زنان

بیکاری زنان به رکورد ۴۶ درصد رسید

نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ساله در تابستان ۹۲ رکورد ۹سال گذشته را شکست و حدود ۴۶درصد شده است. با وجود نرخ بیکاری ۴/۱۰درصدی عمومی در تابستان امسال، نرخ بیکاری زنان معادل ۲/۲۱درصد به تعداد ۴/۹هزارو۹۱۰نفر بوده و بدترین نرخ بیکاری زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ساله با ۳۴۱هزارو۴۴۲نفر زن بیکار ثبت شده است. همچنین زنان بین سنین ۱۵ تا ۲۹ساله کشور دارای ۶۸۵هزارو۹۱۶نفر بیکار معادل ۷/۴۱درصد بیکاری هستند که وجود نرخ بیکاری بسیار بالا، نشان دهنده اوضاع بسیار نامناسب در بازار کار زنان است…

با وجود پیشرفت های فراوان و چشمگیر زنان در بازار کار ایران و تلاش روزافزون آنان برای ورود به بازار کاروکسب جایگاه های گوناگون شغلی، اما مشکلات اشتغال برای زنان همچنان فضایی ناامن و غیرمطمئن را برای این گروه فراهم کرده است.
هرچند ایران در موضوع حداقل دستمزد دارای یکی از ارزان ترین نرخ های دستمزد در جهان است ولی این مساله برای بازار کار زنان از نمود بیشتری برخوردار است و اغلب زنان از دستمزدهایی به مراتب پایین تر از مردان حتی در شرایط مساوی کار برخوردار هستند.
در کنار آن باید موقعیت های ایجادشده و فرصت های موجود برای اشتغال با تبعیض بسیار برای زنان را نیز در نظر گرفت و عنوان کرد همه زنان از فرصت مساوی جذب در بازار کار و همچنین دریافت دستمزد برخوردار نیستند. برخی کارفرمایان معتقدند زنان توان احقاق حقوق قانونی خود را ندارند؛ بنابراین می توان در پرداخت حقوق به آنان مرتکب تخلف هم شد و پاسخگو نبود.
به گفته حاج اسماعیلی، کارشناس کسب وکار، برخی از کارفرمایان می گویند زنان در شرایط مساوی، بهره وری و بازدهی کمتری از مردان در کار دارند پس باید مزد کمتری هم دریافت کنند و این رویه عادلانه است. نگاه دیگر این است که می گویند بسیاری از زنان به اشتغال به عنوان سرگرمی و منبع درآمدی برای مخارج متفرقه غیر از کمک به معیشت خانوار نگاه می کنند؛ پس لازم نیست مطابق قانون و حتی در شرایطی که وظایف شغلی خود را به صورت کامل انجام می دهند حقوق دریافت کنند.
وی افزود: همچنین مطرح می شود زنان نسبت به مردان آسانتر دستمزدهای پایین تر را می پذیرند و در مورد بسیاری از آنان لازم نیست واضحات قانون کار از جمله بیمه اجباری، سنوات و عیدی را رعایت کرد هرچند این مساله درباره بسیاری از مردان نیز وجود دارد و متاسفانه بازار کار با اینگونه واقعیت های تلخ مواجه است.

مشکلات غیرعلنی اشتغال زنان
علیرضا حیدری عضو سابق کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز خاطرنشان کرد: مسایل جدی تر و تلخ تر درباره اشتغال زنان، علاوه بر دستمزدهای پایین برخی تعهدات شفاهی و غیرعلنی است که برخی مجبور می شوند برای دستیابی به فرصت شغلی یا ازدست ندادن شغل ارایه کنند. در این زمینه می توان به تعهد ازدواج نکردن یا بچه دارنشدن صرفا برای ازدست ندادن شغل اشاره کرد که بسیار مسایل فراتری از دستمزد هستند.
این کارشناس بازار کار کشور اظهار کرد: همچنین برخی زنان تعهد می دهند که از مرخصی پس از زایمان خود استفاده نخواهند کرد. این مسایل باعث می شود تا موانع جدی برای زنان در کار به وجود بیاید و از این دست موارد در بازار کار کشور فراوان وجود دارد.
وی توضیح داد: از نگاه کارفرمایان، زنان مسوولیتی در سرپرستی خانوار خود ندارند و تنها به عنوان یک کمک خرج وارد بازار کار کشور شده اند. این نوع نگاه، برخی کارفرمایان را به این سمت می برد که حقوق کمتری برای اشتغال زنان بپردازند.

۱۲درصد خانوارهای کشور با سرپرستی زنان
اجحاف در حقوق زنان در شرایطی با شدت گذشته ادامه دارد که درحال حاضر بر اساس آخرین سرشماری انجام شده، سرپرست ۱۲درصد خانوارهای ایرانی زن است و قصه زمانی دردناک تر می شود که عادل آذر، رییس مرکز آمار ایران می گوید: در حال حاضر تنها ۱۸درصد از زنان سرپرست خانوار شاغل و ۸۲درصد از آنها بیکار هستند. به گفته او در سرشماری سال ۹۰، ۲۱میلیون و۱۱۰هزارو۴۸۱ خانوار شناسایی شد که ۸۸درصد سرپرست های آنها مرد و ۱۲درصد آنها زن هستند. این در حالی است که در سرشماری های ابتدایی تعداد زنان سرپرست خانوار ۵/۶درصد بود اما در سال ۹۰ با رشد دو برابری مواجه شدیم. بر این اساس، پیش بینی می کنیم تا سه سال آینده آمار زنان سرپرست خانوار به ۱۵درصد برسد.
هم اکنون به ازای هر ۸۲/۱ تقاضای مردان برای کار، یک تقاضا از سوی زنان وجود دارد و زنان در یک رقابت جدی با مردان در بازار کار قرار گرفته و حدود یک میلیون زن، متقاضی شغل هستند.
آخرین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت بیکاری و اشتغال در کشور نشان می دهد که چهارمیلیون و۳۰۲هزارو۹۷۸نفر از کل جمعیت ۱۰ساله و بیشتر فعال اقتصادی کشور در تابستان امسال زنان بوده اند. به عبارتی، آمارهای دولتی می گویند بیش از ۳/۴میلیون زن هم اکنون در بازار کار ایران مشغول به فعالیت هستند. بیشترین تعداد زنان شاغل در بخش خدمات با یک میلیون و۶۹۲هزارو۱۷۷نفر به ثبت رسیده است و پس از آن ۸۵۰هزارو۶۷۹نفر در بخش کشاورزی و ۸۵۰هزارو۲۸۶نفر نیز در بخش صنعت حضور دارند. به بیان دیگر، بخش خدمات، بیشترین تعداد زنان شاغل کشور را در خود جای داده و سهم بخش صنعت حتی از کشاورزی نیز پایین تر است.
شرق

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا