زحمتکشان

رنجنامه کارگران البرز مرکزی

البرز مرکزی سنگ صبور کارگران سختکوش معادنی است که با رنج و زحمت فراوان و به عشق سرپا نگه داشتن قلب تپنده معادن ایران که اکنون بیمار شده است و یا برای گرامیداشت خاطره پدران فقیدشان که در این معدن جان سپرده‌اند، تلاش می‌کنند. به گزارش مهر، سال‌های نه چندان دور نساجی مازندران و شرکت البرز مرکزی دو نگین صنعتی مازندران که هزاران جوان مازندرانی در آن مشغول بکار بودند و سرمایه ای بزرگ برای استان و کشور به شمار می‌رفت، ولی چند سالیست که این ۲ کارخانه بزرگ مازندران کم سو و کم فروغ شده است…

بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۲ زمانی که ایران مشغول راه‌اندازی خط راه آهن تهران – شمال برای جنگ جهانی اول بود، در شهر زیراب تراشه‌های ذغال سنگ یافت شد که وزارت اقتصاد وقت تصمیم به بهره‌برداری از ذغالسنگ با نام ذغال زیرآب را شروع می‌کند.

بعدها به طور جدی آلمانی‌ها تصمیم به کار اکتشافی ذغالسنگ در این منطقه می‌کنند تا برق شهر زیراب به وسیله نیروگاه ذغالی تامین شود و با فرار رضاخان و جانشینی فرزندش، روس‌ها ادامه کار اکتشاف ذغال سنگ با روش کوره بلند در این منطقه را آغاز می‌کنند.

در حال حاضر کارخانه ذغال شویی البرز مرکزی با ۳۰۰ کارگر در دامنه‌های رشته کوه‌های البرز مشغول فعالیت است که هم کارگران و هم کارخانه با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.

سرکارگر کارخانه ذغالشوئی شرکت البرز مرکزی با بیان اینکه در بخش کارگاه ۴ در مجموع ۱۲ نفر در ۲ شیفت کاری مشغول بکارند، گفت: سخت ترین مکان برای کار در کارخانه ذغال‌شویی البرز مرکزی سوادکوه همین مکان است. زمان خدابخشی در گفت‌وگو با مهر، عمده ترین مشکل کار در معادن را مشکلات تنفسی، سر و صدای زیاد و سختی کار عنوان کرد و افزود: با توجه به سختی کار کارگران معدن حقوق و مزایای این بخش طبق قانون کار است. وی با بیان اینکه نیروهای شرکت البرز مرکزی به صورت رسمی، قرارداد معین و پیمانی مشغول به کار هستند، اظهار داشت: بنده حدود ۵ سال به صورت قرارداد معین در این معدن مشغول بکار هستم ولی از سال ۷۹ در معادن طبس فعالیت می‌کردم. خدابخشی به تاریخچه درخشان البرز مرکزی در سال‌های نه چندان دور اشاره کرد و گفت: سال‌های گذشته، بیش از ۷ هزار پرسنل در این شرکت مشغول بکار بودند که اکنون به ۳۰۰ پرسنل رسیده است.

وی از مسئولین خواستار حفظ جایگاه تولید در این معدن شد و افزود: با سر پا بودن البرز مرکزی می‌شود بخش اعظمی از مشکلات اشتغال جوانان جویای کار استان را حل کرد. خدابخشی با تاکید براینکه کارگران البرز مرکزی با چنگ و دندان این محیط را حفظ خواهند کرد، اذعان داشت: البرز مرکزی میراث گذشتگان ماست و این معدن متعلق به آیندگان و فرزندان این مرز و بوم است باید در حفظ و توسعه آن همه با هم تلاش کنیم. کارگر کارخانه ذغال‌شویی البرز مرکزی با بیان اینکه اکثر کارگران مشکل تنفسی و ریوی دارند، گفت: مسائل امنیتی زیاد در این بخش رعایت نمی‌شود و کارگران با ماسک‌های معمولی در بین این همه دود و گرد و خاک مشغول به کار می‌باشند. نبی‌الله لطفی با اشاره به اینکه در برخی موارد میزان دود و سیاهی آنقدر بالاست که موجب بهم خوردگی حال کارگران می‌شود، اظهارداشت: با احداث کارخانه کک سازی در آینده نزدیک، برخی از مشکلات این معدن کاهش می‌یابد. وی با تاثر از مرگ غم انگیز پدر خود که از کارگران همین معدن بوده که بر اثر حادثه ای سرش از بدنش جدا شد، گفت: برای حفظ خون پدرم بر خود وظیفه می‌دانستم که با جان و دل برای توسعه البرز مرکزی همچون کارگران دیگر فعالیت کنم.

لطفی با اشاره به مدیریت خوب مدیرعامل جدید شرکت البرز مرکزی، اشاره کرد و افزود: در مدت کوتاهی که از فعالیت مدیرعامل جدید می‌گذرد الحق‌والانصاف اقدامات شایسته‌ای در کارخانه صورت گرفت که امید داریم در آینده نه چندان دور روزهای درخشان این شرکت را شاهد باشیم.

وی بزرگترین دغدغه کارگران معدن را عدم امنیت شغلی بیان کرد و گفت: نمایندگان مجلس وعده و وعید‌های زیادی برای حل مشکلات کارگران دادند که متاسفانه تاکنون اقدام چشمگیری در این زمینه صورت نگرفت. لطفی با اعلام اینکه روزی البرز مرکزی سرآمد معادن ایران بوده است، اظهارداشت: متاسفانه با خصوصی شدن این معدن، مشکلات آن نیز شروع شد.

وی بیان کرد: از نظر اصولی معادن البرز مرکزی پاسخگوی ۳۰۰ سال آینده در تامین ذغال‌سنگ خواهد بود، ولی با خصوصی سازی این معادن و بازدهی سریع این مساله امکان پذیر نخواهد بود. لطفی، تاکید کرد: کارگران البرز مرکزی خواستار حمایت از سوی مسوولین استان و کشور می‌باشند که حداقل آن تامین امنیت شغلی است. مدیرعامل شرکت البرز مرکزی سوادکوه با بیان اینکه ایران در زمینه تولید و ذخیره ذغال‌سنگ مقام خوبی در جهان ندارد، گفت: ذغال‌سنگ تولید شده در سال ۲۰۱۳ حدود ۵/۷ میلیارد تن بوده که سهم ایران از این میزان فقط یک میلیون تن بوده و همچنین ذخیره ذغالسنگ دنیا ۸۰۰ میلیارد تن است که این ظرفیت در ایران ۱۰ میلیارد تن است.

http://khabarfarsi.com/ext/8433694

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا