اجتماعی

سدهای تهران فقط ۲۱ درصد آب دارند/ ۸ شهر بزرگ در معرض تنش آبی

مقامات وزارت نیرو می گویند میزان ذخایر آبی کشور کاهش یافته و کاهش بارندگی ها، خشکسالی و در نتیجه افت ذخیره پشت سدها باعث شده تا برخی مناطق کشور از جمله پایتخت در شرایط جدی تنش آبی و بحران قرار بگیرند. در حال حاضر، ۷۹ درصد توان ذخیره سدهای تهران خالی از آب مانده است، از اینرو مقامات آبفای تهران هشدار داده اند در صورت باقی ماندن این شرایط و عدم تغییر رفتار مصرفی ۸.۵ میلیون نفر ساکن تهران، ممکن است این کلانشهر در تابستان امسال جیره بندی آب را تجربه کند…

پایتخت ۸.۵ میلیون نفری و ده ها شهر دیگر ایران این روزها مورد هشدارهای جدی از سوی مسئولان آبی کشور و وزارت نیرو قرار گرفته است. مقامات وزارت نیرو می گویند وضعیت بی آبی و افت شدید ذخیره سدها در بسیاری از مناطق کشور و از جمله پایتخت جدی است و بدون همکاری مردم برای کاهش مصرف آب، امکان عبور از فصل گرمای سال آینده که بزودی از راه خواهد رسید وجود ندارد.

براساس آخرین گزارش وزارت نیرو در روز ۱۳ اسفندماه امسال، بارش باران تهران در سال آبی جاری که از ابتدای مهرماه آغاز شد، تنها ۱۳۰ میلیمتر بوده که این حجم بارش در استان های تهران و البرز با ۲۸ درصد کاهش در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته و ۳۵ درصد کاهش در مقایسه با دوره بلندمدت ۴۶ ساله همراه بود.

سدهای تهران خالی شدند

بارش های ثبت شده در ۱۲ روز نخست اسفندماه امسال نیز حدود ۲.۶ میلیمتر بوده که این میزان بارش ۴۷ درصد کمتر از میزان بارش های گزارش شده در دوره مشابه سال گذشته است.

وزارت نیرو در گزارش دیگری در روز ۱۲ اسفندماه به وضعیت نامناسب ذخایر آبی پشت سدهای ۵ گانه تهران اشاره کرد و عنوان شد: حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای تهران ۳۹۴ میلیون مترمکعب گزارش شده که این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته، ۳۶ درصد کاهش نشان می دهد.

حجم آب موجود در مخزن سدهای تهران در زمان مشابه سال آبی گذشته ۶۱۷ میلیون مترمکعب ثبت شده بود. همچنین حجم آب ورودی به مخازن سدهای تامین کننده آب استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۸۰ میلیون مترمکعب بوده است.

میزان آب ورودی به مخزن پنج سد زیرپوشش شرکت آب منطقه ای تهران در زمان مشابه سال آبی گذشته، ۳۴۳ میلیون مترمکعب بوده است. حجم آب ورودی به مخازن سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۲) تاکنون، ۱۸ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است. در حال حاضر تنها ۲۱ درصد از حجم مخازن سدهای استان تهران از آب پُر شده است.

در روزهای اخیر محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز با هشدارهایی نسبت به جدی بودن مسئله بی آبی در تهران و لزوم توجه مردم به کاهش مصرف در این شهر ۸.۵ میلیون نفری گفت: با وجود اینکه هنوز در فصل زمستان به سر می بریم، اما در روزهای گذشته مصرف آب شهر تهران به سطح مصرف در روزهای گرم تابستان رسیده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: پنج شنبه گذشته مصرف آب شهر تهران به دو میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب رسید که این میزان مصرف معادل مصرف روزانه آب در ماه های خرداد و تیر است. هم اکنون از ۵ میلیون مشترک آب در شهر تهران، ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک خانگی هستند که این امر اهمیت صرفه جویی مشترکان خانگی را بیش از پیش نشان می دهد.

وی همچنین از تشکیل ۳ کارگروه تامین آب و بهره برداری، کمیته مدیریت توزیع و کمیته مصرف برای مدیریت آب برای تابستان سال آینده خبر داد و گفت: ۳۲۰ لیتر سرانه مصرف آب در شهر تهران بسیار زیاد است و باید در این رابطه مدیریت تقاضا انجام شود.

اواخر بهمن ماه امسال نیز ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه ایران در بدترین سال بارندگی قرار دارد، تهران و ۷ شهر دیگر کشور در مرز هشدار بی آبی دانست و گفت: اصفهان، تهران، بندرعباس، مشهد، قم، شیراز، اهواز و آبادان شهرهایی هستند که از نظر وضعیت آبی به مرز هشدار رسیده اند.

قبل از محمودی، وزیر نیرو نیز درباره کاهش شدید ذخایر آبی کشور هشدار داده بود. چیت چیان عنوان کرد: در حال حاضر منابع آب تجدیدشونده کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته و این امر در آینده نیز تشدید می شود، با این حال، وضعیت آبی کشور از مرحله بحرانی هم عبور کرده است.

وزیر نیرو عنوان کرد: اکنون ۲۹۸ دشت مطالعاتی کشور دچار بیلان منفی در آب های زیرزمینی است و با شرایطی مشابه دریاچه ارومیه مواجه هستیم. حمیدرضا جانباز؛ مشاور وزیر نیرو نیز پیش از آن در اظهاراتی از قرار گرفتن بیش از ۵۰۰ شهر کشور در تنش آبی سخن گفته بود.

در هر حال، کمتر از ۱۰ روز دیگر فصل بهار از راه می رسد و بزودی شرایط آب و هوایی کشور تغییر و رو به گرما خواهد گذاشت. بنابراین با وجود هشدارهای داده شده می توان نتیجه گرفت که اگر در ماه های آینده به ویژه در فصل گرما و نیمه اول سال ۹۳، مصرف کنندگان آب کشور الگوی مصرف را در دستور کار خود قرار ندهند، قطعا مناطقی از کشور از جمله تهران دچار مشکلات جدی در تامین آب خواهند شد که در نهایت راهی جز جیره بندی، قطعی و افت فشار آب را به همراه نخواهد داشت.

درباره تهران، علیرضا نوذری پور معاون مهندسی و توسعه آبفای استان تهران گفت: با وجود اینکه در یکی دو سال اخیر با کاهش میزان بارندگی ها در تهران مواجه بوده ایم، این کاهش هم اکنون به ۳۰ درصد رسیده است و بنابراین تهران در بخش آب از مرز تنش آبی نیز گذشته است.

این مقام مسئول در آبفای استان تهران اظهارداشت: ذخیره سدهای تامین کننده آب تهران به ویژه در سامانه شرق که شامل سدهای لار و لتیان است وضعیت مناسبی ندارند و افت شدید ذخیره آب این سدها باعث شده تا پایتخت نشینان به بحران آب نزدیک تر شوند.

مصرف تاریخی آب در تهران

وی ادامه داد: گرمای نیمه اول امسال هم بی سابقه بوده به نحوی که در تهران مصرف روزانه آب شرب توسط شهروندان تا ۳ میلیون و ۴۲۰ هزارمترمکعب نیز رسید که مصرفی تاریخی است. سرانه تامین شده آب برای هر پایتخت نشین در تابستان امسال ۴۰۰ لیتر بوده است.

نوذری پور تاکید کرد: با وجود اینکه در تهران همیشه تلاش می شود تا یک ذخیره ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارمترمکعبی استراتژیک داشته باشیم اما در تابستان امسال مجبور شدیم از این ذخیره استفاده کنیم که در نهایت به ۷۰۰ هزارمترمکعب کاهش یافت که باعث اعمال افت فشار آب در مناطقی از شهر شد.

معاون مهندسی و توسعه آبفای استان تهران تصریح کرد: در شرایط عادی برای تامین آب شرب تهران، ۲۵ درصد از منابع زیرزمینی و چاه ها و ۷۵ درصد نیز از منابع سطحی و ذخیره سدها استفاده می شود که در حال حاضر میزان استفاده از آب چاه ها به ۴۰ درصد رسیده است.
مهر
***
بحران آب در ایران
معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران گفت: وضعیت آبی کشور با توجه به دوره خشکسالی و کاهش میزان بارندگی ها، از لحاظ منابع آب وضعیت مناسبی نیست.
جهانگیر حبیبی، پنجشنبه در حاشیه بازدید از ایستگاه پمپاژ آب کلل دشتستان استان بوشهر در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به این محدودیت ها ضرورت دارد در مقوله مدیریت مصرف و حفاظت از منابع محدود آبی که اکنون در کشور وجود دارد بیشترین همکاری ها ازطرف مردم ومسوولان و متولیان امر صورت گیرد.

وی اضافه کرد: رشد شهری، توسعه کشور و نیاز به آب و غذا و تولیدات کشاورزی و صنعتی است و ما باید با همین منابع محدود آبی نیازهای مردم ونیازهای توسعه ای کشور را تامین کنیم.

حبیبی بر مدیریت آب بویژه منابع آب زیرزمینی تاکید کرد و گفت: آب زیرزمینی شرایط بسیار نامناسبی در کشور دارد و عمده دشت های کشور شرایط آبی آنها ممنوعه است و با همین شرایط نامناسب اضافه برداشت آب از آنها صورت می گیرد.

وی بیان کرد:شمار کمی از دشت های کشور نیز که برداشت آب در آنها آزاد است فاقد ظرفیت کافی برای برداشت و استحصال آب هستند.

حبیبی ادامه داد: در آب های زیرزمینی امکانی برای توسعه و استحصال آب وجود ندارد.

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران گفت:در حوزه آب های سطحی نیز به دلیل طولانی شدن مدت دوره خشکسالی و فقر منابع زیرزمینی از نظر حجم آب روان آب نیز کم شده است.

وی اظهار کرد: تا این تاریخ کمتر از نصف مخازن سدهای کشور به دلیل کاهش بارندگی و کاهش روان آب آبگیری شده است .

حبیبی افزود: در حوزه های آبریز نیاز است که همه اعم از بهره برداران و کشاورزان به این شرایط توجه کنند.

وی گفت: کشور ایران پرآب نیست و شرایط برای این که به هر روشی آبیاری کنیم، وجود ندارد.

حبیبی افزود: روش های آبیاری باید تغییر کند و اقداماتی نیز برای مرمت و بازسازی در شبکه ها صورت گیرد تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: مصرف آب در استان بوشهر بویژه در نخیلات به دلیل سنتی و غرقابی بودن آبیاری، بسیار بالاست.

وی ادامه داد: تغییر روش آبیاری باعث می شود که حتی از آب مازاد درتولید محصولات دیگری نیز استفاده کرد.

حبیبی گفت: با توجه به شرایط آبی کشور باید از منابع محدود آب بدرستی و به طور صحیح استفاده شود.

وی در باره حل مشکلات ایستگاه های پمپاژ کلل، زیارت و بنار آبشیرین و نخلداران منطقه دشتستان گفت: این ایستگاه های پمپاژ آب نیاز به ترمیم، بهره برداری و نگهداری دارند و امور آب نیز در سطح ملی برای بازسازی و نوسازی آنها توجه ویژه ای خواهد داشت.

حبیبی گفت: تاسیسات آبی بیشتر قدیمی هستند و نیاز به نگهداری و مراقبت و بازسازی دارند که هزینه های آنها بسیار بالاست.

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران افزود: هزینه هایی نیز که از کشاورزان و نخلداران اخذ می شود بسیار ناچیز و کمتر از نصف قیمت تمام شده تولید آب است.

وی اضافه کرد: برای کمک به تولید و کشاورزان سیاست گذاری و برنامه دولت پرداخت یارانه روی آب به کشاورزان است

ایرنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا