زحمتکشان

چند خبر کارگری

نماینده کارگران معدن چشمه پودنه: پیش از این هشدار داده بودیم*‎/ بازداشت ۳ تن از مدیران معدن
بیکاری ۱۰۰ کارگر صنایع لبنی «چاشت پسند»*
مزد ناعادلانه هزینه درمان خانواده‌های کارگری را افزایش داده است*
مزد غیر قانونی زندگی کارگران را تغییر داده است*…

نماینده کارگران معدن چشمه پودنه: پیش از این هشدار داده بودیم‎/ بازداشت ۳ تن از مدیران معدن

نماینده کارگران معدن «چشمه پودنه» که بر اثر حادثه انفجار روز پنجشنبه ۳ تن از همکاران‌اش را از دست داده است، می‌گوید که کارگاه محل حادثه فاقد امکانات ایمنی از جمله دستگاه مناسب «گازسنجی» برای اعلام خطر به کارگران بوده است. در همین حال سه نفر از مدیران این معدن بازداشت شدند….

نماینده کارگران معدن «چشمه پودنه» که بر اثر حادثه انفجار روز پنجشنبه ۳ تن از همکاران‌اش را از دست داده است، می‌گوید که کارگاه محل حادثه فاقد امکانات ایمنی از جمله دستگاه مناسب «گازسنجی» برای اعلام خطر به کارگران بوده است. در همین حال سه نفر از مدیران این معدن بازداشت شدند.

به گزارش ایلنا، مهدی همتی نماینده کارگران معدن چشمه پودنه، دو روز پس از وقوع این حادثه گفت: به دلیل فقدان «امکانات نجات» مناسب با این حادثه، گروه نجات یکی از معادن مجاور یک ساعت پس از انفجار خود را به محل حادثه رساندند.

او درباره «امکانات ایمنی» این معدن نیز گفت: در تونل محل حادثه دستگاه تهویه هوا مرکزی وجود نداشته است و کارگران با دستگاه مکنده دستی گاز را تخلیه می‌کنند.

نماینده کارگران این معدن افزود: دستگاه گازسنج که باید میزان گازهای منفجرا در تونل را به کارگران گزارش دهد نیز به دلیل کهنه بودن، کارگران را از وقوع خطر آگاه نکرده است.

همتی درباره سایر امکانات نجات در این معدن گفت: معدن چشمه پودنه در مجموع یک دستگاه آمبولانس دارد که اکنون خراب است. همچنین لوکوموتیوی به نام «بیماربر» در تونل‌ها وجود دارد که این دستگاه نیز کار نمی‌کند.

نماینده کارگران با اشاره به پی‌گیری‌هایی که برای تعمیر دستگاه اسپیلاتور (اکسیژن‌ساز) انجام داده است، گفت: سال‌هاست که به عنوان نماینده کارگران با مراجعات مکرر به هر مسئولی که تصور کنم می‌تواند در این خصوص کاری انجام بدهد به دنبال تعمیر این دستگاه‌ها هستم اما کسی ما را جدی نمی‌گیرد و به حرفمان گوش نمی‌دهد.

مهدی همتی به کشته شدن کارگر دیگری به نام «حسین زمانی» در مردادماه سال جاری در همین معدن اشاره کرد و گفت: مسئولان پیش از وقوع حادثه به هشدارهای ما گوش نمی‌دهند و پس از کشته شدن همکارانمان تیم‌های علت‌یابی تشکیل می‌دهند.

نماینده کارگران معدن چشمه پودنه با بیان اینکه «ما نه فقط امنیت شغلی، که امنیت جانی هم نداریم» تاکید کرد: هر بار که درباره کار نکردن دستگاه‌های تهویه هوا در عمق ۲۵۰۰ متری زمین اعتراض می‌کردیم ما را به اخراج تهدید می‌کردند.

بازداشت ۳ تن از مدیران معدن «چشمه پودنه»

در پی کشته شدن سه کارگر در معدن ذغالسنگ «چشمه پودنه» در روز پنجشنبه (یکم اسفند)، سه نفر از مدیران این معدن بازداشت شدند.

به گزارش ایلنا، روز جمعه، یک روز پس از وقوع انفجار در معدن «چشمه پودنه» مدیرعامل، رییس کارگاه و پیمانکار نیروی انسانی این معدن با حکم دادستان بازداشت شدند.

با توجه به وقوع حادثه مشابهی در حدود پنج ماه قبل و کشته شدن یک کارگر دیگر در این معدن، دادستان کوهبنان روز گذشته علاوه بر صدور حکم بازداشت، حکم به توقف فعالیت این کارخانه داده است.

بنا بر این گزارش، گاز موجود در معدن مانع از حضور و ورود گروه کار‌شناسی به عمق معدن به منظور پیگیری علت انفجار شده است

***
مزد ناعادلانه هزینه درمان خانواده‌های کارگری را افزایش داده است

منظور از «سبد هزینه خانوار ۴ نفره کارگری» در قانون، محاسبه مجموعه کالری‌ای است که یک فرد برای زنده ماندن به آن محتاج است و نمایندگان کارگران در شورای عالی کار وظیفه دارند با تهیه «فهرست حداقلی» از کالاهای مصرفی یک خانواده ۴ نفره، درباره مزد کارگران با کارفرمایان و دولت چانه‌زنی کنند.

یک فعال مستقل کارگری تصویب دستمزد ناعادلانه طی سالیان گذشته را باعث سنگین‌تر شدن سبد هزینه درمانی خانواده‌های کارگری دانست.

«سعید ترابیان» در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: ماده ۴۱ قانون کار علاوه بر «نرخ تورم»، معیار «سبد هزینه خانوار ۴ نفره» را هم به عنوان ملاک تعیین مزد سالانه کارگران تعیین کرده است.

ترابیان در توضیح این معیار افزود: منظور از «سبد هزینه خانوار ۴ نفره کارگری» در قانون، محاسبه مجموعه کالری‌ای است که یک فرد برای زنده ماندن به آن محتاج است و نمایندگان کارگران در شورای عالی کار وظیفه دارند با تهیه «فهرست حداقلی» از کالاهای مصرفی یک خانواده ۴ نفره، درباره مزد کارگران با کارفرمایان و دولت چانه‌زنی کنند.

این فعال مستقل کارگری تصویب مزد ناعادلانه را معامله بر سر سلامت خانواده‌های کارگری دانست و گفت: نمایندگان کارگران باید بدانند که سلامت یک ساله خانواده‌های کارگری به تصمیمی بستگی دارد که آنان در شورای عالی کار می‌گیرند.

ترابیان در بخش دیگری از این گفتگو افزود: از یکسو درآمد کارگران برای تامین مواد غذایی مقوی و ضروری برای تامین سلامت بدن هر روز کمتر می‌شود و از سوی دیگر نیز شاهد بی‌اعتباری دفترچه‌های درمانی کارگران هستیم.

این فعال کارگری در شرکت واحد ادامه داد: محدودیت دسترسی کارگران به خدماتی بهداشتی و درمانی درحالی است که در سال جاری سلامتی کارگران بیش از هرزمان دیگری به دلیل افزایش روزهای آلودگی هوا در معرض تهدید قرار گرفته است.

ترابیان معتقد است کارگران ناچارند بیشتر درآمد خود را بابت هزینه‌های دیگری همچون اجاره مسکن هزینه کنند و در روزهای اولیه ماه دیگر پولی برای سلامتیشان نمی‌ماند.

او در این باره افزود: درآمد کارگران باید طوری افزایش یابد که بتواند با پرداخت هزینه‌های پیشگیری، شاخص‌های بهداشتی در خانوارهای کارگری را افزایش داد.

وی در عین حال بر ضرورت تقویت حمایت‌های بیمه‌های اجتماعی برای پوشش دادن هزینه‌های درمانی کارگران تاکید کرد.

***
بیکاری ۱۰۰ کارگر صنایع لبنی «چاشت پسند»

حقوق آذر ماه کارگران بیکار شده هنوز پرداخت نشده و مدیریت به کارگران اعلام کرده است مطالبات شان در ۴ قسط و تا اواسط سال ۹۳ پرداخت خواهد شد/بیش از ۷۰ درصد از کارگران تعدیل شده، فاقد هرگونه قرارداد کار یا بیمه بوده‌اند.

حدود ۱۰۰ کارگر شاغل در دفا‌تر پخش و فروش صنایع لبنی چاشت پسند (هنی) در آستانه سال نو تعدیل شدند.

یکی از کارگران با اعلام این خبر به ایلنا گفت: با ادغام دفتر پخش و فروش صنایع لبنی چاشت پسند، حدود ۱۰۰ کارگر شاغل در این دفا‌تر بیکار شدند.

به گفته این کارگر اخراجی، حقوق آذر ماه کارگران بیکار شده هنوز پرداخت نشده و مدیریت به کارگران اعلام کرده است مطالبات شان در ۴ قسط و تا اواسط سال ۹۳ پرداخت خواهد شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد از کارگران تعدیل شده، فاقد هرگونه قرارداد کار یا بیمه بوده‌اند.

بنا به اظهارات این کارگر اخراجی، از این پس دفتر جدید پخش و فروش صنایع لبنی چاشت پسند (واقع در چهارراه ایران خودرو) با حدود ۱۵ کارگر و کارمند فعالیت خواهد کرد.

وی در پایان احتمال داد که با کاهش تولید در صنایع لبنی چاشت پسند تعداد زیادی از کارگران شاغل در بخش تولید این واحد تولیدی (واقع در کیلومتر ۱۸ اتوبان تهران – کرج) نیز بیکار شده باشند.

لازم به ذکر است مطلبی که در تاریخ ۹ بهمن در صفحه اول وبسایت صنایع لبنی چاشت پسند درج شده است به تغییر رویه پخش و فروش این واحد تولیدی اشاره کرده است.

مچنین خبرنگار ایلنا برای کسب اطلاع از «فواد قمرزاد»، مدیرعامل چاشت پسند با دفتر مدیریت این واحد تولیدی تماس گرفت اما آقای قمرزاد حاضر به پاسخگویی در این باره نشد.

***

مزد غیر قانونی زندگی کارگران را تغییر داده است
هزینه‌هایی مانند هزینه مسکن بصورت خودبخودی بخش عمده‌ای از درآمد ماهانه مزدبیگران را می‌بلعند در نتیجه خانواده‌های کارگری در تمامی این سال‌ها ناگزیر در الگوهای تغذیه‌ای، پوشاک، بهداشت و آموزش خود تغییراتی در جهت کاهش هزینه‌های سربار ایجاد کرده‌اند.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی خواستار تعیین مزد سال ۹۳ برمبنای خط فقر واقعی در جامعه شد.

«رحمت‌الـله پورموسی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: دو معیار «نرخ تورم» و «سبد هزینه خانوار» که در ماده ۴۱ قانون کار برای تعیین مزد کارگران درنظر گرفته شده است، مبین خط فقر برای یک خانواده متوسط است.

این فعال کارگری افزود: با این حال در تمامی سالهای اخیر اعضای شورای عالی کار در جلسات تعیین مزد به معیارهای مورد تاکید قانونگذار وفادار نبوده‌اند و دستمزد کارگران را بدون در نظر گرفتن واقعی تورم و هزینه‌ واقعی یک خانواده متوسط تعیین کرده‌اند.

این مقام کارگری افزود: نتیجه اتخاذ چنین سیاستی کاهش شاخص‌های زندگی در میان خانوده‌های کارگری شاغل و بازنشسته بوده است.

وی ادامه داد: از آنجا که هزینه‌هایی مانند هزینه مسکن بصورت خودبخودی بخش عمده‌ای از درآمد ماهانه مزدبیگران می‌بلعند در نتیجه خانواده‌های کارگری در تمامی این سال‌ها ناگزیر در الگوهای تغذیه‌ای، پوشاک، بهداشت و آموزش خود تغییراتی در جهت کاهش هزینه‌های سربار ایجاد کرده‌اند.

وی بابیان اینکه تغییر ساختار الکوی مصرف در دراز مدت باعث افزایش تعهدات تامینی – رفاهی دولت می‌شود، افزود: اگر شورای عالی کار با افزایش واقعی دستمزد‌ها موافقت کند از بار مالی اضافی که قرار است بردوش دولت گذاشته شود جلوگیری خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا