زحمتکشان

قیمت‌ها تثبیت نشود، افزایش دستمزد موثر نخواهد بود

انتشار گزارش‌هایی از وضعیتِ اقتصادی کشور و تأثیرِ آن بر زندگی توده‌های محروم جامعه، بارِ دیگر لزوم توجه به منافع زحمتکش، به‌ویژه کارگران، را برجسته می کند. طی هفته‌های اخیر ، بسیاری از کارشناسانِ اقتصادی شرایط تورمی را خطرناک توصیف کرده‌اند. دراین میان فعالان جنبش کارگری اتفاق‌نظر دارند که اوضاع وخیم کنونی و تورمِ موجود، بیش از پیش زندگی زحمتکشان را تهدید می‌کند…

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: تا زمانی که قیمتها در بازار ثابت نشود، افزایش دستمزد کارگران تاثیری در سفره آنان نخواهد داشت.
اولیاء علی بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منقطه کرمانشاه، با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار، اظهار کرد: بر اساس این ماده افزایش دستمزد کارگران در هر سال بر اساس دو شاخص نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی و همچنین سبد معیشت یک خانواده چهار نفره کارگری تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته حداقل دستمزد کارگران ۲۵ درصد افزایش یافت، یادآوری کرد: برای امسال هنوز پیشنهاد قطعی نداریم، اما باید رقمی تعیین شود که علاوه بر تامین نیازهای خانواده کارگری، به کارفرمایان نیز صدمه نزند.

به گفته او هدف از افزایش دستمزد کارگران ارتقاء سطح معیشت و افزایش قدرت خرید آنهاست، اما این افزایش نباید موجب تورم افسار گسیخته در جامعه شود.

علی بیگی تصریح کرد: قبل از هرگونه تعیین دستمزد باید سیاست گذاریهای کلان کشور بر اساس تثبیت قیمت کالاها در بازار باشد، در غیر اینصورت هرچقدر هم که دستمزد کارگران اضافه شود تاثیری در سفره آنها نخواهد داشت و به علاوه موجب کاهش ارزش پول ملی کشور نیز می شود.

وی زمان آغاز نشستهای اصلی کانون عالی شوراهای اسلامی کار جهت تعیین حداقل دستمزد را از ۱۲ اسفند عنوان کرد و افزود: البته از بیش از یک ماه قبل کمیته‌های مزد در شهرستانهای کشور فعال شده‌اند تا در هر استان وضعیت معیشت خانوار کارگری چهار نفره بر اساس آمارهای موجود تحلیل و بررسی شود.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اضافه کرد: در نهایت با برگزاری جلسات کشوری که با حضور نماینده جامعه کارگری، نماینده کارفرمایان و نماینده دولت برگزار می شود، در خصوص تعیین حداقل دستمزد سال ۱۳۹۳ رایزنی می‌شود.

علی بیگی همچنین از برگزاری همایشی با موضوع مزد و تاثیر آن بر بهره‌وری و به میزبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد که مسوولان کشوری وشرکای اجتماعی تعیین حداقل دستمزد از جمله نماینده کارگران و کارفرمایان نیز در آن حضور خواهند داشت.

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا