زحمتکشان

طومار ۸۰۰ کارگر پتروشیمی تبریز برای اجرای وعده مزدی

امضا کنندگان این طومار با اشاره به تکرار وعده مزدی رئیس جمهور در اولین کنفرانس خبری‌اش بعد از انتخابات ۲۴ خرداد، گفته اند تکرار این وعده مزدی که میلیون ها نفر آن را گوش می دادند، نور امیدی را در دل کارگران به وجود آورد تا بعد از مدت ها شاهد اجرای ماده ۴۱ قانون کار با دو تبصره اش باشند…

۸۰۰ کارگر پتروشیمی تبریز با امضای طوماری خطاب به رئیس جمهوری تاکید کردند اجرای تبصره های ۱ و ۲ ماده ۴۱ قانون کار بهترین راه حل مشکلات معیشتی جامعه کارگری است.

به گزارش ایلنا، کارگران پتروشیمی تبریز در ابتدای این طومار، وعده مزدی آقای روحانی در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر افزایش حداقل دستمزد به میزان نرخ تورم و اجرای ماده ۴۱ قانون کار با ۲ تبصره آن را «به حق» و «آگاهانه به وضعیت موجود کارگران» توصیف کرده‌اند.

امضا کنندگان این طومار با اشاره به تکرار وعده مزدی رئیس جمهور در اولین کنفرانس خبری‌اش بعد از انتخابات ۲۴ خرداد، گفته‌اند تکرار این وعده مزدی که میلیون‌ها نفر آن را گوش می‌دادند، نور امیدی را در دل کارگران به وجود آورد تا بعد از مدت ها شاهد اجرای ماده ۴۱ قانون کار با دو تبصره اش باشند.
***
کارگران با چه میزان مزد قادر به زندگی در تهران هستند
بنا بر اعلام کمیته تخصصی این نهاد کارگری، هزینه سبد حداقلی یک خانواده کارگری در استان تهران بر مبنای نیازهای خوراک، مسکن، حمل و نقل و بهداشت در اسفند ماه سال ۹۲، رقم یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان محاسبه شده است.

در فاصله یک روز مانده به شروع مذاکرات مزدی سال ۹۳، شوراهای اسلامی کار کارخانجات استان تهران بنا به تکلیف بند دوم ماده ۴۱ قانون کار که سبد هزینه یک خانوار کارگری با تعداد متوسط را ملاک تعیین حداقل مزد کارگران قرار داده است، امروز با برگزاری نشستی در شهر ری، به بررسی گزارش اخیر کمیته مزد این نهاد کارگری پیرامون مبلغ واقعی حداقل دستمزد کارگر برای اداره یک خانواده چهار نفره در استان تهران پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علی خدایی» رئیس کمیته مزد کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور در جلسه امروز اعلام کرد: کمیته مزد این نهاد کارگری امسال برای اولین بار تنها به گزارشات منابع رسمی اکتفا نکرده و با انجام تحقیقات میدانی توسط یک گروه کارشناسی، رقمی نزدیک به واقعیت را برای تامین هزینه معیشت یک خانواده کارگری برآورد کرده است.

بنا بر اعلام کمیته تخصصی این نهاد کارگری، هزینه سبد حداقلی یک خانواده کارگری در استان تهران بر مبنای نیازهای خوراک، مسکن، حمل و نقل و بهداشت در اسفند ماه سال ۹۲، رقم یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان محاسبه شده است.

رئیس کمیته مزد شوراهای اسلامی کار تهران با بیان اینکه هزینه های مربوط به اقلام خوراکی و آشامیدنی نه بر اساس قیمت مغازه‌ها که بر اساس قیمت عرضه این کالاها در میادین میوه و تره بار محاسبه شده‌اند، گفت در مورد مسکن نیز تلاش شده است تا به یک نرخ میانگین در همه نقاط استان را ملاک قرار دهیم.

وی یاد آور شد در این محاسبات پیش فرض بر این بوده است که حداقل ۵۰ درصد کارگران تهرانی فاقد مسکن هستند.

خدایی با بیان اینکه در این براورد، هزینه‌های فرهنگی و آموزشی و رفاهی کارگران محاسبه نشده است، در این باره توضیح داد: تحقیقات میدانی ما نشان داد که کارگران تهرانی در نتیجه وخامت اوضاع اقتصادی از این هزینه ها کاسته اند به طوری که هیچ استاندارد واحد و مشخصی برای محاسبه سبد نیازهای رفاهی، آموزشی و فرهنگی کارگران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برابر گزارشهای بانک مرکزی در فاصله سالهای ۸۱ تا ۹۰، ۱۸ درصد از اقلام خوراکی خانوادهای کارگری کاسته شده است، گفت به عنوان نمونه در این گزارش مشاهده می کنیم که با عمیق‌تر شدن فاصله حداقل مزد کارگران و تورم، اقلامی چون نان، برنج، گوشت دام، مرغ و ماهی در سفره‌های کارگران روز به روز کمرنگ تر شده است.

به گفته خدایی نتیجه این شرایط در دراز مدت سلامت خانواده های کارگری را تهدید می‌کند.

این مقام کارگری همچنین درخصوص کاهش هزینه های مربوط به امور آموزشی خانواده های کارگری گفت: واقعیت این است که امروز فرزندان خانواد های کارگر به دلیل مشکلات مالی خانواده هایشان از امکانات مناسب آموزشی برخوردار نیستند و این درحالی است که در مقابل خانواده های طبقات مرفه به راحتی از عهده تامین هزینه های آموزشی فرزندان خود برمی‌آیند که این وضعیت نیز در میان مدت امکان دست‌یابی فرزندان جامعه کارگری به موقعیت‌های بالای شغلی را از میان می‌برد.

وی افزود: بدون شک نتیجه استمرار چنین وضعیتی این است که در آینده فرصتهای بهتر شغلی توسط فرزندان خانواده‌های توانمند اشغال خواهد شد و فرزندان کارگران آینده نامعینی خواهند داشت.

خدایی با بیان اینکه افزایش ناچیز و غیر قانونی مزد طی سالیان اخیر باعث شده است تا نیروهای انسانی شاغل برای تامین هزینه‌های خود فرصتهای شغلی دوم و سومی را اشغال کنند، گفت اگر مزد به درستی افزایش یابد شاهد تقسیم فرصتهای شغلی به طور مساوری بین جویندگان کار خواهیم بود.

وی همچنین در خصوص سهم کارگران در قیمت تمام شده کالا و خدمات به اظهارات اخیر معاون وزیر کار اشاره کرد و افزود: این اظهارات نشان داد که برخلاف ادعای رایج افزایش دستمزد کارگران بار اقتصادی غیر متعارفی را به تولید تحمیل نمی‌کند.

رئیس کمیته مزد شوراهای اسلامی کار تهران در ادامه به آمار منتشر شده مرکز آمار ایران در خصوص درآمدهای حاصل از حقوق و دستمزد اشاره کرد و گفت: براساس این آمار در سال ۴۱درصد مزد بگیران در بخش خصوصی و ۲۰ درصد در بخش دولتی مشغول به کار بودند که در این میان بخش خصوصی حدود ۱۴ درصد و بخش دولتی حدود ۱۲ درصد از در آمدهای مزدی و حقوقی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه این آمار از یکسو نشان دهنده آن است که مزد بگیران در مجموع حدود ۶۰ درصد از درآمدهای مزدی کشور را در اختیار دارند و از سوی دیگر تطبیق این آمار با واقعیت‌های اقتصادی نشان می‌دهد که بعید است مزد بگیران بتوانند با هدایت در آمدهای ناچیز و کنترل شده خود باعث رشد تورم در جامعه شوند.

وی تاکید کرد: هدایت سرمایه های کلان به بازارهای ارز، طلا و مسکن دلیل اصلی سرگردان شدن نقدینگی در جامعه بوده و دراین بین کارگران و مزد بگیران هیچ نقشی در بوجود آمدن این و ضعیت نداشته اند.

او افزود: در واقع کسانی که در بوجود آمدن این نقدینگی نقش دارند که همواره با دامن زدن به جو روانی تورم زا بودن افزایش مزد، با تقویت قدرت خرید کارگران مخالفت کرده اند.

درآمد متوسط کارگران چقدر است؟

در ادامه این نشست، رئیس کمیته مزد شوراهای اسلامی کار استان تهران به تحقیقات میدانی این نهاد کارگری پیرامون متوسط درآمد صنوف مختلف کارگری پرداخت و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در حال حاضر میانگین درآمد کارگران متخصص و ساده شاعل در واحدهای تولیدی بالغ بر ۷۸۰ هزار تومان در ماه است.

خدایی ادامه داد: در صنوف و مشاغل آزاد محاسبات انجام شده نشان می‌دهد در آمد متوسط کارگران بالغ بر ۶۵۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه بر اساس این تحقیقات پایین‌ترین میزان درآمد مربوط به کارگران به کار گرفته شده در طرح استاد شاگردی است گفت: تحقیقات میدانی انجام شده حاکی از آن است که میانگین درآمد این گروه از کارگران بالغ بر ۴۵۰ هزار تومان است.

وی افزود: در این بخش حتی کارگران وجود دارند که دریافتی آنها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان متغییر است.

در بخش دیگری از این طومار از رئیس جمهور خواسته شده است ضمن نگاه ویژه به موضوع حقوق و دستمزد، تاکیدات مقتضی را به وزیر کار انجام دهد تا وی با حساسیت ویژه ای این موضوع را پیگیری کند.

کارگران پتروشیمی تبریز در پایان با ابراز نگرانی از شائبه صوری بودن جلسات شورای عالی کار، گفته اند: جامعه کارگری به دلیل عدم برگزاری مرتب جلسات شورای عالی کار فکر می کنند دستمزد تعیین شده و فقط در وقت مقتضی اعلام خواهد شد.

گفتنی است جمع آوری امضاهای طومار مزدی خطاب به رئیس جمهور توسط انجمن صنفی کارگران پتروشیمی تبریز صورت گرفته است.

پیش از این نیز ۴۲۰ نفر از کارگران شاغل در پارس جنوبی و همچنین یک نهاد کارگری در تهران در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهور، خواستار اجرای وعده روحانی به کارگران شده بودند.
***
تعطیلی ۶۰ درصد کارخانه‌های بیرجند

نماینده‌ی بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون ۶۰ درصد کارخانه‌های بیرجند تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، محمدباقر عبادی» ظهرامروز(دوشنبه ۱۹ اسفندماه) در دیدار با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی، بیشتر مشکلات کارخانه‌های تعطیل شده بیرجند را سرمایه در گردش دانست.

وی گفت: تعطیلی کارخانه‌ها به ضرر همه‌ی اقشار جامعه است و در این مناطق باید دولت برای برطرف کردن مشکلات کارخانه‌داران به آنان کمک کند.

***
۸۰ درصد از واحدهای صنعتی آذربایجان غربی به دشواری فعالیت می‌کنند

عصر دیروز (یکشنبه ۱۸ اسفندماه) تشکل‌های کارگری آذربایجان غربی با سرپرست جدید تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این دیدار «اسلام صدقی» دبیر خانه کارگر آذربایجان غربی گزارشی از آخرین وضعیت کارخانجات و کارگران آذربایجان غربی ارائه داد و گفت: از ۲۴۵۰ واحد تولیدی صنعتی آذربایجان غربی فقط ۲۰ درصد آن‌ها به راحتی نفس می‌کشند و مابقی با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی افزود: برخی از واحدهای تولیدی صنعتی آذربایجان غربی ۱۲ الی ۹ ماه حقوق عقب افتاده کارگری دارند و نیاز به حمایت بیش از پیش مسئولین را دارند.

این مقام کارگری آذربایجان غربی به اتحاد تشکل‌های کارگری آذربایجان غربی در این مقطع حساس تاکید کرد و گفت: مشکلات معیشتی کارگران با روند فعلی اقتصاد کشور دچار آسیب جدی شده است. مسئولان باید از نیروی کار مولد کشور حمایت کنند و نگذارند شاغلین بیکار شوند.

این فعال کارگری جمعیت کارگری آذربایجان غربی را حدود ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ما از مسئولین سازمان تامین اجتماعی و تعاون کار و رفاه اجتماعی انتظار داریم نسبت به تضییع حقوق نیروی کار حساس باشند و نگذارند حقوق کارگران توسط عده‌ای تهدید شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا