اخبار

دل نوشته های جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی ونگرانی آنان از وضعیت عزیزان دربند

درطول سالیان اخیر، و به‌موازاتِ سیاست سرکوب رژیم ولایت‌فقیه به‌ویژه در دورانِ اوج‌گیری جنبش ضد استبدادی پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸، خواستِ آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی- بدون هیچ استثنا- همواره از شعارهای اصلی جنبش مردمی و نیروها و حزب‌های ملی، میهن‌پرست، انقلابی، و آزادی‌خواه بوده وهست .در این راستا همچنان رفعِ حصر از زهرا رهنورد، میرحسین موسوی، و مهدی کروبی، همراه با خواستِ آزادی همه زندانیان سیاسی و توقفِ فضای سرکوب و وحشت، از زمره شعارهای جنبش و گردان اجتماعی آن قلمداد می‌شود. ..

۲۷ تن از خانواده های زندانیان سیاسی در نامه ای به رییس قوه قضاییه ضمن هشدار از وضعیت عزیزان دربند خود نوشته است: در روزهای اخیر موانع جدید و بی سابقه ای بوسیله مسئولین زندان اوین و بخصوص یکی از معاونان آن زندان بر سر درمان زندانیان سیاسی، که برخی از آنها در شرایط حاد جسمی قرار دارند ایجاد شده است.
در بخشی از این نامه آمده است: وضع بحرانی برخی از این زندانیان بیمار به نحوی است که اگر معالجه آنها سریعا انجام نشود با خطرات جانی و در مواردی با خطر قطع عضو مواجه هستند. به دلیل همین کوتاهی ها در گذشته برخی از زندانیان کلیه خود و در مواردی بینایی یک چشم خود را به طور کامل از دست داده اند.

پیش از این رسانه های گروهی خبر داده بود که خانواده‌های دراویش زندانی و سایر زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در فراخوانی اعلام کرده اند که برای پیگری مسائل مربوط به زندانیان سیاسی ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۱۷ اسفند مقابل دفتر دادستانی تهران حضور خواهند یافت.

متن کامل این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

ریاست محترم قوه قضاییه

حضرت آیت الله آملی لاریجانی

با سلام

احتراما، متاسفانه در روزهای اخیر خبرهای نگران کننده ای در مورد عزیزان ما که در زندان هستند می رسد و هر روز بجای اینکه گشایشی در وضع آنها بوجود آید محدودیت ها و سختگیری ها بیشتر و بیشتر می شود که نگرانی جدی ما خانواده های زندانیان را باعث شده است.

انتظار عمومی این بود که پس از چندین سال حبس و محکومیت هایی که در دوران تیره و تار دولت قبلی بر زندانیان تحمیل شد و فشارهای مضاعفی که بر ما خانواده زندانیان اعمال شد در دوران جدید و امیدهای جدید برخورد مسئولین زندان نیز بهتر شود ولی ظاهرا نتیجه برعکس بوده و فشارها و سختگیری ها بیشتر شده است.

حتما تاکنون اخبار اخیر وقایع زندان اوین و زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ به جنابعالی رسیده است. متاسفانه در روزهای اخیر موانع جدید و بی سابقه ای بوسیله مسئولین زندان اوین و بخصوص یکی از معاونان آن زندان بر سر درمان زندانیان سیاسی، که برخی از آنها در شرایط حاد جسمی قرار دارند ایجاد شده است. از جمله این موارد بازگرداندن افراد بستری در بیمارستان ها قبل از انجام اقدامات ضروری درمانی علیرغم نظر پزشک معالج بر ضرورت تداوم درمان و عدم اجازه ترخیص بیماران بوده است. برخی از این افراد در آستانه عمل جراحی بوده اند ولی به زندان بازگردانده شده اند.

وضع بحرانی برخی از این زندانیان بیمار به نحوی است که اگر معالجه آنها سریعا انجام نشود با خطرات جانی و در مواردی با خطر قطع عضو مواجه هستند.

متاسفانه به دلیل همین کوتاهی ها در گذشته برخی از زندانیان کلیه خود و در مواردی بینایی یک چشم خود را به طور کامل از دست داده اند. در این شرایط بجای حل این مشکلات مسئولان زندان و معاون دادستان تهران مانع تمامی اعزام های درمانی شده و حتی زندانیان بیماری را که پزشکی قاتونی نظر به اعزام آنها به بیمارستان را داشته دیگر به مراکز درمانی اعزام نمی کنند. در حالیکه وضع زندانیان بیمار هر روز نگران کننده تر و بدتر می شود.

در آخرین اقدام نیز بجای اصلاح برخوردهای قبلی سه نفر از عزیزان زندانی آقایان سعید مدنی، رضا انتصاری و فرشید یدالهی بدون هیچ دلیلی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید کرده اند. این اقدامات علاوه بر زندانیان فشارهای مضاعفی را بر خانواده های بی پناه آنها وارد می کند.

اینگونه اقدامات این سوال را نیز به طور جدی مطرح می سازد که نکند برخی مسولان ذی ربط درصدد ایجاد بحران و بهره برداری از آن هستند.

ما از شما که رییس قوه قضاییه هستید و شعارتان و شعار دستگاه متبوعتان عدالت علوی و اسلام رحمانی است می خواهیم برای چند لحظه کوتاه هم که شده خود را به جای ما خانواده زندانیان سیاسی بگذارید و نزد وجدان خود قضاوت کنید اگر اعضای خانواده خودتان در چنین شرایطی بودند چه انتظاری داشتید و چه می کردید، همان را در مورد اعضای خانواده ما که در زندان ها هستند انجام دهید.

اسامی امضا کنندگان:

آذر صادقی پور همسر محمدصادق ربانی املشی

زلیخا بیابانی مادر محمد داوری

فرزانه میرزاوند همسر سیامک قادری

زری مدیری دوم همسر قربان بهزادیان نژاد

مهرنوش شاهمرادی همسر علیرضا بهشتی شیرازی

میترا علی ویردلی همسر بهزاد عرب گل

فاطمه صالحی زاده مادر اکبر امینی

احمد هادوی برادر محمد امین هادوی

سیده زلیخا موسوی مادر حسین رونقی ملکی

صدیقه راحت طلب ایرانی مادر علیرضا رجایی

مریم ایمانی همسر احمد هاشمی

زهرا مجردی همسر محسن میردامادی

فاطمه آدینه وند همسر عبدالله مومنی

زهرا رحیمی همسر ابوالفضل قدیانی

سمیه عالمی پسند همسر امین چالاکی

فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاجزاده

صدیقه خلیلی همسر حمیدرضا مرادی

عاطفه سادات خلفی همسر حسن اسدی زیدآبادی

نینا حسابی مادر مصطفی عبدی

مریم مطیع قوانین همسر افشین کرم پور

راضیه یدالهی همسر امید بهروزی

خدیجه برزگر همسر مصطفی دانشجو

مریم اسلامی همسر امیر اسلامی

عاطفه امیری همسر فرشید یدالهی

جمیله شهبازیان مادر رضا انتصاری

شکوفه یدالهی مادر کسری نوری

معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا