعیین حقوق و دستمزد سال ۹۳، برای مزد بگیران و بخصوص قشر کارگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دبیر خانه کارگر بجنورد اضافه کرد: در بحث افزایش دستمزد‌ها نباید تنها به کارفرمایان فشار وارد کرد بلکه دولت نیز باید بخش بزرگی از فشار‌هایی که در سالهای گذشته به کارفرمایان بخش تولید وارد شده و آنان را در پرداخت حقوق به کارگران دچار مشکل کرده است، به طریقی جبران کند.

هدایتی همچنین اظهار داشت: جامعه کارفرما‌یی هم می‌توانند با پرداخت دستمزدی عادلانه‌ به کارگران، امنیت را به کارگاه‌های خود بیاورند.
***
کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر هم باید مشمول دریافت سبد کالا باشند
چگونه است که سبد کالای حمایتی به تمامی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری دولتی تعلق می‌گیرد، ولی قشر محروم و مستضعف کارگران بازنشسته مشمول این مقررات نشده‌اند.

ایلنا: رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران استان اصفهان در جلسه کانون بازنشستگان و مستمری بگیران اصفهان با انتقاد از مقررات عمومی ابلاغی ارسالی از جانب معاون ریاست جمهوری گفت: چگونه است که سبد کالای حمایتی به تمامی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری دولتی تعلق می‌گیرد، ولی قشر محروم و مستضعف کارگران بازنشسته مشمول این مقررات نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، فتح ا… شاه زمانی، تصریح کرد: این تصمیم با شعارهای دولت، در صیانت از حقوق کارگران و بازنشستگان در تضاد است.

وی بیان داشت: امیدواریم با تلاش مسئولین ذیربط بازنشستگان تامین اجتماعی نیز از دریافت سبد کالا برخودار شوند.

در ادامه دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می‌رود با پیگیری‌های مستمر خود و چانه‌زنی در جهت احقاق حق قشر محروم و زحمتکش جامعه کارگران که در تمام مقاطع یار و یاور نظام بوده‌اند از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

اصغر برشان، ادامه داد: با توجه به عدم اجرای تعهدات بیمه دی و متضرر شدن اعضای کانون، شکوائیه‌ای برعلیه بیمه دی تنظیم و تقدیم مراجع قضایی شده است.

وی با ارائه گزارش مبسوط از جلسه دبیران اجرائی خانه کارگر کشور با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونین گفت: در این جلسه مقرر شد با توجه به اینکه دولت بودجه سال آینده را در زمان مناسب به مجلس ارائه نموده سعی شود با پیگیری‌های مستمر نسبت به همسان‌سازی حقوق کارگران اقدام شود.

برشان ضمن اشاره به ارزشمند کردن دفترچه‌های تامین اجتماعی و کاستن سهم درمان افزود: قدم‌های ارزشمندی در این زمینه برداشته شده و مبلغ یکصد میلیارد تومان به منظور کاهش ۲۰درصدی حق بیمه تکمیلی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌های مدیرعامل محترم سازمان و موافقت وزیر محترم کار و تعاون و رفاه اجتماعی شیوه پرداخت یارانه‌ها از نقدی به کالایی سوق پیدا کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر نیز همچون دیگر اقشار جامعه از این حق برخوردارشوند و مشمول دریافت سبد کالا باشند.

وی اظهارامیدواری کرد: با پیگیری‌های انجام شده بازنشستگان نیز همانند سایر اقشار اعلام شده می‌توانند سبد کالای دولت را دریافت نمایند.

ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا