اخبار

ادامه اعتراض دراویش؛ اعتصاب غذای خشک و تداوم تجمعات

از سحرگاه روزشنبه نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی کنترل ورودی‌های مناطق ۱۱ و ۱۲ تهران را بدست گرفتند. و بیش از ۵۰۰ درویش اعتصاب کننده را باز داشت کردند. دراویش زندانی و دراویش حامی آنها در خارج از زندان مرحله بعدی اعتراض خود را در صورت عدم تحقق خواست هایشان، اعتصاب غذای خشک و تجمعی دیگر اعلام کردند…

فضای امنیتی مناطق ۱۱ و ۱۲ تهران؛ بازداشت بیش از  ۵۰۰ درویش اعتصاب کننده

به گزارش مجذوبان نور؛ از سحرگاه روزشنبه تعداد زیادی نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی در خیابان‌های پانزده خرداد، امام خمینی و مسیرهای منتهی به پارک شهر تهران مستقر شده‌اند و فضای امنیتی این مناطق را در برگرفته است.
استقرار اتومبیل‌های ون و اتوبوس‌های مخصوص یگان ویژه در اطراف حسینیه امیرسلیمانی تهران از ساعتی پیش شروع شده و رفت و آمد‌های آن منطقه زیر نظر نیروهای لباس شخصی و امنیتی قرار گرفته است.
بنا به گزارشات رسیده به مجذوبان نور برخورد و بازداشت دراویش گنابادی در مسیرهای منتهی به شهر تهران نیز صورت پذیرفته که تا کنون تعدادی از اتومبیل‌های دراویش در نزدیکی تهران متوقف و ۸ تن از دراویشی که قصد رساندن خود به تهران را داشته‌اند بازداشت شده‌اند. این گزارشات همچنین از بازداشت یک درویش گنابادی به نام «بصیری از دراویش شهر اندیمشک» نیز در نزدیکی پارک شهر تهران خبر می‌دهند.
***
این اتفاق چرا رخ داد؟

از قبل از ظهر امروز تعداد زیادی از دراویش گنابادی در اعتراض به برخوردهای اخیر با دراویش محبوس در اوین، از سراسر کشور در مقابل دادستانی تهران تجمع کرده اند.

به گزارش کلمه، این تجمع بخشی از منطقه مرکزی پایتخت را تحت تاثیر قرار داده، رفت و آمد را مختل کرده و توجه مردمی را که در این مناطق را در تردد بودند جلب کرده، تعدادی از نیروهای انتظامی و امنیتی را به منطقه کشانده، تا بعد از ظهر موجب بازداشت چند صد نفر شده بطوریکه بدلیل کثرت دستگیرشدگان بسیاری از آنها در مساجد و مدارس منطقه نگهداری می شوند و این خبر را به خبر اول اکثر رسانه های خارجی تبدیل کرده است.

این اتفاق چرا رخ داد؟

دلیل این واقعه برخوردهایی است که از حدود یکسال قبل بوسیله قاضی صلواتی و به تبع آن دو نفر از معاونین زندان اوین (جواد مومنی و محمد حمیدی راد) با دراویش گنابادی در زندان اوین شروع شد.

قاضی صلواتی در آن زمان بدون طی مراحل قانونی دادرسی، دادگاه این افراد را تشکیل داده بود. این افراد که خود همگی وکیل دادگستری هستند اعلام کردند تا زمانیکه مراحل قانونی دادرسی طی نشود در جلسه دادگاه شرکت نمی کنند. در پاسخ به عدم شرکت این افراد در دادگاه، که حق قانونی هر متهمی است، قاضی صلواتی دستور داد آنها را به سلول انفرادی در بند ۲۴۰ و بند ۲۰۹ اوین که در اختیار وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد بود منتقل کنند. این افراد بدون هیچ توجیه قانونی ۳ ماه در بند ۲۰۹ نیز قاضی صلواتی و حمیدی راد معاون قضایی زندان بدون هیچ قانونی بارها در کار درمان دراویش بیمار کارشکنی کرده اند که هنوز ادامه دارد.

آخرین مورد این اقدامات برگرداندن حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو، علیرغم مخالفت پزشک معالج آنها، از مرکز قلب تهران به زندان اوین و همچنین عدم اعزام افشین کرم پور که طبق تشخیص پزشک زندان در وضعیت اورژانس قرار داشت، در هفته گذشته بود. حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو به شدت بیمار هستند و در مرکز قلب منتظر عمل جراحی بوده اند.

پس از این اقدامات که طبق مقررات و آیین نامه زندان تخلف و جرم است، مسئولین زندان اوین با جلب موافقت معاون دادستان تهران دو نفر از دراویش، رضا انتصاری و فرشید یداللهی را نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعبد کردند.

تمامی این برخوردها با دراویش نیز بدلیل لجاجت و اقدامات خودسرانه و غیرقانونی قاضی صلواتی و مومنی و حمیدی راد، معاونان زندان اوین و بی تدبیری معاون دادستان تهران بوده که هیچ کس هم از آنها بازخواست نمی کند.

حاصل اقدامات این چند نفر تجمع اعتراضی امروز بوده که هنوز ادامه دارد و مجددا ایران را در صدر خبرهای بین المللی قرار داده است.

اینک سوال جدی این است که تا چه زمان سران رژیم ولایت فقیه  باید به خودسرایهای  مدیران متخلف و  فاسد را که اهداف و نیات واقعی شان پیدا نیست،چنین دستوری را صادر نمایند ؟

با توجه به تکرار این رفتارها در سال های اخیر که به  یک رویه ی سیستماتیک  تبدیل شده است و آیا مردم حق ندارند این رفتار را محکوم نمایند؟

***
ادامه اعتراض دراویش؛ اعتصاب غذای خشک و تداوم تجمعات
دراویش زندانی و دراویش حامی آنها در خارج از زندان مرحله بعدی اعتراض خود را در صورت عدم تحقق خواست هایشان، اعتصاب غذای خشک و تجمعی دیگر اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار کلمه، دراویش زندانی که تعدادی از آنها در وضع بحرانی نیز قرار دارند، اعلام کرده اند در صورت عدم تحقق خواسته هایشان وارد “اعتصاب غذای خشک” خواهند شد که جان آنها را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

از سوی دیگر علیرغم سرکوب و برخوردهای روز شنبه در مقابل دادستانی تهران و وعده های متناقض مسئولان، دراویش معترض و خانواده زندانیان سیاسی نیز برای یک تجمع اعتراضی در مقابل دادستانی تهران در ساعت ۱۰ صبح یکشنبه، فراخوان داده اند.

دراویش تاکید کرده اند که علیرغم برخی قول های مساعد مبنی بر بازگشت دراویش تبعید شده، اعزام بیماران به مراکز درمانی و رفع محدودیت های درمانی، با توجه به نبود تضمینی برای تحقق این مطالبات، به تجمع و اعتراض خود ادامه می دهند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا