اجتماعی

هفت میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ قربانی آلودگی هوا شدند

سازمان بهداشت جهانی: این رقم نزدیک به دو برابر بررسی های قبلی است و نشان می دهد که آلودگی هوا عمده ترین خطر زیست محیطی برای ساکنان کره زمین است …

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۷ میلیون نفر در جهان به علت آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز ، این نهاد بین المللی افزود: این رقم نزدیک به دو برابر بررسی های قبلی است و نشان می دهد که آلودگی هوا عمده ترین خطر زیست محیطی برای ساکنان کره زمین است.
بر اساس این گزارش ، افزایش آلودگی هوا و بالارفتن آلایندگی های ناشی از تردد خودروها و فعالیت کارخانه ها در شهرهای بزرگ و کوچک مشکل زیست محیطی خطرناکی برای ساکنان کره زمین ایجاد کرده است.
بررسی های پزشکی نشان می دهد که آلودگی هوا رابطه مستقیم با بیماری های قلبی، سرطان های گوناگون و امراض تنفسی دارد.

دکتر ماریا نیرا، مدیر مرکز سلامت عمومی سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: “خطرات آلودگی هوا بیش از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌کردیم یا می‌دانستیم؛ بویژه در ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی.”
“کمتر عاملی مثل آلودگی هوا بر سلامت جهانی چنین تاثیری دارد، این شواهد نیاز به اقدام هماهنگ برای پاکسازی هوای تنفسی را یادآور می‌شوند.”
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که در ارزیابی اخیر، هم آخرین دانسته‌ها در زمینه رابطه آلودگی هوا با بیماری‌ها به کار گرفته شده و هم شیوه‌ها و فناوری‌های جدید در ارزیابی اثر آلاینده‌های تنفسی بر سلامت.
همچنین به آلودگی هوا در فضای بسته توجه ویژه‌ای نشان داده و آن را یکی از مهمترین خطرات برای زنان و کودکان دانسته است، شمار قربانیان آلودگی هوای خانه در دنیا حتی بیشتر از آلودگی هوای شهری و روستایی است.
از هفت میلیون نفری که در دنیا به علت بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا جان باخته‌اند ۴.۳ میلیون نفر به علت آلودگی هوای خانه ها در اثر دود و آلودگی ناشی از سوخت و اجاق‌های خوراک‌پزی نامناسب بوده است.
۸۸ درصد قربانیان آلودگی هوای خانه در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط، در جنوب شرقی آسیا و منطقه غرب اقیانوس آرام، زندگی می کنند.
سالانه ۱.۴ میلیون مرگ ناشی از سکته مغزی بعلت آلودگی هوای خانه است. نیمی از این قربانیان زنان هستند.
در دنیا سه میلیارد نفر هنوز از سوخت جامد (چوب، زغال‌سنگ، زغال چوب، فضولات حیوانی، بقایای محصولات کشاورزی) برای پخت و پز و گرما استفاده می‌کنند.
دکتر فلاویا بوستریو معاون مدیر کل سلامت خانواده، زنان و کودکان سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: “پاکسازی هوای تنفسی از بیماری‌های غیرمسری جلوگیری می‌کند و خطر بیماری در زنان و گروههای آسیب پذیر مثل کودکان و سالمندان را کاهش می‌دهد.
“زنان و کودکان فقیر تاوان سنگینی برای آلودگی هوای خانه می‌پردازند چون آنها بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند و دود و دوده اجاق‌هایی را تنفس می‌کنند که سوخت‌شان از چوب و زغال سنگ تامین می‌شود.”
به علاوه این وسایل معمولا نشتی دارند و تهویه خانه‌ها هم مناسب نیستند.
سازمان بهداشت جهانی همچنین تخمین زده است که سالانه ۳.۷ میلیون نفر در دنیا به علت بیماری‌های ناشی از آلودگی هوای شهری و روستایی می‌میرند.
ارزیابی مرکز تحقیقات بین‌المللی سرطان سازمان بهداشت جهانی در سال گذشته نشان داد که آلودگی هوای شهری و روستایی سرطان‌زا است و احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.
به علاوه، هم آلودگی هوای شهری و روستایی و هم آلودگی هوای خانه در سرطان دستگاه ادراری و مثانه نقش دارند.
به گفته کارلوس دورا، مسئول هماهنگی مرکز سلامت عمومی سازمان بهداشت جهانی “آلودگی هوای شهری و روستایی محصول سیاست‌گذاری‌های ناپایدار در حوزه‌هایی مثل حمل و نقل ، انرژی، دفع مواد زائد و صنعت است. در بسیاری موارد سیاست‌های پایدارتر در درازمدت از نظر اقتصادی هم، به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌های درمانی و تاثیر مثبت آنها بر آب و هوا مقرون به صرفه‌تر هستند.”
سازمان بهداشت جهانی امسال گزارش وضعیت کشورهای دنیا را از نظر آلودگی هوای داخل و خارج خانه منتشر خواهد کرد. این گزارش بر اساس سنجش وضعیت هوای ۱۶۰۰ شهر دنیا تنظیم می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا