زحمتکشان

ناهمگونی احکام شغلی مانع بازنشستگی در مشاغل سخت

به عنوان نمونه ممکن است یک کارگر از سال ۶۹ در حرفه سخت و زیان آور «جوشکار درجه ۱» مشغول به کار بوده باشد اما چون آن زمان در محل کار وی طرح طبقه بندی مشاغل بطور دقیق اجرا نمی‌شده است، کارفرما تا سال ۷۴ برای وی به عنوان «کارگر سالن تولید» احکام شغلی را صادر کرده است…

مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان البرز معتقد است به دلیل مغایرت عنوان‌های شغلی ثبت شده در اسناد سازمان تامین اجتماعی با احکام شغلی صادر شده برای کارگران، بخش قابل توجهی از مشمولان قانون مشاغل سخت و زیان آور نمی‌توانند از مزایای قانون بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.

«علی اصلانی» در این باره به ایلنا گفت: قانون طرح طبقه بندی مشاغل بطور فراگیر از از نیمه دوم دهه ۷۰ در واحدهای تولیدی به اجرا درآمد و از این زمان به بعد احکام شغلی کارگران بر اساس عناوین شغلی مورد تایید سازمان تامین اجتماعی صادر شد.

مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان البرز یادآور شد: چون تا پیش از آن تاریخ هییچ معیار مشخصی برای صدور احکام شغلی کارگران وجود نداشت، کارفرمایان نیز چندان توجهی به اهمیت این مسئله نمی‌کردند.

به گفته اصلانی، در نتیجه این شرایط، امروز در هنگام بازنشستگی، پرونده شغلی کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور با پرونده بیمه‌ای آن‌ها مغایرت دارد و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد آن‌ها موافقت نمی‌کند.

وی توضیح داد: مغایرت‌ها عمدتاً مربوط به زمانی است که به دلیل فراگیر نشدن اجرای قانون طبقه بندی مشاغل در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، هیچ استاندارد واحدی برای صدور احکام شغلی کارگران وجود نداشته است.

اصلانی گفت: به عنوان نمونه ممکن است یک کارگر از سال ۶۹ در حرفه سخت و زیان آور «جوشکار درجه ۱» مشغول به کار بوده باشد اما چون آن زمان در محل کار وی طرح طبقه بندی مشاغل بطور دقیق اجرا نمی‌شده است، کارفرما تا سال ۷۴ با وی به عنوان «کارگر سالن تولید» احکام شغلی را صادر کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه عنوان شغلی ثبت شده از نظر سازمان تامین اجتماعی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور نمی‌شود بدیهی است که امروز در خواست برای بازنشستگی پیش از موعد این کارگر مورد مخالفت سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرد.

به گفته این مقام کارگری از آنجا که سازمان تامین اجتماعی اجازه اصلاح و تغییر سوابق بیمه ثبت شده را به راحتی نمی‌دهد بیشتر این کارگران مجبور هستند مانند بیمه شدگان عادی تا رسیدن به شرایط متداول بازنشستگی به فعالیت خود در فضای کسب و کار ادامه دهند.
ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا