بین‌المللی

معاملات هنگفت تسلیحاتی کشورهای عربی، قطر ۲۳ میلیارد دلار جنگ‌افزار پیشرفته می‌خرد

دولت قطر روز پنجشنبه قراردادهایی به ارزش تقریبی ۲٣ میلیارد دلار با شرکت های بویینگ، ایرباس و چند شرکت دیگر آمریکایی و اروپایی برای خرید بالگردهای آپاچی، موشک های هدایت شونده و دیگر تسلیحات امضا کرد…

 

امیرنشین قطر در پی تجهیز نیروهای نظامی خود است. به گزارش خبرگزاری رویترز، حجم این معامله تسلیحاتی بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار است. این خرید شامل هلی‌کوپترهای جنگی، موشک‌های هدایت‌پذیر، هواپیماهای سوخت‌رسان و دیگر تجهیزات جنگی است.

هلی‌کوپتر NH90 ساخت یکی از شرکت‌های وابسته به ایرباسهلی‌کوپتر NH90 ساخت یکی از شرکت‌های وابسته به ایرباس

این معامله بزرگ قرار است که با دست‌کم ۲۰ شرکت بزرگ تسلیحاتی صورت گیرد. در میان شرکت‌های بزرگی که قرار است جنگ‌افزار به قطر بفروشند، نام شرکت ایرباس از اروپا، بوئینگ، لاکهید مارتین و ریتئون از آمریکا دیده می‌شوند.

شرکت ریئتون یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان تجهیزات نظامی بویژه موشک‌های هدایت‌پذیر در آمریکاست. این شرکت همکاری گسترده‌ای با شرکت لاکهید مارتین دارد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع قطر در دوحه خبر این معامله و همکاری شرکت‌های آمریکایی و اروپایی را تایید کرده است.

وزارت دفاع فرانسه نیز در روز پنج‌شنبه (۲۷ مارس) اعلام کرد که قطر قصد دارد که د رمجموع ۲۲ هلی‌کوپتر نظامی از نوع “ان‌اچ ۹۰” (NH90) را خریداری کند. حجم این معامله حدود ۲ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود.

هلی‌کوپتر نوع “ان‌اچ ۹۰” که در نیروهای نظامی ناتو به منظور حمل و نقل و عملیات رزمی استفاده می‌شوند از سوی یک از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی ایرباس ساخته می‌شود. شرکت ایرباس نیز قرار است که هواپیمای سوخت‌رسان از نوع “ام ار تی تی” (MRTT) به قطر تحویل دهد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات این کشور گزارش داده که این معامله به امضا رسیده است.

هلی‌کوپترهای نوع “ان‌‌اچ ۹۰” دارای دو زیرمدل برای استفاده در عملیات زمینی و دریایی است. در حالی‌که مدل “TTH” در ناتو برای حمل و نقل نیرو و تجهیزات استفاده می‌شوند، مدل “NFH” برای عملیات دریایی طراحی شده و یک هلی‌کوپتر رزمی به حساب می‌آید.

معاملات هنگفت تسلیحاتی کشورهای عربی

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در سال‌های گذشته دست به خرید میلیاردهای دلار تجهیزات نظامی زده‌اند. دلیل این اقدام از سوی عربستان سعودی، امارات عربی متحده و قطر “تهدیدهای نظامی ایران” عنوان شده است.

بنا به گزارش رویترز گرچه مناسبات کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته پرتنش بوده است، اما پس از تحولات سیاسی در جهان عرب، اختلافات میان کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس بر سر حمایت از گروه‌های مختلف نیز بالا گرفته است. حمایت قطر از گروه اخوان‌المسلمین اعتراض‌ها و انتقادهای جدی کشورهای عربی همسایه را در پی داشت.

بتازگی کشورهای عربستان، بحرین و امارات متحده عربی سفرای خود را از دوحه فراخواندند. به دلیل همین اختلافات فعالیت شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با موانعی جدی روبرو شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده، قطر، بحرین، کویت و عمان عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس هستند.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا