زحمتکشان

واردات محصولی که نیازی به آن نداریم

برای تولید پسته، باغداران ایرانی هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند بنابراین با سیاست‌های تشویقی باید از آنها حمایت کنیم. کشاورزان و باغداران ایرانی چشم انتظار ایام پایانی سال و فروش شب عید هستند اما با سیاست‌های غلط و واردات بی‌رویه چنین فرصتی از کشاورزان و باغداران گرفته خواهد شد و زحمات چندین ساله کشاورزان به هدر خواهد رفت…


عوامل پشت پرده واردات پسته امریکایی به ایران علی رغم رتبه دوم در تولید

پسته، زعفران و چای از جمله محصولاتی است که استان‌های مختلف ایران در تولید این محصولات در جهان حرف‌هایی برای گفتن دارند. به عنوان مثال کرمان در سال‌های گذشته به عنوان پایتخت پسته جهان شناخته می‌شد اما کاهش ۵۰ درصدی تولید پسته در ایران سبب شد تا آمریکا به عنوان نخستین کشور تولیدکننده پسته جهان مطرح شود. اکنون با چنین شرایطی ایران دومین کشور از لحاظ تولید پسته در جهان است، اما تاسف‌بارتر از دست دادن رتبه نخست، واردات پسته آمریکایی پس از رونق واردات چای و برنج از کشورهای مختلف به ایران است؛ واردات محصولی که به هیچ‌وجه نیازی به آن وجود ندارد و با این کارتنها تیشه به ریشه پسته‌کاران ایرانی زده می‌شود.

واردات محصولی که نیازی به آن نداریم

دوم بهمن ماه سال‌جاری رئیس اتحادیه تعاونی‌های باغ‌های پسته کرمان در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌های داخلی از واردات پسته آمریکایی به ایران خبر داد. جلیل مظهری همچنین از مریض شدن زمین‌های کشاورزی و باغات به دلیل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی چینی انتقاد کرد و گفت: این امر سبب خشک و کوتاه شدن عمر درختان و اراضی کشاورزی شده است. رتبه ایران زمانی که پایتخت پسته جهان بود تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن پسته بود، در حالی که تولید سالانه آمریکا ۱۵۰ هزار تن اعلام شده بود، اما اکنون شرایط دقیقا برعکس شده است. باغات کرمان اکنون به دلیل برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های زیرزمینی و دشت ممنوع کرمان در حال از بین رفتن است در حالی‌که برداشت آب از دشت کرمان از زمان انقلاب ممنوع بود، اما کشاورزان و مسئولان بدون توجه به این موضوع آب را از دل چاه‌ها بیرون کشیدند.

اوج تولید پسته ایران در دهه ۶۰ تا ۷۰

سال‌های اوج تولید پسته ایران در دهه ۶۰ تا ۷۰ بود اما اکنون ایران در سراشیبی کاهش تولید پسته افتاده و سوال این است که اکنون که ایران به عنوان دومین کشور تولیدکننده پسته در جهان مطرح شده، چه لزومی دارد مسئولان مجوز واردات پسته از آمریکا را بدهند؟ چرا مجوز واردات فقط به خاطر منافع شخصی برخی از افراد صادر می‌شود؟

واردات پسته از آمریکا تاسف‌بار است

رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد ایران آنلاین مبنی بر اینکه رئیس اتحادیه تعاونی‌های باغ‌های پسته کرمان خبر از واردات پسته از آمریکا داده است، گفت: اگر واقعا این موضوع صحت داشته باشد، جای تاسف دارد چرا که ایران هیچ نیازی به واردات پسته ندارد. علی اصغر جمعه‌ای ادامه داد: میزان تولید پسته ما در گذشته بیش از ۲۰۰ هزار تن بوده و هر چند که اکنون کاهش تولید داریم، اما میزان مصرف حدود ۱۵ هزار تن است و مازاد این تولید به کشورهای دیگر صادر می‌شود بنابراین با چنین وضعیتی لزومی ندارد پسته از آمریکا وارد کنیم.

اگر ۵۰ درصد کاهش تولید هم داشته باشیم، واردات لزومی ندارد

وی افزود: به دلیل خشکسالی‌های پی در پی در سال‌های گذشته شاهد کاهش تولید پسته در کشور بوده‌ایم و اگر میزان تولید ایران کمتر از ۵۰ درصد هم باشد باز نیازی به واردات نداریم، حتی مازاد برای صادرات هم داریم. رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان تصریح کرد: اگر خبر واردات پسته از کشور آمریکا صحت داشته باشد، انجمن پسته ایران وابسته به اتاق بازرگانی به قدری قوی است که بتواند علت این امر را بررسی و دست افراد سودجو را ببندند. جمعه‌ای گفت: تمام علت کاهش تولید پسته مربوط به بی‌توجهی مسئولان نیست و بخشی از علت کاهش پسته در کشور به دلیل شرایط آب و هوایی و خشکسالی است. وی ادامه داد: استان‌های مختلفی در ایران از جمله کرمان و سمنان در حوزه تولید پسته فعال هستند که کیفیت پسته دامغان در ایران و جهان شناخته شده است بنابراین با اندک توجهی می‌توان سود بسیار کلانی از این محصول بدست آورد و صادرات آن را افزایش داد. رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان افزود: تحقق این امر در گرو ایجاد، کارخانه‌های فرآوری و صنایع تبدیلی چنین محصولاتی است تا محصولات را به صورت خام و ارزان صادر نکنیم. جمعه‌ای تصریح کرد: اکنون برخی از کشورها با فرآوری چنین محصولاتی سودهای کلانی دارند در صورتی که تمام زحمات تولید این محصولات بر دوش کشاورز است. وی گفت: اکنون یک کشاورز یا باغدار برای تولید محصول باید نگران‌قیمت هزینه دستمزد کارگر، کود و سموم شیمیایی، هزینه حمل و نقل و دیگر هزینه‌ها باشد،‌ اما سود واقعی به جیب دلالان و افراد فعال در حوزه فرآوری محصول می‌رود.

پیش‌بینی‌ای که صحیح نبود

پیش‌بینی رئیس اتاق بازرگانی کرمان این بود که کرمان تا ۱۰ سال دیگر پایتخت پسته جهان نخواهد بود اما این امر ۱۰ سال زودتر اتفاق افتاد و اکنون باید گفت که ایران رتبه نخست تولید پسته جهان را از دست داده است.

کاهش تولید پسته از ۲۸۰ هزار تن به ۱۵۰ هزار تن

رئیس انجمن پسته ایران نیز از کاهش تولید پسته ایران از ۲۸۰ هزار تن به ۱۵۰ هزار تن در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: کرمان عنوان پایتخت پسته جهان را داشت اما اکنون کالیفرنیا این عنوان را تصاحب کرده است. محسن جلال پور افزود: هر سال میزان تولید پسته در کرمان کاهش خواهد یافت چرا که دیگر آبی برای کشاورزی و باغداری باقی نمانده است. هر روز عمق چاه‌های آب برای برداشت عمیق‌تر می‌شود و میزان کیفیت آب نیز کاهش پیدا می‌کند و همین امر بر کیفیت و کمیت محصولات تولیدی نیز تاثیر می‌گذارد.

استان‌های دیگر جایگزین کرمان شوند

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان پیشنهاد داد: برای اینکه از کاهش چشمگیر تولید پسته در بازار جهانی جلوگیری کنیم باید کشت این محصول در دیگر استان‌های مستعد کشور از جمله قم،‌ سمنان و یزد دنبال شود تا کاهش تولید کرمان جبران شود و رتبه ایران در بازار جهانی از لحاظ حجم و میزان تولید کاهش نیابد. جلال پور با اشاره به اینکه پسته محصولی است که سالانه ارزآوری بسیار زیادی برای کشور به همراه دارد، اضافه کرد: اگر بی‌توجهی به تولید و صادرات پسته ادامه داشته باشد، دیگر جزو کشورهای برتر از لحاظ تولید پسته نخواهیم بود و برای همیشه این جایگاه را از دست خواهیم داد.

عرضه پسته آمریکایی در فروشگاه‌های ایران

رئیس اتحادیه تعاونی‌های باغ‌های پسته کرمان گفت: اکنون در فروشگاه‌های ایران، پسته آمریکایی عرضه می‌شود که این محصول از مرزهای مبادلاتی وارد کشور شده است، این در حالی است که کیفیت چنین محصولی قابل قیاس با محصول با کیفیت و نمونه ایرانی نیست. جلیل مظهری گفت: مسئولان بدانند که واردات پسته آمریکایی به کشور نتیجه‌ای جز از بین رفتن بازار پسته ایران نخواهد داشت. برای تولید پسته، باغداران ایرانی هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند بنابراین با سیاست‌های تشویقی باید از آنها حمایت کنیم. کشاورزان و باغداران ایرانی چشم انتظار ایام پایانی سال و فروش شب عید هستند اما با سیاست‌های غلط و واردات بی‌رویه چنین فرصتی از کشاورزان و باغداران گرفته خواهد شد و زحمات چندین ساله کشاورزان به هدر خواهد رفت. انتظار می‌رود که کلید هرز واردات کالاها و محصولات کشاورزی و باغی تعویض شود تا اینگونه شاهد واردات بی‌رویه به کشور نباشیم.

اقتصاد ایران آنلاین-مهدی دهقان

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا