اخبار

شرکت نفت ایران : تعلیق تحریم بیمه کمکی به افزایش صادرات نفت نمی‌کند

واکنش شرکت نفت ایران به اجرای توافق ژنو/ تعلیق تحریم بیمه کمکی به افزایش صادرات نفت نمی‌کند
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره تعلیق تحریم‌های بیمه محموله‌های نفتی با تاکید بر اینکه لغو تحریم بیمه کمکی به افزایش صادرات نفت ایران نمی‌کند، اعلام کرد: در صورت لغو کامل تحریم‌ها، امکان افزایش صادرات نفت فراهم می‌شود…

سید محسن قمصری در گفتگو با مهر درباره آثار لغو بخشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا بر روند صادرات نفت ایران، گفت: در بیانیه اتحادیه اروپا نسبت به لغو تحریم برخی از بیمه گذاران محموله‌های نفتی ایران اشاراتی صورت گرفته است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در این مرحله لغو تحریم ها کمکی به بهبود وضعیت صادرات نفت خام ایران نمی کند، تصریح کرد: در چند سال گذشته با افزایش تحریم های بین المللی، ایران به منظور صادرات محموله‌های نفتی خود به کشورهای مختلف و به ویژه مشتریان سنتی خود، از بیمه های داخلی استفاده کرده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با لغو تحریم های بیمه‌ای محموله‌های نفت ایران تنها بخشی از بیمه‌های خارجی جایگزین بیمه‌های داخلی می‌شود، بیان کرد: از این رو لغو تحریم بیمه های نفتی تاثیر قابل توجه ای در روند صادرات نفت خام ایران نمی گذارد.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی صادرات نفت خام ایران بین ۹۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون بشکه در روز نوسان دارد، تبیین کرد: با لغو این تحریم نمی توان انتظار داشت که صادرات نفت ایران در کوتاه مدت افزایش قابل توجه ای پیدا کند.

قمصری با اعلام اینکه قطعا با پشت سر گذاشتن دوره آزمایشی و لغو کامل تحریم‌ها روند صادرات نفت کشور دستخوش تغییراتی خواهد شد، خاطرنشان کرد: با پایان دوره ۶ ماهه آزمایشی و در صورت لغو کامل تحریم‌ها امکان افزایش صادرات نفت فراهم می‌شود.

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آستانه لغو تحریم ها، گفت: ایران انتظار دارد که با لغو تحریم‌های غرب علیه این کشور اعضای اوپک تولید خود را کاهش دهند و جا برای افزایش عرضه نفت ایران باز کنند.

به گزارش مهر، با انتشار آمارهایی مبنی بر کند شدن آهنگ رشد تقاضای نفت چین و با آغاز اجرای توافق هسته ای ژنو قیمت نفت در بازار جهانی کاهش یافت و هر بشکه نفت سبک آمریکا امروز به ۹۴ دلار و ۹ سنت رسید.

بر اساس بیانیه شب گذشته اتحادیه اروپا، محدودیت موجود درباره بیمه و انتقال یا فروش نفت ایران به مشتریانش برداشته شده است. همچنین محدودیت در واردات، فروش و انتقال محصولات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن برداشته شد. ایران قادر است نفت خام و محصولات پتروشیمی خود را انتقال دهد هم‌چنین اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتی‌رانی انجام شده است.
مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا