زحمتکشان

با گذشت یک هفته از اخراج ۸۰ کارگر؛ ۱۳۰ کارگر دیگر هم امروز اخراج شدند

امروزیکشنبه ششم بهمن ماه کارت ورود خروج ۱۳۰ کارگر دیگر غیر فعال شده و از آنان خواسته شده فردا سر کار خود حاضر نشوند/به کارگران گفته شده به دلیل آنکه کارفرما بیمه آنان را بصورت فصلی و پیمانکاری به اداره تامین اجتماعی پرداخت کرده نمی‌توانند از خدمات مستمری بیمه بیکاری استفاده کنند….

بیش از ۶۰۰ کارگر قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم کارفرما مبنی بر اخراج کارگران روزمزدی، برای هفتمین روز متوالی دست از کار کشیدند.

یکی از کارگران ایران تایر در این‌باره به ایلنا گفت: طی هفت روز گذشته کارگران سه شیفت شاغل در خطوط تولید کارخانه ایران تایر در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی در کارخانه واخراج ۸۰ نفر از همکارانشان دست از کار کشیده‌اند که ادامه این اعتراضات صبح امروزیکشنبه (ششم بهمن ماه) وارد مرحله جدیدی شده است.

او با بیان اینکه بیش از ۶۰۰کارگر روزمزدی وقرار دادی این کارخانه خواستار تامین امنیت شغلیشان هستند وبه همین دلیل تولید در کارخانه را متوقف کرده اند در ادامه افزود: این اعتراض صنفی کارگران در حالی صورت گرفته است که مدیران کارخانه ایران تایر به دستور سهام دار اصلی کارخانه « هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا » به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران کارخانه را اخراج کند.

او با بیان اینکه صبح روز یکشنبه (یکم بهمن ماه)، با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی مرحله نخست اخراج کارگران عملی شد، افزود: امروزیکشنبه ششم بهمن ماه کارت ورود خروج ۱۳۰ کارگر دیگر غیر فعال شده و از آنان خواسته شده فردا سر کار خود حاضر نشوند.

به گفته وی، قرار است علاوه بر اخراج این تعداد کارگر، کارفرما با اخراج تعداد زیادی از نیروی انسانی کارخانه طی روز‌ها وهفته‌های آینده به وضعیت مالی خود سامان دهد.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت کارگران روزمردی بیکار شده از ۱۰ ماه تا به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از هزار کارگر دارد که۶۰۰ کارگر موقت و روز مزدی زیر نظر یک شرکت پیمانکاری بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، فعالیت می‌کنند.

محرومیت کارگران اخراجی ایران تایر از خدمات بیمه بیکاری
در ادامه یکی از کارگران اخراجی ایران تایر با تشریح وضعیت بیمه تامین اجتماعی کارگران اخراجی گفت: صبح امروز تعدادی ازکارگران اخراجی ایران تایر وقتی پیگیر مستمری بیمه بیکاری خود از اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی غرب تهران می‌شوند به آنان گفته شده به دلیل آنکه کارفرما بیمه آنان را بصورت فصلی و پیمانکاری به اداره تامین اجتماعی پرداخت کرده این کارگران نمی‌توانند از خدمات مستمری بیمه بیکاری استفاده کنند.

او با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد همه کارگران اخراجی در دریافت مستمری بیمه بیکاری با مشکل روبرو شوند اظهار داشت: مسئولان اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی غرب تهران بجای پیگیری مشکلات کارگران اخراجی ایران تایر به آنان توصیه کرده‌اند برای حل مشکلاتشان به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا