اخبار

افزایش فروش نفت ایران به مشتری‌های اصلی آسیایی

آمار نشان می‌دهد که صادرات نفت خام ایران به چین، ژاپن، هند و کره جنوبی در مه فوریه سال جاری رشد محسوسی داشته است. توافق هسته‌ای ژنو امکان واردات بیشتر از ایران را ممکن کرده است…

دویچه وله ـ دوشنبه (۳۱ مارس) خبرگزاری رویترز گزارش داد که چهار خریدار اصلی نفت خام ایران میزان خرید خود از ایران را در ماه فوریه امسال افزایش داده‌اند.

بنا به این گزارش میزان خرید چهار کشور چین، ژاپن، هند و کره جنوبی در ماه فوریه‌ در مقایسه با سال گذشته در مجموع ۱۷ درصد افزایش داشته است.

رویترز می‌گوید توافق هسته‌ای ژنو این امکان را برای ایران فراهم آورده تا صادرات خود را تا دست‌کم ۲۰ ژوئیه به بیش از یک میلیون بشکه در روز برساند. کارشناسان نفت می‌گویند نگرانی‌های سیاسی از واردات نفت ایران کاهش یافته است و خریداران نفت “اپک” حالا با خیال راحت‌تری از ایران خرید می‌کنند.

با این‌حال رویترز می‌گوید ایالات متحده آمریکا به هند که یکی از خریداران اصلی نفت ایران است فشار آورده تا خرید خود از ایران را به همان حد سال ۲۰۱۳ برساند. اگر هند به فشار آمریکا تن دهد، باید خرید خود از ایران را تا دو سوم کاهش دهد.

هنوز ترکیه که دیگر مشتری اصلی نفت خام ایران محسوب می‌شود آمار رسمی واردات نفتی خود در ماه فوریه را ارائه نکرده است. اما آخرین ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید ایران در مجموع در ماه فوریه‌ی گذشته روزانه یک میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است.

واردات ژاپن نیز در ماه فوریه بیش از ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. صادرات نفت ایران به کره جنوبی نیز در ماه فوریه دوبرابر شده است. آمار رسمی چین نیز نشان می‌دهد که واردات نفتی آن‌ها از ایران دست‌کم ۶ درصد رشد داشته است.

ویکتور شام معاون شرکت مشاوره انرژی “آی اچ اس” به رویترز گفته‌ است که احتمالا ایران قیمت بسیار خوبی برای معامله پیشنهاد می‌کند که قابل چشم‌پوشی نیست. او اضافه کرد:«ایرانی‌ها به تبحر در معامله‌های خوب شهره‌اند.»
***

فروش محصولات پتروشیمی ایران به مشتریان آسیایی افزایش یافت

معاون شرکت پتروشیمی ایران در گفت و گو با وال استریت ژورنال گفت: با کاهش تحریم‌ها به دنبال توافق ژنو، فروش محصولات پتروشیمی ایران به مشتریان آسیایی افزایش یافته است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، یک مقام ایران در گفت‌گو با وال استریت ژورنال گفت: کاهش تحریم‌ها سبب شده است تا فروش محصولات پتروشیمی ایران به مشتریان آسیایی این کشور افزایش یابد.

محمد حسن پیوندی، معاون شرکت ملی پتروشیمی ایران گفت: ما در فروش محصولات پتروشیمی در آسیا پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. صادرات محصولات پتروشیمی یکی از منابع اصلی درآمدی ایران پس از نفت خام به شمار می‌رود.

آمریکا به عنوان بخشی از توافق ژنو، تحریم ۱۴ شرکت بزرگ پتروشیمی ایران را به حالت تعلیق درآورده است؛ از این رو خریداران آسیایی محصولات پتروشیمی ایران با خطر کمتری هم به لحاظ سیاسی و هم از لحاظ حقوقی مواجه هستند.

در عین حال این مقام ایرانی افزود: صنعت داخلی می‌تواند از بازگشت شرکت‌های اروپایی که همچنان از فروش تکنولوژی به ایران منع هستند، سود بیشتری ببرد.

پیوندی تصریح کرد: شرکت ملی پتروشیمی ایران ایجاد ارتباط با شرکت‌های اتحادیه اروپا را آغاز کرده است و در حال برنامه‌ریزی برای دعوت از آنها برای شرکت در کنفرانس پتروشیمی در تهران در ماه ژوئن است.
فارس

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا