اجتماعی

۶۰ درصد از کشاورزی گیلان بر دوش زنان محروم از بیمه است

به دلیل مدیریت سنتی کشاورزان زن از مزایای بیمه تامین اجتماعی محروم‌اند/ به دلیل نبود بستر اجتماعی و فرهنگی این کارگران تمایلی به پی‌گیری حقوق خود ندارند…

مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان گفت: با وجود آنکه حدود ۶۰ درصد کشاورزی این استان بر دوش زنان است اما زنان کشاورز از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند.

غلامحسین فلاحتی در این باره به ایلنا گفت: در استان گیلان بخش اعظم کشتزار‌ها همچنان به شیوه سنتی اداره می‌شوند و کارگران کشاورز که بیشتر زن هستند از حقوق قانونی خود یک کارگر محروم‌اند.

وی یادآور شد: در کشاورزی به شیوه مکانیزه مردان به عنوان نیروی فنی ماهر پشت دستگاه‌ها حضور دارند اما در سایر کشتزار‌ها زنان هنوز با دست مشغول کار هستند.

فلاحتی با اشاره به اینکه کارگران کشاورز دارای مشاغل فصلی هستند افزود: از جمله موارد محرومیت‌های کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن عدم برخورداری از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی است.

این مقام کارگری با یادآوری اینکه کار کشاورزی در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد گفت: به دلیل نبود بسترهای اجتماعی و فرهنگی لازم کارگران کشاورز از اهمیت پوشش بیمه تامین اجتماعی بی‌خبرند و تمایلی به پی‌گیری حقوق خود ندارند.

به گفته مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان، این کارگران ترجیح می‌دهند برای حفظ درآمد خود از حقوق قانونی خود چشم پوشی کنند.

این فعال کارگری گفت: محرومیت کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن از پوششهای بیمه‌ای درحالی است که مطابق قوانین کار و تامین اجتماعی تمامی کارگران فصلی از حق دسترسی به خدمات بیمه‌ای برخوردارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا