اجتماعی

جنگل های شمال به محل دفن زباله تبدیل شده اند

مسئول دبیرخانه طرح مسیر سبز – ساحل پاک گفت : ۶۴ درصد زباله ها در جنگل های ۳ استان شمالی کشور شامل گیلان ، مازندران و گلستان ، ۲۶ درصد در رودخانه ها و ۱۰ درصد در مراتع دفن می شود…

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، محمد درویش روز سه شنبه در همایش چگونگی اجرای تفاهم نامه مسیر سبز – ساحل پاک در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: انباشت زباله به مرور موجب ازبین رفتن طبیعت و گونه های موجود در آن می شود.

وی افزود: تا چند سال گذشته عمق متوسط تالاب انزلی ۱۴ متر بود اما اکنون عمق بخشی از آن کمتر از نیم متر است .این تالاب علاوه بر این که از رسوب پرشده است باید گفت انبوهی از زباله و پسماندها در آن قرار دارند.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت : قاره ای به وسعت ۵/۳ میلیون هکتار در اقیانوس آرام و در جوار جزایر هاوایی قرار دارد که هر سال ۱۰ درصد به وسعت آن اضافه می شود.، این قاره که به قاره کثیف معروف است از زباله های ریخته شده در دریاها و اقیانوس ایجاد شده است .

درویش افزود : زباله های این قاره موجب نابودی ۲۶۷ نوع آبزی شده و سالانه یک میلیون پرنده در این قاره از بین می رود.

وی افزود : آمارها نشان می دهد روزانه ۲ میلیارد ته سیگار به وزن ۴۰۰ هزار تن در طبیعت رها می شود که از آنها به اندازه یک تن آرسنیک تولید می شود و این میزان آرسنیک قادر است ۷ میلیارد متر مکعب آب شیرین را از هر گونه جانداری پاک کند.

درویش ادامه داد: روزانه ۶ هزار تن زباله در ۳ استان شمالی کشور تولید می شود که در روزهای تعطیل به ۳ برابر افزایش می یابد در حالی که هر ۱۰۰۰ تن زباله قادر به تولید ۳۶ مگاوات برق است .

وی تاکید کرد : با یک برنامه ریزی اصولی و همگانی تهدید ها را می توان به فرصت تبدیل کرد.

درویش به مفاد تفاهم نامه مسیر سبز- ساحل پاک اشاره کرد و گفت : آموزش موضوعات زیست محیطی به مردم و این که آنها چگونه با محیط زیست برخورد کنند از مهمترین موضوعات مطرح شده در این تفاهم نامه است .

درویش گفت : همچنین در ایام تعطیل آمار تلفات حیات وحش بر اثر برخورد با خودرو افزایش می یابد و برای کاهش آن در حال تهیه کلیپ آموزشی به زبان محلی هستیم که در آن کودکان از رانندگان می خواهند که سرعت خودرو خود را در مناطق حفاظت شده کاهش دهند.

تفاهم نامه مسیر سبز – ساحل پاک ۱۲ اسفند ماه میان معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران ۶ استان تهران ، البرز ، قزوین ، گیلان ، مازندران و گلستان به امضا رسید .

ایرنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا