اخبار

جاسوسی فرانسه از وزارت خارجه ایران و سازمان انرژی اتمی و سه دانشگاه در تهران

دولت فرانسه در جمع‌آوری اطلاعات سری در سطح بین‌المللی، و جاسوسی از دوستان و دشمنان خود بسیار فعال است.به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، مدارک اخیر ادوارد اسنودن از نظر فنی بسیار پیچیده و فهم آن بسیار دشوار است…

این مدارک نشان می‌دهند که سازمان‌های امنیتی فرانسه نیز در عرصۀ “هک کردن” و جاسوسی الکترونیکی و نبرد سایبری، از دیگر همکاران غربی و شرقی‌شان عقب نمانده‌اند. ظاهراً فرانسه به ویژه بین سال‌های ٢٠٠۶ تا ٢٠١٠ در این زمینه پیشرفت داشته است.

مدارک جدید نشان می‌دهند که هدف اصلی فرانسه، کسب اطلاعات در بارۀ ایران و فعالیت‌های اتمی این کشور است.

به نوشتۀ لوموند، علاوه بر وزارت خارجۀ ایران، چهار مؤسسۀ دیگر بسیار تحت مراقبت فرانسوی‌ها بوده است:

– دانشگاه علم و تکنولوژی ایران (شاید منظور دانشگاه علم و صنعت باشد)
– سازمان انرژی اتمی
– دانشگاه امام حسین
– دانشگاه مالک اشتر.

این روزنامه می نویسد: فقط دستگاه‌های امنیتی فرانسوی‌ نیستند که به این نهادها توجه دارند. سرویس‌های اسرائیلی و آمریکایی نیز از خیلی وقت پیش به آنها “علاقه” داشته‌اند.

لوموند به نقل از منابع دیپلماتیک و امنیتی می‌افزاید که فرانسه قبلاً اطلاعات در بارۀ ایران را از اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها دریافت می‌کرد، اما اینک استقلال عمل پاریس در این زمینه نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های کلان فرانسه در فن‌آوری‌های مربوطه طی سال‌های ٢٠٠۶ تا ٢٠١٠ و استخدام کادرهای جدید توسط سازمان امنیت، بی‌فایده نبوده و به نظر می‌رسد که این کشور در عرصۀ حملات سایبری به سطح بالایی رسیده است.

همین منابع توضیح می‌دهند که فرانسه قادر خواهد بود از این پس با دوستان نزدیک خود، مثل آمریکا یا اسرائیل، “معاملات پایاپای” در حوزۀ اطلاعات انجام دهد.

نکتۀ جالب اینجاست که فرانسه، که پس از افشای اسناد اسنودن، به آمریکا درس اخلاق می‌داد، خود کشورهای دوست مثل اسپانیا، نروژ و برخی کشورهای آفریقایی را پیوسته زیر نظر داشته است.

انتخاب

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا