اجتماعی

آمارهای تکان دهنده وزیر نیرو از بحران آب درکشور

۶۵۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می شود

وزیر نیرو با هشدار نسبت به اینکه روز به روز به سمت بحران آبی در حرکت هستیم، گفت: هم اکنون ایران در مرحله تنش آبی قرار دارد و سطح آبخوان های کشور نیز حدود ۲۰ متر افت کرده است.به گزارش مهر، حمید چیت چیان دیروز در آیین گشایش نخستین همایش ملی بازیافت آب، راهبردی اصولی در مدیریت بحران آب با هشدار نسبت به اینکه روز به روز به سمت بحران آبی در حرکت هستیم گفت: حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب تجدیدشونده ۶۰ درصد است اما اکنون از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب، ۹۶ میلیارد مترمکعب مصرف می شود یعنی به جای ۶۰ درصد ۸۰ درصد استفاده می شود که این فشار زیادی به منابع طبیعی وارد می کند و موجب خشکی تالاب هایی مانند هامون، بختگان و دریاچه ارومیه شده است. وزیر نیرو با بیان این که ایران در زمان حاضر در مرحله تنش آبی است گفت: با شرایط کنونی، روز به روز به سمت بحران آبی حرکت می کنیم. وی از بحران آب به عنوان چالش اصلی جهان در هزاره سوم یاد کرد و بیان داشت: تامین امنیت آبی در قرن ۲۱ دغدغه اصلی دولت ها بوده و لازم است بدانیم که براساس گزارش سازمان ملل متحد در اجلاس جهانی مکزیک، در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱٫۲ میلیارد نفر از مردم جهان از دسترسی به آب شرب بهداشتی محروم بودند و پیش بینی شده است که این تعداد در سال ۲۰۲۵ به ۲٫۸ میلیارد نفر و در سال ۲۰۵۰ به چهار میلیارد نفر برسد. وی افزود: به این ترتیب حدود ۴۰ درصد از جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۲۵ به آب سالم دسترسی نخواهند داشت به طوری که در این سال از هر پنج نفر مردم جهان، دو نفر دغدغه تامین آب خواهند داشت.

حدود ۹ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی

چیت چیان گفت: کشور ما نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان و با ادامه روند موجود در استفاده از آب، بحران آب را با شدت بیشتری تجربه خواهد کرد به طوری که در حال حاضر نیز با حدود ۹ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی (منتهی به سال ۱۳۹۱)، افت حدود ۲۰ متری سطح آبخوان های کشور، کاهش بارش، افزایش بی سابقه مصارف به ویژه در بخش کشاورزی و کاهش ۴۶ درصدی در روان آب های سطحی و با حدود ۱۷۰۰ مترمکعب سرانه آب تجدیدپذیر در معرض تنش آبی قرار داریم. وزیر نیرو تصریح کرد: در سال های آینده نیز با ادامه روند موجود و با رسیدن به سرانه آب تجدیدپذیر حدود ۱۰۰۰ مترمکعب در معرض بحران شدید آب قرار خواهیم گرفت ضمن اینکه هم اکنون در برخی مناطق پُرآب کشور مانند حوضه دریاچه ارومیه و شرق تبریز، سرانه آب تجدیدپذیر کمتر از ۶۰۰ مترمکعب است و چنانچه هرچه سریع‌تر در زمینه مدیریت بهینه منابع آب مبتنی بر اصول مدیریت یکپارچه منابع آب، استفاده از پساب ها و زهاب ها، فناوری های نوین و استفاده از منابع نامتعارف آب در استحصال و مصرف آب و بسیاری موارد دیگر اقدام نکنیم، به طور یقین هم در مبحث توسعه دچار عقب ماندگی و هم در بخش توسعه آب و تامین آب شرب، دچار مشکلات عدیده خواهیم شد. وی ادامه داد: اکنون ۶۵۰۰ روستای کشور فاقد منابع آب شرب هستند و توسط تانکر از مناطق دوردست آب شرب منتقل می شود. ارائه این مطالب از این رو ضروری بود که همگان بدانند بحران آب در کشور جدی است و چنانچه اقدام های اصولی و علمی در این زمینه انجام ندهیم و از تمام منابع آب در اختیار به درستی استفاده نکنیم، نسل آینده کشور را دچار چالش های جبران ناپذیری خواهیم کرد. چیت چیان افزود: اگر کشوری ۲۰ تا ۴۰ درصد از منابع آب تجدیدشونده خود را استفاده کند، در دامنه مطمئن قرار دارد. حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب تجدیدشونده ۶۰ درصد است اما اکنون از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب، ۹۶ میلیارد مترمکعب مصرف می شود یعنی به جای ۶۰ درصد ۸۰ درصد استفاده می شود که این فشار زیادی به منابع طبیعی وارد می کند و موجب خشکی تالاب هایی مانند هامون، بختگان و دریاچه ارومیه شده است.

از سدهایی که ساخته شده یا در حال ساخت است، حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب فاقد آب هستند

وزیر نیرو تصریح کرد: ما از حد مجازی که قوانین الهی در طبیعت اجازه داده، عبور و آسیب های شدیدی در ابعاد مختلف به منابع طبیعی وارد کرده ایم. وی گفت: مجموع سدهای در دست اجرا و اجرا شده در کشور ۶۶ میلیارد مترمکعب آب در سال ذخیره می کند در حالی که کل روان آب های موجود کشور ۴۶ میلیارد مترمکعب است و از سدهایی که ساخته شده است و یا در حال ساخت داریم، حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب فاقد آب هستند مانند سد ساوه که به خاطر تغییر اقلیم، کاهش بارش ها، افزایش تبخیر، افزایش برداشت ها در بالادست با کاهش منابع آبی مواجه بوده است. به گفته وی، در کشوری که روزی ۸۸ میلیارد مترمکعب روان آب جریان داشته اکنون این میزان به ۴۶ میلیارد مترمکعب رسیده است و روش های گذشته پاسخگوی نیازهای ما نیست و نیازمند بازنگری هستیم.

در جهان پیشرفته، دیگر به فاضلاب به عنوان یک ماده زاید نگاه نمی شود

چیت چیان خاطرنشان کرد: در همین راستا، یکی از منابعی که می تواند نقش مهمی در تامین آب برخی مصارف ایفا کند، استفاده از فاضلاب های تصفیه شده شهری، روستایی، صنایع و نیز زهاب های کشاورزی است. در جهان پیشرفته، دیگر به فاضلاب به عنوان یک ماده زاید نگاه نمی شود بلکه از آن به عنوان منابع آب خاکستری یادشده و حداکثر استفاده از آن به عمل می آید. در کشورهای پیشرفته و پُرآب جهان نیز استفاده از این منابع و حتی پسماندهای حاصل از فرآیند تصفیه، کاربرد بسیاری دارد و بسیاری از کشورهای کم آب جهان نیز توانسته اند با استفاده از سامانه های پیشرفته تصفیه، کمبود منابع آب خود را با استفاده از این منابع تا حدود زیادی جبران کنند.

۲۶۹ میلیون مترمکعب پساب بلاتکلیف است که بخشی از آن بدون استفاده به محیط تخلیه می شود

وی تاکید کرد: متاسفانه در کشور ما در این زمینه عقب ماندگی هایی وجود دارد که به دنبال آن هستیم تا هرچه سریعتر این کاستی ها را برطرف کنیم. وزیر نیرو افزود: در زمان حاضر، حجم پساب های تصفیه شده در کشور به افزون بر ۸۶۲ میلیون مترمکعب در سال رسیده است که براساس آمارهای موجود، از این حجم مقدار ۵۵۳ میلیون مترمکعب براساس بخشنامه های موجود به سازمان های آب منطقه ای تحویل شده و ۲۶۹ میلیون مترمکعب بلاتکلیف است که بخشی از آن نیز بدون استفاده به محیط تخلیه می شود. وزیر نیرو گفت: براساس پیش بینی های انجام شده، حجم فاضلاب های شهری در سال ۱۴۰۰ به پنج میلیارد مترمکعب خواهد رسید که ۷۰ درصد از این آب به صورت پساب قابل استفاده است.چیت چیان افزود: شمار تصفیه خانه های فاضلاب در کشور تا پیش از انقلاب اسلامی به کمتر از ۵ تصفیه خانه می رسید و نخستین تصفیه خانه در سال ۱۳۴۰ در صاحبقرانیه تهران مورد بهره برداری قرار گرفت اما پس از انقلاب اسلامی، شمار شهرهایی که دارای سامانه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب شدند، رفته رفته بیشتر شد به نحوی که در سال ۱۳۶۹ که همزمان با تشکیل شرکت های آب و فاضلاب بود، شمار تصفیه خانه های فاضلاب به ۱۱ تصفیه خانه و در پایان سال ۹۱ به ۱۴۶ تصفیه خانه رسیده است. وی جمعیت زیرپوشش شبکه فاضلاب را نیز تا پایان سال گذشته، ۲۰ میلیون نفر اعلام کرد که در ۲۶۳ شهر کشور و ۳۸ روستا این امر عملیاتی شده است. وزیر نیرو گفت: این آمار نشان می دهد که بسیاری از شهرهای ما و تقریبا بخش اعظم روستاهای ما فاقد سامانه پیشرفته جمع آوری و تصفیه فاضلاب هستند و این در حالی است که به ازای یک حجم از فاضلابی که در محیط رها می شود، ۴۰ برابر منابع آب آلوده می شود. چیت چیان افزود: اگرچه طبق ضوابط و مقررات، صنایع ملزم به ایجاد تصفیه خانه فاضلاب هستند، اما به دلایل عدیده یا این سامانه ها ایجاد نشده است و یا اینکه کارآیی لازم را ندارد و در مورد زهاب های کشاورزی نیز هیچ سامانه پایش و تصفیه ای تاکنون ایجاد نشده است. وزیر نیرو اظهار داشت: به هر حال وزارت نیرو با علم به این موضوع ها و باتوجه به خلاءهایی که هم در زمینه اطلاعات مربوط به تولید فاضلاب و پساب و نیز استفاده از فناوری های مربوط به تصفیه فاضلاب و بومی سازی روش های نوین در این زمینه وجود داشت، طرح کلان ملی “دانش و فناوری بازیافت پساب های شهری، صنعتی و کشاورزی” را به عنوان یکی از طرح های کلان پژوهشی در شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) مصوب کرد. وی افزود: بهره برداران طرح افزون بر وزارت نیرو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی و سایر دستگاه های مرتبط هستند که همین امر اجرای قوی تر این طرح را طلب می کند.

خراسان
***

هشدار وزیر نیرو درباره بحران آب؛ قطع کامل آب در ۶۵۰۰ روستای ایران

روزنامه جام جم ضمن در شماره دوشنبه خود گزارش داده است که «حمید چیت چیان وزیر نیرو با هشدار شدید درباره وضع منابع آبی کشور و بیان جزئیاتی از عمق بحران، از قطع کامل آب در ۶۵۰۰ روستای کشور خبر داد.»

به نوشته این روزنامه، حمید چیت چیان روز یک شنبه در آیین گشایش نخستین همایش ملی «بازیافت آب، راهبردی اصولی در مدیریت بحران آب»، گفت: «هم اکنون ۶۵۰۰ روستای کشور فاقد منابع آب شرب هستند و با تانکر از مناطق دوردست آب شرب منتقل می‌شود.»

وزیر نیرو در عین حال گفت: «ارائه این مطالب تلخ از این رو ضروری بود که همگان بدانند بحران آب در کشور جدی است و چنانچه اقدام‌های اصولی و علمی انجام ندهیم و از تمام منابع آب در اختیار بدرستی استفاده نکنیم، نسل آینده کشور را دچار چالش‌های جبران ناپذیری خواهیم کرد.»

به گزارش روزنامه جام جم، حمید چیت چیان با تاکید بر اینکه ایران «اکنون در تنش آبی است و روز به روز به سمت بحران آبی حرکت می‌کند»، گفت: «اگر کشوری ۲۰ تا ۴۰ درصد منابع آب تجدیدشونده خود را استفاده کند، در دامنه مطمئن قرار دارد. حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب تجدیدشونده ۶۰ درصد است اما اکنون از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب، ۹۶ میلیارد مترمکعب مصرف می‌شود یعنی به جای ۶۰ درصد ۸۰ درصد استفاده می‌شود که به منابع طبیعی فشار زیاد وارد می‌کند و موجب خشکی تالاب‌هایی چون هامون، بختگان و دریاچه ارومیه شده است.»

وزیر نیرو در دولت حسن روحانی همچنین گفت که ﺑﺎ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺭﻭﻧﺪ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﺏ، «ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﺸﻚ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺁﺏ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺷﺪﺕ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﺗﺠﺮﺑﻪ میﻛﻨﺪ.»

روزنامه جام جم نوشته است: «اشاره به این‌که ۶۵۰۰ روستا که معیشت و وجودشان به کشاورزی و دامپروری و در یک کلام به آب وابسته است، از هرگونه منابع آبی زیرزمینی محروم شده‌اند، اشاره‌ای جدی است که لزوم توجه به بحران آب را ضروری می‌سازد.»

این روزنامه یادآوری کرده است که «موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب یا کاهش شدید منابع آب زیرزمینی ایران، بیشتر به یک موضوع فانتزی در میان مردم و دستگاه‌های دولتی مطرح است و زمانی که سطح بارندگی‌ها افزایش می‌یابد توجه به این موضوع نیز کمرنگ می‌شود.»

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا