اخبار

۱۰ میلیون بیکار در راه است

فراموش نکنیم که، هنگام برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، اتاق بازرگانی با اقدامی پرمعنا و معین، برنامه‌‌یی را با نام: ”بسته ویژه برای عبور از موانع اشتغال“، تهیه و منتشر ساخت که در حقیقت رهنمود اقتصادی به دولت آینده بود. روزنامه دنیای اقتصاد، ۸ خردادماه، دراین باره گزارش ‌داد: ”سی‌امین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران این ‌بار بررسی وضعیت اشتغال و بازار کار را در دستور کار قراردادند… [و] بسته ویژه برای عبور از موانع اشتغال به دولت آینده پیشنهاد داد. ..

بهبود بازار ارز، اصلاح روند اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، زمینه‌ سازی دولت برای ایجاد اشتغال از سوی بخش خصوصی، اصلاح رابطه بانک‌ها و بنگاه‌ها، اصلاح روند خصوصی‌سازی‌ها، بهبود روند مواجهه با تحریم‌های بین‌المللی و عبور از تنگاهای منابع طبیعی و زیست محیطی، هفت راهکاری بودند که برای رفع موانع اشتغال‌زایی درکشور اعلام شد. اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران نیز بهبود مدیریت اقتصادی در کشور و حرکت به ‌سمت مدیریت کارآمد را به‌عنوان راهکار هشتم به ‌این مجموعه اضافه ‌کردند.“
چنان که پیداست، در محتوایِ برنامه‌های اقتصادی تفاوتی وجود ندارد و صرفاً بحث تغییر روش‌ها، سلیقه‌ها، و مدیریت در میان است. برنامه‌های اقتصادی- اجتماعیِ رژیم ولایت‌فقیه، در محتوا و مضمون، ضدمردمی است و به رکود، نابودیِ بنیه تولیدی، شکافِ طبقاتی، فقر و شکل‌گیریِ انحصارهای قدرتمند حکومتی با استفاده از رانت، منجر شده ‌است. درست با اجرای چنین برنامه‌هایی در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی بوده‌ است که کشور به لبه پرتگاهِ کنونی کشانده شده ‌است. برپایه سمت‌گیریِ اقتصادی- اجتماعی ضدمردمیِ رژیم ولایت‌فقیه است که اقتصاد دلالی رواج‌ یافته و بنابر آمارهای رسمی، هر دقیقه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان به بخشِ غیرمولد اقتصاد ایران وارد می‌شود. مردم ما، به‌ خصوص زحمتکشان شهر و روستا، با این برنامه‌ها در رویارویی‌اند و برضد آن مبارزه کرده و می‌کنند.
برگرفته از “نامه مردم”، شماره ۹۲۳
***

۱۰ میلیون بیکار در راه است

علی ربیعی در نشست شورای اشتغال هرمزگان با بیان اینکه دستکاری قانون کار در این شرایط که وضعیت اشتغال به اینگونه است، نادرست است، اظهار داشت: تاکنون یک گزارش مسنجم که نقش قانون کار را در ترمز تولید نشان دهد ندیده‌ام.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت در برنامه‌های آینده خبر داد.
به گزارش گروه اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»،علی ربیعی در نشست شورای اشتغال هرمزگان با بیان اینکه دستکاری قانون کار در این شرایط که وضعیت اشتغال به اینگونه است، نادرست است، اظهار داشت: تاکنون یک گزارش مسنجم که نقش قانون کار را در ترمز تولید نشان دهد ندیده‌ام.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد قوانین کار به نفع کارفرما تنظیم شده است، اضافه کرد: این امر به بحران‌های اجتماعی دامن زده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید خارج از توهمات آماری کار کنیم، افزود: یارانه‌ها بلایی به سر کشور آورد که نه تنها بنیان‌های اقتصادی بلکه مسائل فرهنگی اجتماعی را با مخاطره روبه‌رو کرد و کرامت انسانی را بهم زد.

وی گفت: اگر اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به درست انجام می‌گرفت و به قانون عمل می‌شد واقعا کشور را شکوفا می‌کرد اما نشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: تصمیم ما در این بحث برگشت به قانون است که سهم هر بخش احصا و پرداخت شود.

ربیعی اضافه کرد: باید بتوانیم با تدبیر کشور را به جلو ببریم و با تکیه بر واقعیات به آینده نگاه داشته باشیم.

وزیر کار یادآور شد: هر چه می‌خواهیم به عقب برنگردیم و در مورد گذشته حرف نزنیم، اما برای تبیین اینکه وضعیت چیست و در کجا ایستاده‌ایم، باید برخی از مباحث را مطرح کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به برنامه‌ها و آمار آینده ۱۰ میلیون بیکار در راه است، افزود: چه اتفاقی افتاده که طرف با مدرک لیسانس می‌آید و می‌گوید دیپلم دارد تا به یک شغلی برسد.

این وزیر دولت یازدهم اضافه کرد: به اندازه چند نسل باید خوب کار کنیم تا بتوانیم جبران کنیم چرا که فرصت آزمون و خطا نداریم.

وی با بیان اینکه حتی یک ریال هم نباید هدر رود، گفت: ملت نباید هزینه بی‌تدبری را بدهد، باید هزینه عزت خود را بدهد.

ربیعی افزود: باید تمرکززدایی به معنی واقعی صورت گیرد و نگاه از مرکز کشور معطوف به استان‌ها باشد.

وزیر کار با بیان اینکه دولت برنامه خروج از رکود را دارد و رئیس جمهور دستور آن را داده است، گفت: آمارسازی ممنوع است و باید اطلاعات درست به مردم داد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد تومان به بخش درمان و بیمه سلامت اختصاص داده می‌شود، تاکید کرد: آسیب شنایی سرمایه‌گذاری در هرمزگان ضروری‌ است.

ربیعی بر رفع موانع سرمایه‌گذاری تاکید کرد و گفت: نگاه به فرهنگ کار باید عوض شود تا نگاه ایرانی به کار نیز اصلاح شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا