زحمتکشان

چند خبر کارگری

جان معدنچیان از نرخ قناری هم کمتر است!*
۲۵۰ کارگر کارخانه فولاد میبد ۶ ماه است که حقوق نگرفته‌اند*
حدود ۶۰ کارگر «آلدا» ۳ ماه حقوق نگرفته‌اند*
تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهری در مقابل شهرداری قزوین*…

به گزارش «تابناک»، نخستین روز آخرین ماه سال برای اهالی پابدانا سیاه‌تر از همیشه بود؛ سیاه از این رو که بیشتر اهالی این شهر کوچک در شمال کرمان، از زغال سنگ امرار معاش می‌کنند و سیاه‌تر به این دلیل که سه تن از معدن چیان در آن روز جان باختند.

در آغاز‌

انفجار پیش از ظهر پنجشنبه در معدن «چشم پودنه» پابدانا، سه کشته بر جای گذاشت و پنج کارگر را با سرنوشت دردناکی مواجه کرد. این حادثه به دلیل تجمع گاز در معدن رخ داد و سه کارگر را به کام مرگ کشاند و شمار دیگری را راهی بیمارستان کرد؛ مجروحانی که در میان ایشان هستند کسانی که سوختگی ۷۰ درصدی دارند و اطلاعی از سرنوشت ایشان در دست نیست.

در این معدن کارگران در سه شیفت کاری مشغول به کار می‌شوند، ولی این حجم کار روزانه و فعالیت افراد ‌هم موجب نشده که تجهیزات اولیه به کار گرفته شده، حداقل‌های ایمنی رعایت شده و یا حقوق مکفی به کارگران پرداخته شود.

انفجار در حالی رخ داده که تحقیقات اولیه، حکایت از آن دارد که مسئول ایمنی به وظیفه خود عمل نکرده و پیش از ورود کارگران به کارگاه، گاز درون معدن را اندازه‌گیری نکرده است.

بعد

نام زمخت و سیاه معدن زغال سنگ از دیرباز با نام قناری، پرنده کوچک، خوش رنگ و خوش صدا آمیخته شده است؛ نه اینکه معدن‌چیان شیفته صدای این پرنده بودند که با خود قناری به زیر زمین می‌بردند، بلکه می‌دانستند این پرنده ظریف به قدری به نشت گاز حساس است که می‌تواند نقش زنگ خطر را برایشان بازی کند.

بی‌قراری قناری برای معدن‌چیان معنایی نداشته، جز نشت گاز و نشت گاز نخستین گام از مسمومیت و انفجار و مرگ معدنچیان بوده و هست. بدین ترتیب، ریتم حرکات این پرند‌گان آرامش بخش بوده و ‌گاه کاری می‌کرده که معدنچیان فرار را بر قرار ترجیح دهند.

این روند سال‌های سال جریان داشته تا اینکه دستگاه‌های اندازه‌گیری انواع و اقسام گازهای خطرناک و قابل انفجار ابداع شده و قناری‌ها از پیش مرگی انسان‌ها رهایی یافته‌اند.

ادامه

«اداره صنعت، معدن و تجارت اجازه کار در کارگاه ۱۲۷ را نداد، اما مسئولان معدن به دلیل مرغوب بودن زغال اصرار به تولید کردند»؛ این‌ها را مهدی همتی، نماینده کارگران می‌گوید و ادامه می‌دهد: «حدود چهار ماه قبل در یک حادثه مرگبار جوانی به نام حسین زمانی جان خود را از دست داد و بلافاصله معدن به دستور دادستان به منظور افزایش ایمنی تعطیل و قرار شد، تجهیزات در افق‌ها تعمیر و تعویض شوند، ولی نهایتا پس از ۱۶ روز مجددا معدن بازگشایی شد‌».

او در ادامه در شرح حادثه گفت: «پنج کارگر در معدن مشغول به کار بودند که دو تن از آن‌ها به نام‌های علیرضا میرزایی و مهدی بهمن که در زیر بونکر بودند، مجروح و محمدرضا صادقی، حسین اسلامی و حسین محمدی در دم کشته شدند. چهار تن دیگر در کارگاه ۱۲۸ مشغول به کار بودند که با کمک گروه نجات و پس از حدود دو ساعت تلاش نجات یافتند‌».

همتی افزود: «با روحیات کارگران کشته شده، آشنا بودم؛ آن‌ها با توجه به نزدیک شدن عید تلاش داشتند با کار و تلاش بیشتر، پیش خانواده خود خجالت‌زده نباشند چراکه حداکثر حقوق کارگری که شش ساعت در این کار سخت و زیان‌آور مشغول خدمت باشد، ماهانه ۳۰۰ هزار تومان است، مگر اینکه بیشتر کار کنند».

سرانجام

اینکه چرا چنین ظلم و جوری استثمار خوانده نمی‌شود، از جمله عجایب روزگار است اما از آن عجیب‌تر، سکوت متولیان پیگیری حوادثی از این دست است؛ گویی انفجار در معدنی رخ داده که در ایران نیست که اگر می‌بود، توقع می‌رفت قانون کار در آن رعایت شده و دست کم کمترین حقوق به کارگانی که جانشانرا کف دست می‌گیرند، پرداخت شود اما می‌بینیم که اینگونه نیست.

از این عجیب‌تر اینکه این حادثه نشان می‌دهد ‌در آن معدن، جان انسان‌ها به قدری بی‌ارزش است که مرگشان هیچ پیامدی ‌‌ندارد؛ نهایتا یکی دو هفته تعطیلی و بعد ادامه استثمار کسانی که هیچ یار و یاوری ندارند که اگر داشتند، بی‌وسایل ایمنی و به نرخ به مراتب کمتر از حداقل حقوق قانون کار، دلیلی برای تن در دادن به این کار سخت نداشتند.

تلخ‌تر اینجاست که احتمالا تعطیلی این معادن بزرگ‌ترین ضرر را به کارگران آن خواهد زد، چراکه میزان پرداختی به ایشان، حکایت از سود نامشروع و چند برابری کارفرمایان ایشان داشته و سکوت کارفرمای اصلی ـ یعنی دولتی که این معادن را برون سپاری کرده است ـ هم دلیلی ندارد جز اینکه سود سرشاری از پیمانکار به استخدام درآورده ‌می‌گیرد و تنها کارگران هستند که هم حداقل می‌گیرند، هم بی‌امکانات و در معرض خطرات متعدد قرار دارند و هم باید سکوت کنند چون پشتیبانی ندارند.

کاش دست کم برای حفظ جان این کارگران و از حرکت نیفتادن چرخ استخراج و سود‌‌رسانی به شرکت پیمانکار و کارفرمای فراموشکار، برای کارگران قناری می‌خریدیم!

***

۲۵۰ کارگر کارخانه فولاد میبد ۶ ماه است که حقوق نگرفته‌اند

نماینده مردم یزد در صحن علنی مجلس از تعویق ۶ ماه حقوق حقوق ۲۵۰ کارگر کارخانه فولاد میبد خبر داد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمد صالح جوکار در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت به وضعیت کارخانه فولاد میبد اشاره کرد و گفت: دولت این کارخانه را به اسم خصوصی‌سازی به فروش رسانده است اما این کار منجر به تعطیلی کارخانه شد و ۲۵۰ کارگر این کارخانه حدود ۶ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. لذا از وزیر صنعت و معدن و تجارت می‌خواهم که به درخواست این کارگران رسیدگی کند و کارخانه را نجات دهد.

***
حدود ۶۰ کارگر «آلدا» ۳ ماه حقوق نگرفته‌اند
یکی از کارگران کارخانه «آلدا» از تعویق ۳ ماه حقوق حدود ۶۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود منابع مالی عنوان می‌شود خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: کارفرمای کارخانه آلدا واقع در دامغان که در زمینه تولید یراق آلات خطوط انتقال نیرو و دکل‌های فشار قوی برق فعالیت دارد از آذر ماه سال۹۲، حقوق ۶۰ کارگر شاغل در کارخانه را نپرداخته است.
او با بیان اینکه در آستانه سال نو، کارگران منتظر دریافت معوقات حقوقی خود و همچنین عیدی و پاداش پایان سال هستند، با ابراز نگرانی از امنیت شغلی کارگران افزود: تعداد کارگران کارخانه آلدا ۲۵۰ نفر بود که از سال ۸۶ به تدریج با تعدیل نیروی کار از سوی کارفرمای قبلی تعداد کارگران به ۶۰ نفر رسید.
این کارگر پیرامون شرایط کار و قرارداد کاری کارگران گفت: دو ماه است که ۶۰ کارگر کارخانه آلدا بدون قرارداد کاری مشغول به کارند و پیش از این نیز قرارداد‌ها با کارگرانی که حدود ۱۸ سال سابقه فعالیت در این کارخانه را دارند بصورت یک الی دو ماهه امضاء می‌شده است.
او در ادامه پیرامون مشکلات کارگران باسابقه این کارخانه گفت: یکی از مشکلات عمده کارگرانی که در شرف بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند ثبت عناوین نامربوط شغلی در لیست بیمه‌ای آنان است.
او گفت: کارفرما عملا با این روش خواسته است با دور زدن قانون، سهم چهار درصدی اضافه کارفرما در مشاغل سخت و زیان آور را نپردازد و به این ترتیب کارگران مشمول بازنشستگی پیش از موعد را از شمول این قانون خارج شده‌اند.
او در این باره تصریح کرد: به عنوان مثال کارگری که در بدو ورود به کارخانه تا زمان بازنشستگی بعنوان جوشکار یا تراشکار  به استخدام کارخانه در آمده، در لیست بیمه‌اش هر چند سال یک عنوان غیر مرتبط شغلی که تامین اجتماعی آن را به عنوان مشاغل سخت نمی‌شناسد ثبت شده است.
به گفته این کارگر کارخانه آلدا، بخش دیگری از مشکلات بیمه‌ای کارگران مربوط به بیمه تکمیلی آنان است که کارفرما با وجود آنکه از سال ۹۱ ماهانه از حقوق کارگران مبلغی را بابت پرداخت به شرکت بیمه‌گر کسر کرده است اما به دلیل افزایش بدهی‌ها، کارگران امکان استفاده از خدمات بیمه تکمیلی را ندارند.
این کارگر در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه سه ماه پیش کارفرمای آلدا قصد انتقال ماشین آلات کارخانه به تهران را داشت که با دخالت کارگران این اتفاق بی نتیجه ماند، افزود: در‌‌ همان تاریخ، کارفرما سه دستگاه از ماشین الات کارخانه  شامل دو دستگاه کوره القایی و یک دستگاه تراش را به بهانه‌های مختلفی از کارخانه خارج کرد که هنوز بازگردانده نشده‌اند.

وعده رئیس هیأت مدیره به کارگران
در این زمینه «همایون بایگان» رئیس هیت مدیره و قائم مقام مدیرعامل کارخانه آلدا ضمن تایید تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق کارگران، شرایط بحرانی این واحد تولیدی را ناشی از مشکلات فروش محصولات تولیدی این کارخانه در گذشته دانست.
او با بیان اینکه مدیریت آلدا چندین ماه است که به وی واگذار شده است افزود: مطالبات گذشته کارگران مربوط به مدیران سابق کارخانه است و کارگران باید مطالبات معوقه خود را از مدیریت سابق درخواست کنند.

او درزمینه مشکلات بیمه‌ای مورد ادعای کارگران گفت: از سال ۸۷ طرح طبقه بندی مشاغل با حضور نماینده کمیته طرح طبقه بندی مشاغل استان در کارخانه انجام شده است، اگر کارگران ایرادی به موارد اجرایی این طرح دارند می‌توانند شکایت خود را هم به مسئول اجرایی کمیته طرح طبقه بندی و هم مدیریت سابق کارخانه که در جریان کار قرار دارند ببرند.

بایگان در مورد بیمه تکمیلی کارگران نیز اظهار داشت: بیمه تکمیلی کارگران در دو الی سه ماهه گذشته با آغاز بکار مدیریت جدید کارخانه الدا به طور مرتب واریز شده و درباره بدهی گذشته مدیریت قبلی باید پاسخگو باشد.

این مقام کارفرمایی در کارخانه آلدا وضعیت فعلی کارخانه را مناسب توصیف کرد و در مورد بدهی‌های معوقه این کارخانه گفت:با وجود آنکه وضعیت فعلی کارخانه رو به بهبودی است اما کارخانه آلدا  باحدود ۹ میلیارد تومان بدهی انباشته، به مدیران جدید واگذار شده است.

رئیس هیت مدیره کارخانه آلدا در تشریح جزئیات بدهی‌های این کارخانه گفت: کارخانه آلدا ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به چندین بانکبابت اقساط پرداخت نشده بدهکار است، یک و نیم میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز به تامین اجتماعی بدهکار است، همچنین چهار و نیم میلیارد تومان به اداره تعاون (بابت ۴ درصد سود سالانه شرکت) و یک و نیم میلیارد تومان نیز به سایر طلبکاران بدهکار است.

بایگان مبلغ بدهی کارخانه به کارگران باید معوقات حقوقی و سنوات پایان سال را حدود یک میلیارد تومان ذکر کرد

قائم‌مقام مدیرعامل کارخانه آلدا با اشاره به بدهی حدود ۵۰۰ میلیون تومانی وزارت نیرو به این کارخانه، به کارگران وعده داد که با توجه به عقد دو قرار داد میان این کارخانه با اداره برق استان تهران و برق منطقه‌ای استان فارس به ترتیب به ارزش مالی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و ۵۰۰ میلیون تومان، وضعیت کارخانه به نسبت ۴ ماه گذشته تغییر می‌کند.
***

تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهری در مقابل شهرداری قزوین

صبح امروز حدود ۵۰ نفر از کارگران شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و دست مزدشان در مقابل شهرداری قزوین تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران که حقوق ۴ ماه سال جاری و ۲ ماه از حقوق سال گذشته‌شان را از پیمان‌کاران دریافت نکرده‌اند، خواستار دخالت شهرداری در بازپس‌گیری حقوق‌ ماهانه‌شان از پیمانکار شدند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین با حضور در جمع کارگران معترض به آنان وعده داد که امشب قسمتی از حقوق معوقه کارگران را به حساب آن‌ها واریز می‌شود و از این به بعد نحوه پرداخت حقوق کارگران پیمانکار خدمات شهری ساماندهی اساسی خواهد شد.

«مجتبی منتظری» در جمع ۵۰ نفری کارگران پیمانکار خدمات شهری که در اعتراض به عدم دریافت حقوق چند ماهه در مقابل شهرداری تجمع کرده بودند افزود: از امروز شیوه پرداخت حقوق کارگران شهری تغییر خواهد کرد و بعد از دریافت فهرست کارگران از پیمانکاران، به طور مستقیم حقوق کارگران توسط شهرداری واریز خواهد شد.

وی گفت: تمام سعی خود را خواهیم کرد تا پایان سال جاری کلیه حقوق‌های معوقه و عیدی کارگران از سوی شرکت پیمانکاری خدمات شهری قزوین پرداخت شود.

وی بیان کرد: اگر پیمانکاری حقوق کارگران را طبق قانون کار پرداخت نکرده باشد از طریق اداره کار این موضوع پیگیری خواهد شد.

منتظری اظهار کرد: دیگر نخواهیم گذاشت کارگری در زمینه دریافت حقوق با مشکلی مواجه شود و در این زمینه نظارت خوبی صورت خواهد گرفت.

منتظری در خصوص اخراج برخی کارگران گفت: کارگران اخراجی شرکت پیمانکاری که مشکل خاصی نداشته باشد به سرکار خود باز می‌گردد و با آرامش به ادامه کار خود بپردازند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا