جوانان

۳۵۰هزار صندلی دانشگاه‌ها بدون متقاضی است

در این شرایط ۳۵۰ هزار ظرفیت خالی دانشگاه‌های کشور نیز اختصاص به رشته‌های بی‌کیفیت و کد رشته‌هایی دارد که دانشجو برای ادامه تحصیل در آن موظف به پرداخت شهریه است. ظرفیت خالی دانشگاه‌ها مسوولان آموزش‌عالی را حتی بر آن داشت تا طرح پذیرش بدون آزمون دانشجو در پیام‌نور و غیرانتفاعی‌ها را به صورت رسمی، اجرا کنند….

۳۵۰هزار صندلی دانشگاه‌ها همچنین بدون متقاضی است. به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم روند افزایش ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها تا سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت.

سعدالله نصیری‌قیداری در تشریح معضلاتی که پیش‌روی سیستم آموزش عالی کشور وجود دارد، گفت: هم‌اکنون یکی از مشکلات جدی حوزه آموزش‌عالی، ساماندهی به رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها و دادن مجوز به رشته‌های جدید است.

او با بیان اینکه در حال حاضر۳۵۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد، گفت: هم‌اکنون درخواست‌های بی‌شماری برای ایجاد رشته‌های جدید به وزارت علوم ارائه شده که این تقاضاها، تعارض آشکاری با صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها دارد.

همزمان با انتقاد معاون حقوقی وزارت علوم از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها، رییس سازمان امور دانشجویان از تحصیل ۶۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور خبر داد که از این تعداد۵۰ درصد دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، دانشجویانی هستند که موظف به پرداخت شهریه هستند اما به دلیل کیفیت دانشگاه‌های خارج، تحصیل در این دانشگاه‌ها را به ادامه تحصیل در پردیس‌ها و رشته‌های پولی دانشگاه‌های داخل ترجیح می‌دهند.

گسترش کمی در آموزش عالی از جمله انتقاداتی است که در مورد عملکرد وزارت علوم دوره پیشین مطرح است. در این دوره علاوه بر ارائه مجوز به یکسری رشته‌ها، دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه فرهنگیان، غیر انتفاعی، دوره‌های پولی و شبانه دانشگاه‌ها و پردیس‌های پولی گسترش پیدا کرد.

بخش عمده افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های غیردولتی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این سال‌ها مربوط به دوره‌های پذیرش پولی بود. به عنوان نمونه شهریه دوره‌های شبانه دانشگاه برتر کشور در مقطع کارشناسی ارشد، افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد امسال بیانگر این بود که از ۹۹ هزار و ۹۹۶ نفر داوطلب این دوره، بیش از ۶۱ درصد از آنها در نوبت‌ها و دوره‌هایی پذیرش می‌شوند که باید بابت آن شهریه پرداخت کنند. از این تعداد ۳۹ درصد داوطلبان در دوره‌های روزانه، ۱۶ درصد در دوره‌های شبانه، ۱۳ درصد در دوره پیام‌نور، ۱۳ درصد در پردیس دانشگاه‌ها و بقیه در دوره‌های مجازی پیام‌نور و غیرانتفاعی پذیرش می‌شوند.

در این شرایط ۳۵۰ هزار ظرفیت خالی دانشگاه‌های کشور نیز اختصاص به رشته‌های بی‌کیفیت و کد رشته‌هایی دارد که دانشجو برای ادامه تحصیل در آن موظف به پرداخت شهریه است. ظرفیت خالی دانشگاه‌ها مسوولان آموزش‌عالی را حتی بر آن داشت تا طرح پذیرش بدون آزمون دانشجو در پیام‌نور و غیرانتفاعی‌ها را به صورت رسمی، اجرا کنند.

اما بیش از دو سوم ظرفیت رشته‌های بدون آزمون پیام‌نور و غیرانتفاعی خالی ماند و داوطلبان چندان استقبالی از شش هزار رشته محلی که باید برای آن پول پرداخت می‌کردند، نداشتند. مشابه این روند در مورد رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد هم افتاد. در حال حاضر براساس اعلام رییس اتحادیه دانشگاه غیرانتفاعی ۵۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی بدون متقاضی است. دانشگاه فرهنگیان نیز بیش از ۸۹ درصد ظرفیت خالی دارد. دانشگاه آزاد هم چندی پیش اعلام کرد ۴۰۰ هزار ظرفیت خالی دارد. بیش از نیمی از ظرفیت دانشگاه پیام نور هم همچنان بدون متقاضی است. .

گزارش از اعتماد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا