اجتماعی

افزایش قیمت ها در آخرین روزهای سال؛ نمایش چهره کریه ویرانی اقتصادی

مطابق گزارش های منتشرشده،آرام آرام تاثیر بی مسوولیتی ها و نامدیریت ها رخ نشان می دهد. اقتصادی که به ویرانی رسیده بود حالا چهره کریه خود را نشان می دهد. تحریم ها که به ورق پاره ای تشبیه می شد، تورم مهار نشدنی و عدم مدیریت و رعایت نکردن قانون در هدفمندی یارانه ها حالا گریبان مردم را گرفته است….

قیمت ها در آستانه سال نو نوید سال خوب و ارزانی را نمی دهد. افزایش قیمت ها در روزهای باقی مانده امسال نگرانی ها را برای سال آینده بیشتر می کند.

آرام آرام تاثیر بی مسوولیتی ها و نامدیریت ها رخ نشان می دهد. اقتصادی که به ویرانی رسیده بود حالا چهره کریه خود را نشان می دهد. تحریم ها که به ورق پاره ای تشبیه می شد، تورم مهار نشدنی و عدم مدیریت و رعایت نکردن قانون در هدفمندی یارانه ها حالا گریبان مردم را گرفته است. به قول حسین راغفر استاد دانشگاه و کار‌شناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با سایت تابناک، متأسفانه دولت پیش به دلیل مسائل سیاسی، هدفمندی یارانه‌ها را کاملا سیاسی کرد و عوارض جدی آن موجب فقر، فلاکت، گسترش بی‌کاری، رکود عظیم و تورم بالا شد و هزینه‌ای بسیار گزافی روی دست اقتصاد ملی ایران گذاشت که ‌این هزینه‌ها تا بیست سال دیگر گریبان کشور را خواهد گرفت؛ البته قرار نیست که چهار تن به نام تیم اقتصادی در دولت بیایند و معجزه کنند.

اما با تمام اینها اخباری که از بازار و میادین می آید اخبار نگران کننده ای است در آستانه سال جدید که قرار است سالی را با امید به آینده شروع کرد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که بر اساس گزارش خرده فروشی موادخوراکی بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۳ اسفندماه جاری نسبت به هفته مشابه سال قبل قیمت گروه لبنیات ۲۰٫۲ درصد، تخم مرغ ۲۶٫۳ درصد، برنج ۱۹ درصد، میوه های تازه ۲۶٫۶ درصد، سبزی های تازه ۲۴٫۵ درصد، گوشت قرمز ۵٫۹ درصد، گوشت مرغ ۲۶٫۲ درصد و قند و شکر ۱۳٫۴ درصد افزایش و قیمت روغن نباتی ۹٫۱ درصد، چای ۰٫۲ درصد و گروه حبوب ۵٫۲ درصد کاهش یافته است.

بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۳ / ۱۲/ ۹۲ را اعلام کرد:

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای پنیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل ۰٫۲ درصد افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه ثابت بود. بهای تخم مرغ معادل ۰٫۷ درصد کاهش داشت و شانه ای ۸۵۰۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش می رفت.

در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو بدون تغییر بود. در گروه حبوب، بهای لوبیا سفید و لوبیا قرمز ثابت بود. قیمت لپه نخود معادل ۰٫۶ درصد و لوبیا چیتی ۰٫۳ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰٫۳ درصد تا ۰٫۷ درصد افزایش یافت.

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری هندوانه عرضه نمی شد و انگور عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پائینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید.

میوه فروشی های سطرح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه قیمت انگور معادل ۰٫۵ درصد و هندوانه ۶٫۸ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰٫۸ درصد تا ۸٫۱ درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه قیمت پیاز بدون تغییر بود. بهای خیاز معادل ۴٫۲ درصد، گوجه فرنگی ۶٫۴ درصد و کدو سبز ۸٫۵ درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۰٫۱ درصد تا ۵٫۳ درصد افزایش یافت.

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند ثابت بود. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۰٫۱ درصد افزایش ولی بهای گوشت مرغ ۰٫۸ درصد کاهش داشت.

در این هفته قیمت قند، شکر و چای خارجی و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت مواد خوراکی گروه لبنیات در هفته مشابه سال قبل ۲۰٫۲ درصد، تخم مرغ ۲۶٫۳ درصد، برنج ۱۹ درصد، میوه های تازه ۲۶٫۶ درصد، سبزی های تازه ۲۴٫۵ درصد، گوشت قرمز ۵٫۹ درصد، گوشت مرغ ۲۶٫۲ درصد، قند و شکر ۱۳٫۴ درصد افزایش و قیمت روغن نباتی ۹٫۱ درصد، چای ۰٫۲ درصد و گروه حبوب ۵٫۲ درصد کاهش یافت

گزارش بانک مرکزی حاکی است؛ قیمت موادخوراکی گروه لبنیات در هفته مشابه ماه قبل ۰٫۲ درصد، تخم مرغ ۱٫۵ درصد، میوه های تازه ۹٫۹ درصد، گوشت قرمز ۱٫۷ درصد و چای ۰٫۵ درصد افزایش یافته است، اما نرخ گروه حبوب ۴٫۳ درصد برنج ۰٫۱ درصد، سبزی های تازه ۱٫۵ درصد، گوشت مرغ ۰٫۳ درصد، قند و شکر ۰٫۱ درصد کاهش و نرخ گروه روغن نباتی ثابت بوده است.

البته باید این افزایش قیمت ها را به افزایش های گذشته اضافه کرد. همون افزایش نرخ آب بها که قرار است خیلی ملایم به قبض های سال آینده اضافه شود. همینطور قرار است نان نیز در سال جدید گران شود. تازه از گران شدن بنزین صحبت نخواهیم کرد چون هنوز قیمت قطعی اعلام نشده است.

یک نکته قابل تامل است و آن اینکه این ارقامی که ذکر شد ارقامی است که از مراجع رسمی اعلام شده است در حالی که برخی کاسبان و فروشندگان در شهر خودسر افزایش قیمت غیرقانونی داشته اند .

با آن که مسوولان برای جلوگیری از چنین تخلف هایی گشت هایی را در نظر گرفته بودند ولی آمارها سخن دیگری می گویند مبنی بر تخلف های گسترده حداقل در شهر تهران.

بر همین اساس مدیر گشت‌های نوروزی سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد که از ۱۷ تا ۲۱ اسفند ماه، ۵ هزار و ۱۷۰ مورد گران فروشی صورت گرفته است.

مدیر گشت‌های نوروزی سازمان تعزیرات حکومتی با تأکید بر اینکه بیشترین تخلف مربوط به عدم درج قیمت با ۵ هزار و ۲۹۴ مورد بوده است، تصریح کرد: در این مدت ۵ هزار و ۱۷۰ مورد گران فروشی، ۱۰۸۷ مورد عدم رعایت موازین بهداشتی، ۱۴۷۱ مورد عدم صدور فاکتور، ۱۰۶۷ مورد کم ‌فروشی، ۶۵۳ مورد عرضه خارج از شبکه، ۴۱۱ مورد تقلب و ۵۸ مورد فروش کالای تاریخ مصرف گذشته صورت گرفته است.

جواهری در پایان خاطرنشان کرد: بیشترین تخلف مربوط به تهران با ۱۵۷۸ فقره و کمترین تخلف مربوط به استان خراسان جنوبی با ۶۴ فقره بوده است.

سال ۱۳۹۲ آخرین ساعات خود رو می گذراند. مردم با حماسه سیاسی که در این سال ساختند به مسوولان نظام پیام فرستادند که هنوز امید به بهبود و اصلاح در دل دارند و کمترین انتظاری که از مسوولان دارند اندک حماسه اقتصادی است که شاید بعد از هشت سال بتوانند اندکی نفس تازه کنند در معیشت روزمره.

کلمه

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا