زحمتکشان

چند خبر کارگری

حداقل مزد ۹۳ کارگران ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان شد*
معاون وزیر کار: ۲۶ درصد جوانان کشور بیکارند*
طومار ۸۰۰ کارگر پتروشیمی تبریز برای اجرای وعده مزدی روحانی*…

حداقل مزد ۹۳ کارگران ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان شد
با برگزاری نشست امروز شورای عالی کار که با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، حداقل دستمزد سال آینده ۱۱٫۵ میلیون کارگر و مشمول قانون کار ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان شد که نسبت به دستمزد سال ۹۲ معادل ۱۲۱ هزار و ۷۸۱ تومان افزایش یافته است.

برای تعیین و تصویب حداقل دستمزد سال آینده، در هفته های اخیر نشست ها و مذاکرات فراوانی بین گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت انجام شد اما در نهایت ۳ گروه در رقم هزار و تومانی مزد که از ابتدای سال ۹۳ باید از سوی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی مشمول قانون کار اجرا شود، به توافق رسیدند.

آخرین جلسه ای که پیش از این توسط شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سالیانه برگزار شده است، در پایان اسفندماه سال ۹۱ بود که در آن زمان حداقل دستمزد سال جاری به میزان ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان تعیین شده بود.

همچنین شورای عالی کار حق سنوات هر مشمول قانون کار را از ابتدای سالآینده از ۳۰۰ تومان سال جاری به ۵۰۰ تومان افزایش داد. مجموع سنوات هر فرد در ماه معادل ۱۵ هزارتومان خواهد شد.

***
معاون وزیر کار: ۲۶ درصد جوانان کشور بیکارند

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: میزان بیکاری جوانان ۲۶ درصد و میانگین بیکاری در کشور ۱۲ درصد است.

به گزارش ایسنا، محمد رضا سپهری ‌ ۲۲ اسفند ماه در هشتمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان رضوی که در تالار نور برگزار شد، اظهارکرد: هم‌اکنون میزان بیکاری جوانان در کشور بیش از ۲۶ درصد و میانگین بیکاری ۱۲ درصد است، این اعداد نشان‌دهنده وجود بحران بیکاری جوانان در ایران است که هر چه زودتر باید مدیریت شود.

وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته بیش از ۶۰ درصد فرصت‌های شغلی در حوزه خدمات ایجاد شده‌اند و خراسان رضوی با توجه به میزبانی سالانه میلیون‌ها زائر می‌تواند با تقویت این بخش به ایجاد اشتغال بپردازد. سپهری با اشاره به اینکه سرانه ایجاد شغل در بخش خدمات از بخش صنعت و کشاورزی کمتر است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود پارک کارآفرینی برای کودکان در مشهد ایجاد شود تا کودکان از سنین پایه برای کار گروهی و کارآفرینی تربیت شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه به معنای ریاضت اقتصادی و انزوا نیست بلکه به معنای ایجاد تعادل و تعامل با سایر کشورها و برقراری روابط بین‌المللی با حفظ منافع ملی است.

***
طومار ۸۰۰ کارگر پتروشیمی تبریز برای اجرای وعده مزدی روحانی
امضا کنندگان این طومار با اشاره به تکرار وعده مزدی رئیس جمهور در اولین کنفرانس خبری‌اش بعد از انتخابات ۲۴ خرداد، گفته اند تکرار این وعده مزدی که میلیون ها نفر آن را گوش می دادند، نور امیدی را در دل کارگران به وجود آورد تا بعد از مدت ها شاهد اجرای ماده ۴۱ قانون کار با دو تبصره اش باشند…

۸۰۰ کارگر پتروشیمی تبریز با امضای طوماری خطاب به رئیس جمهوری تاکید کردند اجرای تبصره های ۱ و ۲ ماده ۴۱ قانون کار بهترین راه حل مشکلات معیشتی جامعه کارگری است.

به گزارش ایلنا، کارگران پتروشیمی تبریز در ابتدای این طومار، وعده مزدی آقای روحانی در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر افزایش حداقل دستمزد به میزان نرخ تورم و اجرای ماده ۴۱ قانون کار با ۲ تبصره آن را «به حق» و «آگاهانه به وضعیت موجود کارگران» توصیف کرده‌اند.

امضا کنندگان این طومار با اشاره به تکرار وعده مزدی رئیس جمهور در اولین کنفرانس خبری‌اش بعد از انتخابات ۲۴ خرداد، گفته‌اند تکرار این وعده مزدی که میلیون‌ها نفر آن را گوش می‌دادند، نور امیدی را در دل کارگران به وجود آورد تا بعد از مدت ها شاهد اجرای ماده ۴۱ قانون کار با دو تبصره اش باشند.

در بخش دیگری از این طومار از رئیس جمهور خواسته شده است ضمن نگاه ویژه به موضوع حقوق و دستمزد، تاکیدات مقتضی را به وزیر کار انجام دهد تا وی با حساسیت ویژه ای این موضوع را پیگیری کند.

کارگران پتروشیمی تبریز در پایان با ابراز نگرانی از شائبه صوری بودن جلسات شورای عالی کار، گفته اند: جامعه کارگری به دلیل عدم برگزاری مرتب جلسات شورای عالی کار فکر می کنند دستمزد تعیین شده و فقط در وقت مقتضی اعلام خواهد شد.

گفتنی است جمع آوری امضاهای طومار مزدی خطاب به رئیس جمهور توسط انجمن صنفی کارگران پتروشیمی تبریز صورت گرفته است.

پیش از این نیز ۴۲۰ نفر از کارگران شاغل در پارس جنوبی و همچنین یک نهاد کارگری در تهران در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهور، خواستار اجرای وعده روحانی به کارگران شده بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا