بین‌المللی

تشدید شنود مکالمات همکاران و وزیران آنگلا مرکل توسط نهادهای امنیتی آمریکا

پس از آنکه دولت اوباما اعلام کرد شنود صدراعظم آلمان را متوقف کرده، گفته می‌شود که شنود مکالمات همکاران و وزیران آنگلا مرکل توسط نهادهای امنیتی آمریکا تشدید شده است. وزیر کشور آلمان بیش از همه در معرض این شنودها بوده است…

بنا به گزارش روزنامه “بیلد ام زونتاگ” آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) در حال حاضر بیش از ۳۲۰ چهره سیاسی و اقتصادی در آلمان را تحت نظارت دارد. گفته می‌شود که بیشتر این افراد سیاستمداران ارشد آلمانی و مدیران صنایع این کشور هستند.

این گزارش می‌افزاید که “ان‌اس‌ای” دست‌کم ۲۹۷ همکار خود را در آلمان مستقر کرده است. در این گزارش به نقل از یکی از کارکنان ارشد “ان‌اس‌ای” آمده است: «پس از قطع شنود مستقیم مکالمات صدراعظم آلمان، ما دستور داریم که از جمع‌آوری هیچ اطلاعاتی کوتاهی نکنیم.»

گفته می‌شود که توماس دمزیر، وزیر کنونی کشور آلمان، در سال گذشته مورد شنود نهادهای امنیتی آمریکا قرار گرفته است. وی در آن زمان وزیر دفاع آلمان بود. توماس دمزیر یکی از نامزدهای مطرح برای تصدی پست دبیرکلی ناتو به شمار می‌آمد. معمولاً دبیرکل ناتو باید از سوی کاخ سفید تایید شود.

همکار ارشد “ان‌اس‌ای” در این‌باره گفت: «ما می‌خواستیم بدانیم که آیا توماس دمزیر واقعاً شریکی مورد اعتماد است یا خیر.»

سکوت توماس دمزیر

یکی از سخنگویان وزارت کشور آلمان به خبرگزاری این کشور گفت: «ما اظهار نظری در باره توضیحات این مقام ارشد “ان‌اس‌ای” نداریم.» به گفته روزنامه “بیلد ام زونتاگ” توماس دمزیر نیز درباره اتهامات وارده به “ان‌اس‌ای” سکوت اختیار کرده است. دمزیر در کنفرانس امنیتی مونیخ به شدت “فعالیت‌های جاسوسی” آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

کایتلین هایدن، مشاور امنیتی باراک اوباما، به روزنامه “بیلد ام زونتاگ” گفت: «دولت آمریکا تصریح کرده که به جمع‌آوری اطلاعات از طریق نهادهای امنیتی ادامه خواهد داد. این فعالیت‌ها در کشورهای دیگر نیز صورت می‌گیرد.»

هایدن اما این اتهام را تکذیب کرد که نهادهای امنیتی آمریکا دست به جمع‌آوری اطلاعات از کنسرن آلمانی “ساپ” (SAP) زده‌اند. شرکت آلمانی “ساپ” که در ساخت نرم‌افزار فعالیت می‌کند یکی از رقیبان اصلی شرکت آمریکایی “اوراکل” به شمار می‌آید.

هایدن مدعی شد که “جمع‌آوری اطلاعات از سوی نهادهای امنیتی آمریکا به منظور فراهم کردن شرایط بهتر رقابتی برای شرکت‌های این کشور در قبال شرکت‌های خارجی نیست”.

“چه فکری باید بکنم؟”

به گفته رسانه‌های آلمانی، از کنترل مکالمات تلفنی توماس دمزیر می‌توان دریافت که آنگلا مرکل اعتماد زیادی به توماس دمزیر داشته و دارد. احتمالاً صدراعظم آلمان در بسیاری از تصمیمات مهم با دمزیر مشورت کرده و در مکالمات تلفنی از وی خواستار ارائه پیشنهاد‌های مشخص شده است.

در این شنودها ظاهراً آنگلا مرکل از عبارت “چه فکری باید بکنم؟” استفاده کرده که سبب شگفتی کارکنان “ان‌اس‌ای” شده است.

فرانک- والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در روز پنج‌شنبه (۲۷ فوریه / ۸ اسفند) به آمریکا سفر خواهد کرد. قرار است که وی در دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود، درباره فعالیت‌های جاسوسی ایالت متحده نیز به گفت‌وگو بپردازد.

اشتاین‌مایر بر این باور است که “آمریکایی‌ها به فعالیت‌های جاسوسی خود هم‌چون گذشته ادامه نمی‌دهند”. وزیر امورخارجه آلمان در گفت‌وگویی با مجله “اشپیگل” گفت: «امیدواریم که واشنگتن دریافته باشد که این گونه رفتارها با شرکا و متحدانش بهایی سیاسی را در پی خواهد داشت. مطمئنم که آمریکایی‌ها به کنترل مقامات سیاسی کشورهای دوست پایان داده‌اند.»

صدای آلمان

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا