اجتماعی

«کوتاهی شرکت برق تاجیکستان در پرداخت مطالبات ایران»

برخی رسانه های تاجیکی روز سه شنبه کوتاهی شرکت برق تاجیکستان در پرداخت مطالبات ایران در نیروگاه سنگ توده ۲ را عامل تداوم مشکلات در فعالیت این نیروگاه دانستند…

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسیاپلوس تاجیکستان نوشت: بدهی شرکت برق تاجیکستان به نیروگاه سنگ توده ۲ که بهره برداری آن در اختیار جمهوری اسلامی ایران است را حدود ۲۸ میلیون دلار برآورد کرده که این رقم هنوز پرداخت نشده است.

در چند روز گذشته برخی خبرگزاری ها و نشریات تاجیکستان نیز در گزارش های متعددی نوشتند: بی توجهی «شرکت برق تاجیک» در پرداخت نکردن مطالبات، نیروگاه سنگ توده ۲ ادامه فعالیت این نیروگاه را با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاری آسیاپلوس در گزارشی با عنوان «باز قرض ها و باز تاریکی ها ….» نوشت: چندی قبل نیروگاه سنگ توده ۱که بهره برداری آن در اختیار روسیه است، با مشکل روبرو شد و اکنون نیروگاه سنگ توده -۲ مربوط به ایران به خاطر پرداخت نشدن مطالباتشان برای فعالیت با مشکل مواجه است.

این رسانه تاجیک از شرکت برق این کشور خواست مطالبات نیروگاههای سنگ توده ۱ و ۲ را پرداخت کند تا مشکلی در سیستم برق رسانی کشور رخ ندهد.

البته مسوولان نیروگاه سنگ توده ۲ به خبرنگار ایرنا در تاجیکستان اعلام کردند: توقف فعالیت این نیروگاه به خاطر تعمیرات و سرویس های دوره ای و سالانه است و به زودی فعالیت این نیروگاه از سر گرفته خواهد شد.

گزارش ها نشان می دهد که بدهی شرکت برق تاجیکستان به نیروگاه ایرانی سنگ توده ۲ معادل ۲۸ میلیون دلار است و بر اساس برنامه تنظیمی این نیروگاه، شرکت برق تاجیکستان باید ماهانه سه میلیون سامانی حدود ۶۰۰ هزار دلار به طرف ایرانی پرداخت کند.

خبرگزاری آسیاپلوس همچنین از قول مسوولان وزارت انرژی تاجیکستان نوشت: مشکل بدهی شرکت برق تاجیک به این نیروگاهها به زودی رفع خواهد شد.

سعید عسکری مدیر شرکت نیروگاه سنگ توده ۲ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: وقفه ای در فعالیت این نیروگاه ایرانی ایجاد نشده است و متخصصان در حال انجام عملیات و تعمیرات دوره ای و سالانه نیروگاه سنگ توده ۲ هستند و به زودی فعالیت کامل آن از سرگرفته می شود.

انرژی تولیدی توربین دوم نیروگاه سنگ توده ۲ شهریور امسال به طور آزمایشی وارد مدار برق تاجیکستان شد. قرار است این توربین با حضور مقام های رسمی دو کشور افتتاح شود.

توربین اول این نیروگاه ۱۴شهریور سال ۱۳۹۰ همزمان با بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان به بهره برداری رسید.

در مجموع نیروگاه ایرانی سنگ توده ۲ با قدرت ۲۲۰ مگاوات و تولید یک میلیارد کیلووات ساعت نیروی برق تولید خواهد کرد.

برای ساخت این نیروگاه، ایران ۱۸۰ میلیون دلار و تاجیکستان ۴۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.

این نیروگاه بعد از ۱۲ سال بهره برداری توسط شرکت ایرانی در اختیار کشور تاجیکستان قرار خواهد گرفت.

ساخت این نیروگاه در ۱۸۰ کیلومتری شهر دوشنبه در منطقه «ختلان» و روی رودخانه «وخش» در سال ۱۳۸۵ آغاز شد.

امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان گفته بود در ۲۲ سال استقلال تاجیکستان مهمترین و بزرگترین طرح خارجی این کشور، نیروگاه سنگ توده ۲ است که توسط جمهوری اسلامی ایران ساخته شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا