زنان

در اهمیت گرامی داشت روز جهانی زن

آزادی زن معیار آزادی در جامعه است» باور و نیز فعالیت های هر انسان برابر خواهی را تشکیل می دهد. به همین دلیل در آستانه ی روز زن، تب و تاب و تلاش کنشگران حقوق زن به فراخور امکاناتشان، برای برگزاری گردهمایی های اعتراضی، جشن و تجلیل ها، جلسات گفت و گو، سخنرانی ها و مقاله نویسی ها حول و حوش مشکلات و معضلات زنان و ارائه ی راهبردها و خواست ها بیش از هر زمان دیگر می شود…

ما زنان ـ «آزادی زن معیار آزادی در جامعه است» باور و نیز فعالیت های هر انسان برابر خواهی را تشکیل می دهد. به همین دلیل در آستانه ی روز زن، تب و تاب و تلاش کنشگران حقوق زن به فراخور امکاناتشان، برای برگزاری 8.marc1گردهمایی های اعتراضی، جشن و تجلیل ها، جلسات گفت و گو، سخنرانی ها و مقاله نویسی ها حول و حوش مشکلات و معضلات زنان و ارائه ی راهبردها و خواست ها بیش از هر زمان دیگر می شود.
فعالان حقوق زنان، مناسبت هشت مارس، روز اتحاد و همبستگی جهانی زنان را که به همت و تلاش خود زنان و نیز مبارزی همچون کلارا تسکین در سال ۱۹۱۰ پایه گذاری شده است، به سادگی از دست نمی دهند. آنان مصمم اند با استفاده از این تریبون بزرگ بین المللی به تقویت صدایِ کم صدایان که نیمی از انسانها هستند، بپردازند.
پیرامون روز هشت مارس مدافعان حقوق زنان، به صورت رسمی و رسا به گوش همه مردمان و متولیان امور کشورها می رسانند، مبارزه ی زنان کارگر برای دستمزد بیشتر، ساعات کار کمتر، داشتن حق رای و مبارزه برای صلح از سال ۱۸۵۷ چه تاریخ پر فراز و فرودی را پشت سرنهاده است و امروزه نیز این مبارزه علیه سیاست فرودست شمردنِ زنان و برای داشتن یک زندگی انسانی ادامه دارد.
8marc2 در این روزهمچنین، بر ثبت و نشر این روز جهانی در سالنامه ها و تقویم روزهای مهم و حتی تعطیلی کشورهای جهان تاکید و یادآوری می شود که نشان از اهمیت آن دارد. شناساندن و طرح هرچه بیشتر این روز، موجب می شود عرف و هنجارهای اجتماعی حاکم که از نابرابری جنسیتی دفاع می کنند و آنرا قوام می دهند، به چالش کشیده شوند. ترس از آگاهی بیشتر و تشکل یابی زنان، عناد و خصومت دولت های عقب گرا را برمی انگیزد که از برسمیت شناختن این روز به دلیل نگاه غیرانسانی و پوسیده خود به زنان و با بهانه های شرعی سرباز بزنند.
پرداختن به این روز مهم در سطح جامعه، ما را برآن می دارد تا در وسعت ایران زمین بگوییم و بشنویم چه برسرزنانِ آن گذشته است که از حقوق اولیه ی انسانی و فردی خود، مثل داشتن حق طلاق و ازدواج، حق حضانت فرزندان، حق تحصیل، حق کار، حق انتخاب نوع پوشش، حق سقط جنین و باروری، حق مسافرت و تعیین محل زندگی خود محروم هستند. چرا زنان عمدتا در خانواده و در نقش مادر و همسر تعریف می شوند؟ نقشی که ایجاب می کند زنان همواره ساعت های زیادی بدون دستمزد، در خانه مشغول به کار باشند و مردان نان آوران درجه یک محسوب شوند. بدین شکل فرودستی آنان در خانواده به عرصه ی کار و تولید هم منتقل می شود. بطوریکه برای مثال به نقل از خبرگزاری ایلنا، دستمزد زنان کارگر از یک تا دوسوم دستمزد مردان کارگر تخمین زده می شود.
علاوه بر آن این سوال مطرح است که حقوق به سرقت رفته و مطالبات معوقه زنان در توانمند سازی و دسترسی آنان به قدرت چیست؟ چرا زنان با طرحی مثل «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در زمینه های آموزش، اقتصاد، سیاست و همچنین اراده و اختیار در زندگی فردی خویش، به دلیل عدم استفاده ازامکانات و اختیارات باروری وحق سقط جنین، به عقب رانده و همچنان مشمول تبعیض وتفکیک جنسیتی درعرصه های مختلف زندگی می شوند. مگر نه این است که تفکیک جنسیتی و محدودیت زنان درهر کدام از این زمینه ها اعتماد به نفس زنان را هدف می گیرد و روند توانمندشدن آنان را در مشارکت بیشتر سیاسی و اقتصادی دشوار و حتی غیر ممکن می سازد. به تبع آن، تصویب قانون های کلان و فراهم سازی زیرساخت اجتماعی به نفع زنان، که نیمی از جمعیت کشور هستند و در نتیجه کل جامعه را از خود متاثر می کنند، تضعیف و غیر محتمل تر می شود.
zan=mardدر پاسداشت این روز هشدار داده می شود که از دست دادن فرصت ها و سوزاندن استعدادهای زنان چه لطمات معنوی و مادی فراوانی را بر سرمایه های انسانی و اقتصادی جهان وارد کرده و پیشرفت و توسعه اجتماعی کشورها را به تعویق انداخته و نیز به پس رفت سوق داده است. بطوریکه با اعمال سیاست فرادستی مردان و فرودستی زنان، براساس گزارش سال ۲۰۱۳ سازمان توسعه اقتصادی و سیاسی جهانی، زنان کشور ایران، رتبه ۱۳۰ ام را در میان ۱۳۶ کشور جهان ، به خود اختصاص دادند.

خواست های عاجل زنان ایران
با توجه به مناسبات اجتماعی و سیاسی کشور ایران بویژه در خصوص حقوق زنان که فقط می توان گفت «سال به سال دریغ از پارسال»، در این روز مبارک، زنان ایران، بعنوان بزرگترین گروه اجتماعی این کشور، برای بسترسازی و تامین حقوق انسانی و اولیه خود و همچنین اعلام حمایت و پشتیبانی از گروه های دیگراجتماعی، مدنی و سیاسی، در کنار خواستهای عمومی مانند
ـ آزادی کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی و لغو مجازات اعدام
ـ آزادی بیان، اجتماعات، اعتراضات و تشکل های صنفی و مدنی مختلف زنان، کارگران، دانشجویان، معلمان، کارمندان، پرستاران، ملیت ها و مذهب ها
خواست های ویژه ی زیر را مبرم و تعویق ناپذیر می دانند.
8.marc2ـ لغو کلیه قوانین و آئین نامه های تبعیض آمیز جنسیتی، عقیدتی و ملیتی در همه ی عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی
ـ پیوستن به کنوانسیون رفع تبعیض از زنان
ـ حمایت قانونی و ایجاد خانه های امن در حفاظت از زنان خشونت دیده
ـ پایان بخشیدن به تبلیغ و ترویج فرهنگ فرودست بودن زنان از رادیو و تلویزیون و روزنامه ها و فیلم نامه ها، کتاب های آموزشی و مبارزه با خشونت جسمی، روانی، جنسی، مالی، اقتصادی، اجتماعی زنان در خانواده، محل کار و جامعه است.

بخشهایی از مقاله – در اهمیت گرامی داشت روز جهانی زن

منبع: سایت مازنان

http://mazanan.com/

۱۲ اسفند۱۳۹۲

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا