اجتماعی

مردم در چه حال و حکومت در چه فکر؟

افزایش سرسام‏ آور قیمت‏ ها در روزهای برفی؛

در روزهای گذشته و برخلاف انتظار مردم، سردترین زمستان از آن‏چه که فکر می‏شد، خود را نمایان ساخت. در طول چند روز، بارش‏های برف و سردی گسترده، به یک‏ باره فضای کشور را زمستانی کرد. به گزارش  مهر، در روزهای گذشته، قطعی برق، خودپردازهای برخی شهرهای شمالی را از کار انداخته بود و مردم با کمبود پول نقد مواجه بودند. اما این تنها بحران مالی شهرهای برف گرفته شمال کشور نبود…

در روزهایی که تعطیلی نانوایی ها و کمبود مواد غذایی خیلی ها را دچار دردسر کرده بود، مغازه داران هم یا مغازه های خود را تعطیل کردند یا اجناس را به چند برابر قیمت اصلی فروختند.  در اثر این بارش‏ها، مسیرهای ارتباطی بسیاری از مناطق صعب‏ العبور مسدود شده است و از حالا، در محاصره باران و برف قرار گرفته ‏اند و زمستانی سخت و طولانی، توأم با قلت مواد سوختی و غذایی، زندگی بسیاری در این مناطق را تهدید می‏کند. پیش‏بینی‏ ها نیز حاکی است که ماه‏ هایی سخت و طاقت‏ فرسا در زمستان امسال سپری  می شود و باید آمادگی‏ های لازم برای عبور از این ماه‏ ها اتخاذ گردد.اما هم‏زمان با  یک زمستان سخت ، مسائلی دیگری که تعجب همگان را برانگیخت، افزایش یک‏باره و بدون پیش زمینه‏  قیمت مواد سوختی و غذایی چون گاز مایع، چوب و ذغال و هم‏چنین نان ،سیب زمینی، آرد، روغن، برنج و… است. متأسفانه این افزایش قیمت‏ ها به گونه‏ یی که غیرقابل باور و انتظار است.علاوه بر این خبرگزاری مهر از قطع شدن گاز در برخی نواحی استان مازندران و اتمام آذوقه روستاهای محصور در برف گزارش داده است، اما در همین حال وزیر نیرو وعده داده است که تا چهارشنبه شب، مشکل آب و برق این مناطق حل شود.

در مشاغل خدماتی اما اوضاع از این هم بدتر بود. کرایه تاکسی در مسیرهایی که هنوز امکان رفت و آمد وجود داشت با نرخ های توافقی جایگزین شد و خدمات برف روبی در شرایطی که بارش یک و نیم تا دو متری برف احتمال شکستگی و سقوط شیروانی ها را بیشتر می کرد، به نرخ های میلیونی هم رسید.
گزارش های مردمی از شهرهای تنکابن، صومعه سرا، فومن و نوشهر نرخ جدید خدمات و محصولات را در روزهای برف گرفته شمال اینطور روایت می کند:

کالا

قیمت قبلی

قیمت امروز

نان

۵۰۰ تومان

۱۵۰۰ تومان

آب معدنی بطری

۶۵۰ تومان

۳۰۰۰ تومان

آب معدنی بسته ای (۶بطری)

۴۰۰۰ تومان

۱۲هزار تومان

سیب زمینی

۱۸۰۰ تومان

۵هزار تومان

چراغ قوه

۱۵هزار تومان

۳۵هزار تومان

چکمه پلاستیکی

۱۰ هزار تومان

۳۰هزار تومان

پارو

۵هزار تومان

۱۵- ۲۰ هزار تومان

هزینه برف‌روبی

نامشخص

۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان

کرایه تاکسی (چالوس- ساری)

۱۲هزار تومان

۳۰۰ هزار تومان

مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا